Startuje OFF Festival! Kogo dziś warto zobaczyć?

Startuje OFF Festival! Kogo dziś warto zobaczyć?

Dodano:   /  Zmieniono: 
Dziś w Katowicach zaczyna się OFF Festival, który potrwa do 9 sierpnia. OFF Festival odbywa się co roku w Katowicach (wcześniej w Mysłowicach). Trzydniowa impreza promuje przede wszystkim muzykę alternatywną. W poprzednich latach gwiazdami OFFa byli tacy artyści jak Iggy Pop and the Stooges, Swans, Slowdive, Godspeed You! Black Emperor oraz Neutral Milk Hotel. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest wokalista Artur Rojek. Sprawdź w naszym zestawieniu, kogo dziś warto posłuchać na katowickiej imprezie!
mat. prasowe, Wprost.pl
Dean Blunt - 1:40, Scena Eksperymentalna
Na swoim ostatnim albumie "Black Metal" mimo bardziej przewidywalnych struktur niż na poprzednich płytach zgrabnie łączy takie gatunki jak indie pop, folk pop, Americana, dub, ambient, grime, drone, a nawet dancehall. Teksty przypominają za to hip-hop. Na koncercie możemy więc spodziewać się wszystkiego.

The Residents - 00:15, Scena Główna
Bardziej idea niż zespół w tradycyjnym, rock’n’rollowym tego słowa znaczeniu. Kolektyw artystyczny, którego działania wykraczają daleko poza nagrywanie płyt i granie koncertów, bo The Residents to również sztuka performatywna, video art i projekty multimedialne, do których angażowani są często inni artyści.

Sunn O)) - 23:10, Scena Leśna
Sunn O))) zacierają w muzyce granicę pomiędzy doświadczeniem estetycznym a fizycznym, ich drone metal to apokalipsa spełniona, to najbardziej ekstremalne doświadczenie dźwiękowe na jakie dzisiaj stać człowieka. Jest to najgłośniejszy zespół z licznych projektów Stephena O'Malley'a, który dwa lata temu był kuratorem Sceny Eksperymentalnej na OFFie.

Jacek Sienkiewicz - 23:10, Scena Eksperymentalna
Legenda polskiej sceny elektronicznej, producent, twórca i zwolennik muzycznych eksperymentów. Na OFFie zaprezentuje przekrojowy set przez swoją twórczość - od klasycznego techno, do ambientowych i noise'owych eksperymentów.

Susanne Sundfør - 21:55, Scena Główna
W swojej rodzimej Norwegii – wielka gwiazda. Poza granicami ojczyzny jeszcze na fali wznoszącej, również za sprawą znakomitych wspólnych nagrań z Röyksopp, M83 czy Nilsem Petterem Molværem. Fenomenalna wokalistka, pianista i kompozytorka, w której muzyce eteryczny pop przenika się z intensywnym pulsem electro, jazzowym feelingiem i elegancją muzyki klasycznej.

Mick Harvey gra utwoy Serge'a Gainsbourga - 20:50, Scena Leśna
Mick Harvey przez większość swojej kariery znany był ze współpracy z Nickiem Cavem. Opuścił jednak jego zespół The Bad Seeds w 2009 roku z powodów biznesowych i personalnych. Wtedy poświęcił się rodzinie i karierze solowej. Nagrywał również wspólnie z PJ Harvey (zbieżność przypadkowa), a potem stworzył dwa albumy solowe z utworami Serge'a Gainsbourga, które przetłumaczył na język angielski.

Young Fathers - 19.40, Scena Trójki
Ich album „Dead” zgarnął w 2014 roku Mercury Prize i zebrał pokaźną kolekcję pochwał od recenzentów, chwalących Alloysiousa, Kayusa i G za unikalne brzmienie, imponujący eklektyzm oraz ten pierwiastek szaleństwa. W Katowicach zaprezentują również materiał z zapowiadanej na kwiecień płyty „White Men Are Black Men Too”, nagranej w „pokoju hotelowym w Illinois, sali prób w Melbourne, lodowatym lochu w Berlinie, studiu fotograficznym w Londynie i ich własnej piwnicy w Edynburgu”.

Kwadrofonik i Adam Strug: "Requiem ludowe" - 18.45, Scena Leśna
Oczywiście Kwadrofonik, czyli jedyny w swoim rodzaju kwartet wirtuozów, ze swobodą poruszający się pomiędzy wysmakowaną muzyką współczesną a żwawym folkiem. Grają dzieła m.in. Bartóka i Berio, ale jako że repertuaru na taki skład nie ma za wiele, tworzą i wykonują również kompozycje własne. Kwadrofonik wystąpią na OFFie z gościem specjalnym – to Adam Strug, wybitny wokalista, poeta i etnomuzykolog. Ich wspólne pojawienie się na cenie oznacza zapewne, że usłyszymy materiał z albumu „Requiem ludowe”, wydanego w kwietniu br. wspólnego dzieła Struga i Kwadrofonik. To skomponowana na nowo muzyka żałobna, zanurzona w tradycji pieśni mazowieckich i tekstach pochodzących z XIX-wiecznego „Śpiewnika Pelplińskiego”.

Władysław Komendarek - 17.50, Scena Trójki
Hippisowska wręcz, psychodeliczna wolność ściera się u niego z matematyczną dyscypliną futurystycznych wizji i syntetycznych brzmień. Popularność zdobył dzięki grze w progrockowej formacji Exodus, ale jego późniejsze eksperymenty, w tym muzyka teatralna i filmowa, sprawiają, że dzisiaj Komendarek to nie tylko nazwisko wizjonera i pioniera polskiej elektroniki, ale wręcz osobny gatunek muzyki.

Wilga - 16:10, Scena Główna
Wydaną w ubiegłym roku, debiutancką epką dowiodła, że gitarowe, indierockowe granie wciąż może brzmieć świeżo i intrygująco.

Tania O. - 15:35, Scena Leśna
Wcześniej nazywali się Tania Odzież, a jeszcze wcześniej musieli dorwać się do kolekcji płytowych swoich rodziców i dziadków. Propozycja tego warszawskiego kwartetu to oryginalne połączenie złotej ery rock’n’rolla z psychodelicznym nerwem pierwszym punkowych orkiestr zza oceanu.

Olivia Anna Livki - 15.00, Scena Główna
Berlińska artystka polskiego pochodzenia, wszechstronnie utalentowana i brawurowo niezależna – od scen, trendów oraz współpracowników. Wszystko robi sama, wszystko inaczej i wszystko dobrze. Niedawno ukazał się jej drugi album studyjny.
 0

Czytaj także