Dziś drugi dzień OFF Festivalu! Kogo warto zobaczyć?

Dziś drugi dzień OFF Festivalu! Kogo warto zobaczyć?

Dodano:   /  Zmieniono: 1
Dziś w Katowicach drugi dzień OFF Festivalu, który potrwa do 9 sierpnia. Odbywa się co roku w Katowicach (wcześniej w Mysłowicach). Trzydniowa impreza promuje przede wszystkim muzykę alternatywną. W poprzednich latach gwiazdami OFFa byli tacy artyści jak Iggy Pop and the Stooges, Swans, Slowdive, Godspeed You! Black Emperor oraz Neutral Milk Hotel. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest wokalista Artur Rojek. Sprawdź w naszym zestawieniu, kogo dziś warto posłuchać na katowickiej imprezie!
mat. prasowe, Wprost.pl
Hailu Mergia - 01:40, Scena Eksperymentalna
Mistrz instrumentów klawiszowych, który wraz ze swoją formacją Walias Band zdefiniował w latach 70. etiopski jazz. Hailu Mergia, na nowo odkryty dla Zachodu za sprawą nieocenionego Awesome Tapes From Africa, powrócił na scenę, by odtworzyć brzmienie Addis Abeby sprzed czterech dekad.

Ride - 00:15 - 1:35, Scena Główna
Milczeli od 1996 roku, od wydania czwartego albumu „Tarantula”. Ich brzmienie ich instrumentów było fundamentem nie tylko tak pomnikowych płyt, jak „Nowhere” i „Going Blank Again”, ale też całej shoegazowej rewolucji.

Xiu Xiu gra muzykę z "Twin Peaks" - 23:10, Scena Leśna
Ścieżka dźwiękowa Angelo Badalamentiego i Davida Lyncha jest kultowa. Zespołowi Xiu Xiu powierzono jej nową interpretację, którą zaprezentują tylko na wybranych koncertach - w tym w Polsce na OFF Festivalu.

Future Brown - 21:50, Scena Trójki
Wspólny projekt Fatimy Al-Qadiri, J-Cusha oraz didżejskiego duetu Nguzunguzu. Niedawno wydali swój debiut w Warp Records. Na OFFie możemy się po nich spodziewać elektronicznej mocy.

Sun Ra Arkestra - 20:50, Scena Leśna
Sun Ra – pochodzący z Saturna kompozytor, pianista, poeta i filozof, pionier afrofuturyzmu i lider jednego z najbardziej oryginalnych zespołów w historii muzyki rozrywkowej. Gdyby żył, miałby dzisiaj 101 lat. Sun Ra Arkestra wciąż działa, pod kierownictwem saksofonisty Marshalla Allena, ucznia i współpracownika Sun Ra od połowy lat 50. ubiegłego wieku.

Sun Kil Moon - 19.40, Scena Trójki
Ostatni album Marka Kozelka, „Universal Themes”, nie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków, ale jego flagowy projekt Sun Kil Moon to nadal ważna pozycja w światowej muzyce. Indie folk, delikatne granie i brutalne teksty - tego możecie się dziś spodziewać.

Huun-Huur-Tu - 18:45, Scena Eksperymentalna
Fenomen z Tuwy. Grupa, dzięki której świat poznał bogate i unikalne tradycje muzyczne ludów Syberii, ze śpiewem gardłowym chöömej na czele. Mają w dorobku kilkanaście znakomitych płyt, współpracowali m.in. z Frankiem Zappą i Kronos Quartet.

King Khan & The Shrines - 17:50, Scena Główna
Garażowy, rockowy czad połączony z jazzem i psychodelicznym soulem, napędzany energią charyzmatycznego frontmana. Ich płyty zachwycają eklektyzmem, ich koncerty z miejsca przechodzą do legendy, a zespół mimo relatywnie młodego stażu (zadebiutowali już w nowym stuleciu) cieszy się zasłużenie kultowym statusem.

Olo Walicki Kaszebe II - 17:00, Scena Leśna
Projekt Ola Walickiego, kontrabasisty jazzowego – i yassowego – a także kompozytora i producenta. W ubiegłym roku nagrał znakomitą płytę „Kaszebe II”, na której liderowi towarzyszyli inni luminarze trójmiejskiej sceny: M.Bunio.S (głos, gitara, sample), Piotr Pawlak (gitara), Tomek Ziętek (trąbka, klawisze) i Kuba Staruszkiewicz (perkusja). Gościnnie wystąpili (i teksty napisali) m.in. Tymon Tymański, Gaba Kulka i Dorota Masłowska.

Hańba! - 17:00, Scena Eksperymentalna
Zbuntowana orkiestra podwórkowa z Krakowa, która prezentuje folklor miejski – z barwnych i trudnych czasów międzywojnia. Walczą o lepsze jutro, a ich broń to banjo, akordeon, tuba, bęben, grzebień i mocne gardła.

Sutari - 15:35, Scena Eksperymentalna
Wokalistki, instrumentalistki i performerki, które tradycje polskiej muzyki ludowej – głównie z regionu kujawskiego – osadzają we współczesnym kontekście. Trio, które w swojej twórczości wykorzystuje zarówno instrumenty muzyczne (skrzypce, basetla, bęben), jak i z przedmioty codziennego użytku (mikser kuchenny, butelki, klucze francuskie…).

Dog Whistle - 15:00, Scena Trójki
Dwie dziewczyny, zafascynowane amerykańską alternatywą i irańskim popem. Bezpretensjonalne, radosne, ale niegłupie granie. Niedawno dziewczyny wydały swój debiut, pod zaskakującym tytułem - "Dog Whistle".
 1

Czytaj także