Ranking 100 najbardizje wpływowych Polaków 2011 Ranking 100 najbogatszych Polaków 2011
-

-

Smoleńsk jest jak… seks

2012-01-27 09:54
Miało już nie być o Smoleńsku. Miało, ale musi być, bo tym razem – za sprawą jednego z prawicowych publicystów – będzie nieprzyzwoicie… śmiesznie.
Okazuje się, że niektórym dziennikarzom katastrofa smoleńska kojarzy się absolutnie ze wszystkim. Nawet z… najnowszym filmem Romana Polańskiego. „Dwa miliony PISF dobrze zainwestowane. >Rzeź< a sprawa Tragedii Smoleńskiej" – to tytuł recenzji reportera „Gazety Polskiej Codziennie" i telewizji „Gazety Polskiej VD” Marcina Kuberka, którą publikuje portal wPolityce.pl. Tekst jest godny polecenia ze względu na jego walory humorystyczne. Mnie zapewnił kilka minut naprawdę dobrej zabawy. Ale do rzeczy.
REKLAMA

Autorowi recenzji filmu Polańskiego z katastrofą smoleńską kojarzy się najwyraźniej wszystko. Kuberka pisze: „Zaczyna się (film – red.) od oglądanej z daleka sceny kłótni grupy chłopców, z których jeden uderza kolegę bejsbolem i odchodzi. Tu widz i recenzent liberalny zobaczy filmowy autocytat ze słynnej krótkometrażówki Polańskiego >Rozbijemy zabawę<. Natomiast widzowi prawicowemu przypomni się scena wybijania przez Rosjan szyb i niszczenia wraku TU-154 M pokazana w filmie Anity Gargas". Rzeczywiście, nic nie kojarzy się z rozbijaniem szyb wraku samolotu bardziej, niż kłótnia dziesięcioletnich chłopców. Ale Kuberka dopiero się rozgrzewa.

Czytajmy więc dalej: „W następnej scenie przenosimy się do mieszkania nowojorskiej rodziny, której synowi wybito dwa zęby. Rodzina ofiary to amerykańska klas średnia. Penelopa, grana przez Jodie Foster, to społecznica, autorka książki o rzezi w Afryce, przypomina swoim uporem i stylem bycia dążącą do prawdy smoleńskiej Ewę Stankiewicz". Cóż, mnie wydaje się, że znacznie lepszym przykładem uporczywego dążenia do celu jest – z całym szacunkiem – nie Ewa Stankiewicz, a choćby płynący na tarło łosoś. Biedna ryba musi pokonać niejeden wodospad i stale walczyć z silnym prądem, który znacznie utrudnia jej podróż w górę rzeki. A wszystko to przez setki kilometrów! To jest dopiero wytrwałość!

Z każdym kolejnym zdaniem redaktor Kuberka się rozkręca i z coraz to większym animuszem i rozmachem wskazuje, co łączy „Rzeź" ze Smoleńskiem. Co więc – według autora – mówi nam film Polańskiego? Otóż fabuła filmu ma wskazywać na to, że: „wbrew propagandzie prorosyjskiej, sączonej od 10 kwietnia przez polskie i rosyjskie władze i media, nie ma możliwości pojednania bez dojścia do prawd". Kuberka pisze dalej: „Symbolem sporu w filmie są wybite siekacze dziecka. W Polsce to brzoza i skrzydło, sprowadzenie wraku, fałszowane polskie i rosyjskie śledztwo, krzyż i pomnik smoleński na Krakowskim Przedmieściu. Koniec końców okazuje się, że rodziny konflikt przetrwały i nie doprowadziło to do rozwodu. Bóg miał ich w opiece”. Czy tylko mnie porównanie wybitych dziecięcych zębów do brzozy i skrzydła Tu-154M wydaje się co najmniej dziwne?

