Barzycka i Korzeniowski powalczą o podium (aktl.)

Barzycka i Korzeniowski powalczą o podium (aktl.)

Paulina Barzycka z wynikiem 1.59,10 awansowała do finału na 200 m stylem dowolnym w igrzyskach w Atenach. Paweł Korzeniowski z wynikiem 1.56,40 awansował do finału na 200 m stylem motylkowym.
Wynik polskiej pływaczki jest jej rekordem życiowym.

Poprzedni rekord Barzycka ustanowiła w eliminacjach, kiedy uzyskała czas 1.59,52. Polka powoli rozpoczęła wyścig. Po 50 m była dopiero szósta, na półmetku awansowała o jedną pozycję, a po 150 m zajmowała czwarte miejsce.

Barzycka popisała się znakomitym finiszem. O trzecie miejsce stoczyła pasjonującą walkę z Niemką Franziską van Almsick, wyprzedzając ją ostatecznie o 0,03. Zwyciężyła Francuzka Solenne Figues z wynikiem 1.58,65. Drugie miejsce zajęła Amerykanka Dana Vollmer - 1.59,04.

Najlepszy czas półfinałów uzyskała zwyciężczyni drugiego półfinału Włoszka Federica Pellegrini, która pokonała dystans w  1.58,02. Barzycka miała piąty rezultat półfinałów.

*********************************

Paweł Korzeniowski wygrał swoją serię półfinałową i awansował do finału na 200 m stylem motylkowym.

Polak uzyskał trzeci rezultat półfinałów.

Korzeniowski, podobnie jak w eliminacjach, rozpoczął spokojnie i  po 50 m zajmował dopiero siódme miejsce. Jednak już na półmetku był czwarty. Na kolejnej długości basenu wyraźnie przyspieszył i  na 50 m przed metą wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał aż do  mety.

19-letni polski pływak pokonał Japończyka Takahaski Yamamoto o  0,29 i Chińczyka Penga Wu o 0,41.

Najlepsze czasy uzyskano w pierwszym półfinale. Zwyciężył w nim Brytyjczyk Stephen Parry, który przepłynął dystans w 1.55,57. Amerykanin Michael Phelps był drugi w serii w rezultatem 1.56,40.