Kolejna porażka siatkarek

Polska przegrała z Japonią 2:3 (21:25, 20:25, 25:20, 25:23, 11:15) w meczu 3. kolejki turnieju olimpijskiego siatkarek grupy A.
Polki doznały trzeciej porażki w igrzyskach, ale teoretycznie zachowują jeszcze szansę na awans do ćwierćfinału. W ostatnich dwóch meczach muszą nie  tylko pokonać Wenezuelę i Amerykanki, ale również liczyć na korzystne wyniki z  innych spotkań.

Po dwóch pierwszych setach zanosiło się na gładką porażkę "złotek". Szybkie piłki rozgrywane przez Yoshie Takeshitę sprawiały, że za atakami Japonek nie  mógł nadążyć polski blok. Gdy już Polkom udało się złapać swój rytm i odrobić straty, proste błędy, trochę szczęśliwe zagrania rywalek sprawiały, że Japonki ponownie odskakiwały na kilka punktów.

W trzecim secie w wyjściowym składzie pojawiła się Katarzyna Skorupa, która zastąpiła Milenę Sadurek. Zmiana na pozycji rozgrywającej pozytywnie wpłynęła na  grę pozostałych zawodniczek. Atak Polek nie opierał się już tylko na Glince, ale  ważne punkty dokładały Milena Rosner, Katarzyna Skowrońska-Dolata i Maria Liktoras. Rosner, która zwykle wchodziła na poprawę przyjęcia, bardzo udanie zastąpiła nie będącą w pełni zdrowia Annę Podolec.

Pewne dość gładkiej wygranej w trzeciej partii siatkarki obu zespołów zafundowały dramatyczną końcówkę spotkania. W czwartym secie Japonki dzięki fantastycznej grze w obronie, przede wszystkim libero Yuko Sano, doprowadziły do  stanu 23:21. Po dwóch atakach Skowrońskiej-Dolaty był remis 23:23, a w kolejnych dwóch akcjach Azjatki się pogubiły.

W tie-breaku Japonki niemal od początku utrzymywały przewagę dwóch, trzech punktów. Polskie siatkarki miały wiele szans by odrobić tę niewielką stratę, ale  nie potrafiły skutecznie wyprowadzić kontrataków. W decydujących momentach jeszcze raz zadecydowała perfekcyjna defensywa Japonek.

Polska: Milena Sadurek (1 pkt), Maria Liktoras (10), Agnieszka Bednarek (8), Anna Podolec (3), Małgorzata Glinka (27), Katarzyna Skowrońska-Dolata (24), Mariola Zenik (libero) oraz Milena Rosner (11), Joanna Kaczor, Katarzyna Skorupa (2), Anna Barańska.

Japonia: Yoshie Takeshita (1), Sachiko Sugiyama (9), Erika Araki (13), Saori Kimura (21), Miyuki Takahashi (16), Megumi Kurihara (18), Yuko Sano (libero) oraz Yuka Sakurai, Kanako Omura (1), Miyuki Kano.