Jest taki kawał, z długą brodą, w którym psycholog bada poborowego. „Co to jest?" - pyta się rysując kółko. „Goła baba" – odpowiada kandydat na żołnierza. „A to?” - psycholog rysuje kwadrat. „Goła baba” – powtarza pacjent. „A to?” – lekarz rysuje trójkąt. „Goła baba” – odpowiada znów poborowy. „Wy jesteście zboczeni!” – nie wytrzymuje lekarz. „Ja!? A kto mi te gołe baby rysował?” – odpowiada zdziwiony chłopak. Może więc nie powinniśmy zbyt ostro traktować red. Kuberka – bo to przecież Polański nakręcił film o Smoleńsku. Najwyraźniej bowiem jednym się wszystko kojarzy z seksem, a innym ze Smoleńskiem. Cóż – o gustach się nie dyskutuje…

PS. Swoją drogą dziwne, że redaktorowi sam tytuł filmu Polańskiego nie kojarzy się  z katastrofą smoleńską. Mnie, po przeczytaniu jego recenzji, będzie tak się kojarzył już chyba zawsze.

 

W TYGODNIKU

EURO 2012 - Polska i Ukraina

Do Euro 2012 pozostało:

NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE

1 dzień | 7 dni | 30 dni
23komentarzyEpiskopat domaga się, by religia w szkole była obowiązkowa
8komentarzyMichnik: Kaczyński ośmiesza Polskę. Brytyjczycy pytają, czy jest rosyjskim agentem
6komentarzy"Sondaż: PiS - 33 proc., PO - 28 proc.". Prawo i Sprawiedliwość liderem sondaży?
6komentarzyGierek: za rządów mojego ojca było lepiej, niż za Tuska
5komentarzyNiesiołowski: Antoni Macierewicz jest niepoczytalny
4komentarzyIle zarabiają Tusk, Komorowski i Sikorski? Sprawdź!
3komentarzyKaczyński: mój brat został zamordowany
3komentarzyO. Rydzyk: nasza ojczyzna jest likwidowana, ludzie są przerażeni
2komentarzyOlbrychski: Kaczyńscy byli bici w dzieciństwie
1komentarzyJakie narkotyki można zrobić domowym sposobem?
145komentarzyKaczyński: Lenin wiecznie żywy - dzięki Tuskowi
67komentarzyEpiskopat domaga się, by religia w szkole była obowiązkowa
39komentarzyWałęsa: gdybym był Tuskiem kazałbym pałować Solidarność. Sam bym spałował Dudę
16komentarzyKaczyński: mój brat został zamordowany
14komentarzyOlbrychski: Kaczyńscy byli bici w dzieciństwie
7komentarzyO. Rydzyk: nasza ojczyzna jest likwidowana, ludzie są przerażeni
6komentarzy"Kaczyński to nędzny i żałosny nieuk"
4komentarzyBp Pieronek o TV Trwam: to nie jest katolicka telewizja
3komentarzyHofman: rząd się sypie, musimy być gotowi na przejęcie władzy
1komentarzy"Jarosław Kaczyński jest gotów na debatę"
257komentarzyO. Rydzyk: nasza ojczyzna jest likwidowana, ludzie są przerażeni
188komentarzyEpiskopat domaga się, by religia w szkole była obowiązkowa
101komentarzyOlbrychski: Kaczyńscy byli bici w dzieciństwie
61komentarzyKaczyński: mój brat został zamordowany
40komentarzyBp Pieronek o TV Trwam: to nie jest katolicka telewizja
30komentarzySchetyna: Polsce zagraża powrót PiS-u do władzy
10komentarzy"Kaczyński to nędzny i żałosny nieuk"
5komentarzyKomorowski: wściekły atak na mnie to przejaw kompleksu
2komentarzyWałęsa: Kaczyński zginął? Mógł się nie wpychać
1komentarzyNiesiołowski: ACTA jest dobre, a jego przeciwnicy to idioci
: Czego nam życzy Donald Tusk?

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

TO BUDZI EMOCJE


POLECAMY

 
Wszystko o Finansach