Ruda Śląska: 128 kilometrów w 12 godzin - Ireneusz Czapiga wygrał bieg uliczny

Ruda Śląska: 128 kilometrów w 12 godzin - Ireneusz Czapiga wygrał bieg uliczny

Ireneusz Czapiga ze Świętochłowic został zwycięzcą 12-godzinnego biegu ulicznego zorganizowanego w Rudzie Śląskiej. Czapiga przebiegł w tym czasie najdłuższy dystans - ponad 128 km. W biegu udział wzięło 66 zawodników. Na drugim miejscu znalazł się reprezentujący AZS Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach Tomasz Kuliński, który przebiegł niespełna 126 km. Trzecie miejsce zajął Adam Prokopczuk ze Szczecina, który przebiegł 124 km.
Dwunastogodzinny bieg uliczny w Rudzie Śląskiej został zorganizowany po raz czternasty. Biegacze próbowali pokonać jak najdłuższy dystans w tym czasie. W tym roku o laury walczyło 66 biegaczy, w tym czterech z Białorusi i Niemiec. Najmłodszy z uczestników miał 21 lat, a najstarszy 70 lat. W biegu uczestniczyło także 8 kobiet, m.in. reprezentująca AZS Akademii Fizycznej w Katowicach Aleksandra Niwińska - rekordzistka Polski w biegu 24-godzinnym. Niwińska pokonując w ciągu 12 godzin dystans 123 km, zajęła czwarte miejsce w kategorii generalnej.

Bieg zakończył się 28 kwietnia wieczorem. Uczestnicy biegu przez dwanaście godzin biegali specjalnie wyznaczoną trasą na terenie miasta (długość jednego okrążenia to ponad 1,3 km).

Pierwszy 12-godzinny bieg odbył się w 1999 roku. Wtedy wystartowało w nim 15 zawodników, jednak z każdym rokiem jest coraz więcej zgłoszeń. W historii biegu najdłuższy dystans pokonał Maciej Ciepłak, który w 2004 roku przebiegł ponad 144 km.