Niezależnie od tego, kto będzie nowym papieżem, przyjdzie mu się zmierzyć z nieznaną dotąd sytuacją. Kilkaset metrów od jego apartamentów w watykańskim klasztorze będzie bowiem żył jego poprzednik. Dziś nikt nie ma pojęcia, jak ta koabitacja może wyglądać. Dziennik „Il Giornale” sugeruje że Joseph Ratzinger powinien opuścić Watykan, zaszywając się w rodzinnej Bawarii albo Asyżu. „Roma piccola per due Papi” (Rzym za mały dla dwóch papieży) – ocenili redaktorzy pisma. Nie wiadomo nawet, jaki tytuł będzie nosił Ratzinger. Papież senior? Większość ekspertów twierdzi, że powinien zrezygnować z tego tytułu, podobnie jak z prawa do noszenia białej sutanny. Natychmiast pojawia się jednak problem, na co tę białą sutannę wymienić. Wraz z wyborem na papieża Joseph Ratzinger przestał być członkiem Kolegium Kardynałów, a to oznacza, że przestałby mu nawet przysługiwać kardynalska purpura. Byłby zatem „tylko” arcybiskupem seniorem. W tej sytuacji watykanista Andrea Tornielli proponuje, by następca ponownie wręczył mu kardynalski kapelusz. Czy Kościół pod przewodnictwem nowego papieża czeka radykalna zmiana? Raczej nie, faworyci do Tronu Piotrowego dają gwarancję, że nie dojdzie do żadnej rewolucji. – Nie ma mowy o zmianach doktrynalnych, jest natomiast oczekiwanie na nowy styl duszpasterski – mówi szef KAI Marcin Przeciszewski. – Spodziewam się, że nowy papież będzie znacznie młodszy niż Joseph Ratzinger w chwili wyboru.
1. Kard. Gianfranco Ravasi
Ten 69-letni Włoch od 2007 r. przewodniczy Papieskiej Radzie ds. Kultury. Niewykluczone, że to właśnie jego Benedykt XVI widzi jako swego następcę. Świadczyć o tym może to, że wyznaczył go do poprowadzenia wielkopostnych rekolekcji dla papieża i Kurii Rzymskiej, które odbędą się pod koniec lutego w Watykanie. Przez sześć dni ten wybitny biblista, znawca sztuki i literatury, będzie głosił swe rozważania w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim, a przysłuchiwać się mu będą rzymscy kardynałowie. Trudno sobie wyobrazić lepszą kampanię wyborczą. Warto dodać, że w 1976 r. Paweł VI zlecił poprowadzenie wielkopostnych rekolekcji Karolowi Wojtyle. To dzięki nim mało znany kardynał z Polski wkroczył na kościelne salony.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW: włoski, angielski, łacina, greka, hebrajski
POGLĄDY DOKTRYNALNE: konserwatywne
POSTAWA DUSZPASTERSKA: otwarta
TYP OSOBOWOŚCI: duszpasterz
ATUTY:
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.