Anglia lepsza od Hiszpanii w towarzyskim hicie

Anglia lepsza od Hiszpanii w towarzyskim hicie

Piłkarska reprezentacja Anglii pokonała mistrzów świata i Europy Hiszpanów 1:0 (0:0) w towarzyskim meczu rozegranym na stadionie Wembley w Londynie.

Od zwycięstwa rozpoczęli Anglicy przygotowania do przyszłorocznych finałów mistrzostw Europy, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie. Chociaż nie przyszło im  to łatwo, pokonali na Wembley po zaciętym spotkaniu innych finalistów tego turnieju - Hiszpanię 1:0. To  pierwsza wygrana gospodarzy z aktualnym mistrzem świata od 1980 roku, kiedy to na tym samym obiekcie 13 maja okazali się lepsi od Argentyny (3:1).

Mecz lepiej rozpoczęli goście, jednak mimo przewagi w posiadaniu piłki nie udawało im się sforsować obrony rywala. Anglicy grali dobrze w defensywie, od czasu do czasu kontratakując. Podobnie jak w przypadku przeciwników, nie przyniosło to jednak efektu w postaci strzelenia bramki.

Druga połowa ułożyła się po myśli drużyny trenera Fabio Capello, która prowadzenie objęła w 49. minucie. Gola, który dał gospodarzom zwycięstwo, zdobył w swoim 90. występie w kadrze, pełniący pod nieobecność Johna Terry'ego funkcję kapitana - Frank Lampard. Pomocnik Chelsea Londyn dopadł do piłki, która po dośrodkowaniu Jamesa Millnera (Manchester City) i strzale Darrena Benta (Aston Villa) odbiła się od słupka, i z bliskiej odległości wpakował ją głową do bramki.

Pomimo wielu sytuacji, jakie stwarzali Hiszpanie, nie udało im  się zmienić wyniku spotkania. Dwie dobre okazje miał napastnik Barcelony David Villa. Piłka po jego uderzeniach w 57. i 73. minucie trafiła jednak najpierw w boczną siatkę, a potem w słupek.

126. występ w reprezentacji Hiszpanii zaliczył na Wembley Iker Casillas (po przerwie zmienił go Jose Reina). Bramkarz Realu Madryt wyrównał tym samym rekord należący do Andonima Zubizarrety. Dokonał tego wyczynu w niewiele ponad 10 lat, podczas gdy jego poprzednik w 14 (1985-1998).

Angielscy piłkarze, ze względu na obchodzony 11 listopada w  krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów Dzień Pamięci, zagrali w czarnych opaskach z  czerwonymi makami. Miały one upamiętniać ofiary I Wojny Światowej. FIFA nie wyraziła zgody, aby symbol ten znalazł się na koszulkach zawodników.

Anglia będzie rywalem Polski w eliminacjach mistrzostw świata 2014.