"Dziesięciu zacięcie broniących Polaków dało radę naszej młodzieżówce”

Dzielną postawę polskiej piłkarskiej reprezentacji do lat 21, która zremisowała w czwartek na stadionie w Rio Maior z Portugalią 1:1, oglądali przedstawiciele czołowych klubów świata, m.in. FC Barcelony, Manchesteru United, Interu, Chelsea i Borussii Dortmund.
Wśród 5000 widzów, którzy w czwartkowy wieczór zobaczyli emocjonujący mecz eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy, byli też przedstawiciele czołowych portugalskich drużyn: FC Porto oraz Sportingu Lizbona.

W portugalskich mediach panuje rozczarowanie postawą miejscowych juniorów, którzy grając przez 45 minut z przewagą jednego zawodnika „nie potrafili wygrać meczu na własnym boisku". „Dziesięciu zacięcie broniących bramki Polaków dało radę naszej młodzieżówce”, odnotował „Record”, największy sportowy dziennik Portugalii.

Komentatorzy telewizji RTP podkreślili, że choć pojedynek w drugiej połowie meczu był nierówny, a podopieczni Stefana Majewskiego ograniczyli się do bronienia dostępu do bramki Łukasza Skorupskiego, to biało-czerwoni zaprezentowali się z bardzo dobrej strony podczas pierwszej połowy. „Polacy przeważali w pierwszej połowie. Grali mądrze, wyróżniając się pod względem fizycznym i motorycznym. Zadziwiające, że kilku z nich występuje na co dzień w mało znanych, prowincjonalnych klubach. Być może dzięki meczowi w Rio Maior któryś z nich trafi do lepszego klubu" - stwierdził komentator telewizji RTP.

Według sportowego dziennika „O Jogo" spotkanie obserwowali wysłannicy aż 29 klubów z całego świata, w tym m.in.: dziewięciu z Anglii, po pięciu z Włoch i Hiszpanii, a także po trzech z Niemiec i Holandii. „Do Rio Maior dotarli więc praktycznie wszyscy liczący się w światowym futbolu. Szkoda, że zabrakło Józefa Młynarczyka, legendarnego bramkarza FC Porto, który wchodzi dziś w skład sztabu trenerskiego polskiej młodzieżówki. Byłą gwiazdę portugalskiej ligi zatrzymały w Polsce osobiste sprawy” - odnotował „O Jogo”.

Większość portugalskich mediów zachwyca się przygotowaniem polskich bramkarzy. Komentatorzy wskazują na rozważne zachowanie Filipa Kurto, który w końcówce pierwszej połowy „mądrze" faulował Wilsona, ratując biało-czerwonych przed utratą bramki. Pochlebne opinie zebrał Łukasz Skorupski, który nie dość, że obronił rzut karny, to w drugiej połowie meczu „bohatersko i ze spokojem” wyłapywał strzały Portugalczyków.

Zdaniem komentatorów RTP, najlepszymi zawodnikami w polskim zespole byli Łukasz Skorupski oraz Tomasz Kupisz. Eksperci portugalskiej telewizji wyróżnili też Grzegorza Krychowiaka, Mateusza Klicha oraz Michała Kucharczyka. Z kolei „Record" zwrócił uwagę na dobre przygotowanie rezerwowych polskiej młodzieżówki. Portugalski dziennik wyróżnił szczególnie Łukasza Skorupskiego oraz Kamila Drygasa. Portugalskie media zgodnie podkreślają, że podopieczni Stefana Majewskiego są obok rosyjskiej ekipy faworytami grupy 6 eliminacji do Euro 2013.