Siłował się na rekę. Został mistrzem świata

Siłował się na rekę. Został mistrzem świata

Cztery medale 33. mistrzostw świata w armwrestlingu (siłowanie na ręce) zdobyli w kazachskiej Ałma Acie reprezentanci kraju. Po raz pierwszy w historii zawodów na najwyższym stopniu podium stanął polski zawodnik - Igor Mazurenko (Złoty Tur Gdynia).

Prezes Federacji Armwrestling Polska wywalczył dwa medale w kategorii +100 kg masters - złoty na lewą rękę i srebrny na prawą. - Długo czekałem na taką chwilę, ale w końcu udało się. Mam złoty medal mistrzostw świata po zwycięstwie w decydującym pojedynku nad zawodnikiem z Kirgistanu. W finale siłowania na prawą rękę walczyłem z  Niemcem, z którym wcześniej przegrałem w eliminacjach. Chciałem go  trochę inaczej podejść, ale nie dał się, był jednak lepszy - powiedział Mazurenko.

W dorobku ma też dwa srebrne medale mistrzostw świata w 2002 roku i trzy Europy: dwa brązowe w roku 2009 oraz srebrny w 2010. W kategorii 90 kg super grand masters jego klubowy kolega Janusz Piechowski wywalczył srebrny w siłowaniu na prawą rękę i brązowy na  lewą.

W Kazachstanie startowało jeszcze dwoje reprezentantów Polski: Joanna Damińska (Łódź) w kategorii senior 60 kg uplasowała się na czwartej (lewa ręka) i szóstej pozycji (prawa), a Mariusz Podgórski (Warszawa) w  kategorii senior 70 kg zajął szóste i 14. miejsce. W mistrzostwach wystąpiło blisko 400 zawodników i zawodniczek z 42 krajów.