Euroliga koszykarek: Lotos wygrał drugi raz

Koszykarki Lotosu wygrały w Gdyni z VICI Aistes Kowno 97:80 (36:27, 26:16, 18:12, 17:25) w szóstej kolejce grupy A Euroligi. Było to drugie zwycięstwo gdyńskiego zespołu w tych rozgrywkach.
To spotkanie nie miało większej historii. W Lotosie nie zagrała Jolene Anderson, która w poprzednim meczu Euroligi w Stambule z  Galatasaray doznała poważnej kontuzji stawu skokowego. Pod nieobecność Amerykanki jej koleżanki nie miały jednak żadnych problemów ze  zdobywaniem punktów i pokonaniem litewskiego zespołu.

W trzeciej minucie drużyna z Kowna, głównie za sprawą rzutów za trzy punkty Vity Kuktiene i Courtnay Pilypaitis wygrywała 10:8, ale wtedy siedem punktów zdobyła z rzędu Aneika Henry i gospodynie prowadziły 15:10. W inauguracyjnej kwarcie bardzo dobrze spisywała się także Magdalena Ziętara. Po rzucie 19-letniej zawodniczki było w siódmej minucie 24:15 dla Lotosu. W pierwszych 10 minutach obie drużyny zaprezentowały niesamowite tempo akcji i świetną skuteczność - w sumie zdobyto aż 66 punktów.

W drugiej kwarcie zaznaczyła się jeszcze większa przewaga gdyńskiego zespołu. W 12. minucie po trafieniu Adrijany Knezevic prowadził 42:27, a  pięć minut później po akcji Geraldine Robert 55:39. Litewskiej drużynie nie pomogło nawet oddanych do przerwy sześć celnych rzutów zza linii 6,75 metra.

Pod koniec pierwszej połowy Lotos miał w przewadze 21 punktów -  62:41. Po przerwie gra straciła znacznie na intensywności. W końcówce gospodynie zagrały wyjątkowo niefrasobliwie pozwalając zespołowi z Kowna po akcji 2+1 najlepszej w jego szeregach Sandry Linkeviciene zmniejszyć w 38. minucie straty do 10 punktów (90:80). Trener Javier Fort Puente natychmiast poprosił o czas i przywołał do porządku swoje zawodniczki, które wygrały ostatnie 120 sekund 7:0. Na parkiecie przebywała wtedy również zaledwie 16-letnia Dominika Duraj.

Lotos - VICI 97:80

Lotos Gdynia: Geraldine Robert 21, Aneika Henry 16, Adrijana Knezevic 14, Ivana Jalcova 14, Magdalena Ziętara 13, Justyna Żurowska 11, Ines Ajanovic 6, Kinga Bandyk 2, Magdalena Kaczmarska, Dominika Duraj.

VICI Aistes Kowno: Sandra Linkeviciene 22, Vita Kuktiene 13, Santa Okockyte 10, Courtnay Pilypaitis 10, Rima Valentiene 8, Vaida Sipaviciute 7, Amanda Kemeyzs 6, Lina Pikciute 4, Aija Putnina, Tatiana Lichtarowicz, Mante Kvederaviciute.