36 godzin z sho(r)tami ŻubrOFFki10gru2015 —
Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka obchodził w tym roku swoje dziesięciolecie. Z tej okazji wybrałem się do Białegostoku, żeby zebrać dla Was masę wrażeń.
TIFF '15 - Demon - recenzja13wrz2015 —
„Demon“ Marcina Wrony to intrygujący dramat, który umiejętnie wykorzystuje klisze horroru, aby stworzyć duszną, przejmującą i pełną posępnego klimatu opowieści o nietypowym opętaniu, które nastąpi podczas polskiego wesela.
Mission Impossible: Rogue Nation - tryumf Toma Cruise'a30lip2015 —
Tom Cruise naprawdę trzymał się na drzwiach lecącego samolotu! - to główna informacja, która krąży po Internecie w przededniu amerykańskiej premiery „Mission Impossible: Rogue Nation”. [Tekst opublikowano także w serwisie FILM.COM.PL]
Wykolejona - tryumf Amy Schumer23lip2015 —
„Wykolejona” Judda Apatowa jest historią Amy, dziewczyny, która została wychowana wedle zasady „monogamia jest nierealna” i która zamiast układać sobie życie na dłużej, woli zapewnić sobie dobrą rozrywkę tu i teraz. [Tekst opublikowany także na zreaktywowanej stronie Magazynu Film - FILM.COM.PL]
Relacja z Cannes - Dzień 10: Mały Książę23maj2015 —
"Mały Książę" Marka Osborne'a stanowi adaptację słynnej książki Antonie’a Saint-Exupery'ego, będąc jednocześnie czymś na wzrór sequela dla tej historii.
Relacja z Cannes - Dzień 9: LOVE23maj2015 —
„Fiut nie ma mózgu. Fiut ma tylko jedno zadanie. Pieprzyć. A ja wszystko spieprzyłem" - użala się nad sobą w jednej z pierwszych scen bohater najnowszego filmu Gaspara Noé, "Love". Film stanowi retrospektywną opowieść o związku mężczyzny i o tym, jak doszło do tego, że wszystko spieprzył.
Relacja z Cannes - Dzień 4: The Tale of Love and Darkness20maj2015 —
“The Tale of Love and Darkness”, debiut reżyserski Natalie Portman, w którym sprawdziła się także jako scenarzystka, jest opowieścią o żydowskiej rodzinie w przededniu utworzenia Izraela. Historia bazuje na powieści Amosa Oza pod tym samym tytułem, opowiadającej o jego życiu za młodu.
Relacja z Cannes - Dzień 6: Inside Out19maj2015 —
„Inside Out” Pete’a Doctera jest kolejną magiczną przygodą od Disneya i Pixara, tym razem rozgrywającą się w... mózgu małej dziewczynki.
Relacja z Cannes - Dzień 5: The Sea of Trees18maj2015 —
"The Sea of Trees" Gusa Van Santa rozpoczyna się, gdy mężczyzna kupuje bilet do Tokio w jedną stronę. Tam zaś wsiada do pociągu i jedzie do lasu Aokigahara u podnóża góry Fudżi, znanego także jako "Sea of Trees", czy "A Perfect Place to Die". Las jest bowiem słynny z tego, że rokrocznie setki ludzi popełniają w nim samobójstwo.
Relacja z Cannes - Dzień 4: AMY17maj2015 —
Czwarty dzień w Cannes to dwie historie szczególnych kobiet. Dokument opowiadający o Amy Winehouse oraz debiut reżyserski Natalie Portman, w postaci filmu "A Tale of Love and Darkness". Dzisiaj przedstawię recenzję "AMY", zaś już na dniach pojawi się tekst dotyczący debiutu Portman.
Relacja z Cannes - Dzień 3: The Lobster16maj2015 —
Trzeci dzień w Cannes to dwa gorące seanse filmowe. Najnowszy Allen – „Irrational Man” oraz wyśmienity „The Lobster” Yorgosa Lathimosa. Tym razem więc bez zbędnych słów wstępu od razu przejdę do recenzji filmowych wspomnianych dzieł.
Relacja z Cannes - Dzień 3: Irrational Man15maj2015 —
Trzeci dzień w Cannes to dwa gorące seanse filmowe. Najnowszy Allen – „Irrational Man” oraz wyśmienity „The Lobster” Yorgosa Lathimosa. Tym razem więc bez zbędnych słów wstępu od razu przejdę do recenzji filmowych wspomnianych dzieł.
Relacja z Cannes 2015 - Dzień 114maj2015 —
No i się zaczęło! Cannes rozpoczęte! Pierwszy dzień Festiwalu Filmowego w Cannes obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Zacznijmy jednak od początku - pogoda sprzyja na południu Francji. Słońce przygrzewa, morska bryza zapewnia świeże, rześkie powietrze, a błękit Lazurowego Wybrzeża pozwala w pełni się zrelaksować. W samym środku takich okoliczności przyrody znajduje się Palais de Festival, Centrum Dowodzenia Festiwalu w Cannes, miejsca odwiedzanego przez tysiące ludzi z branży filmowej każdego roku. W tym roku także i mojej skromnej osoby.
Relacja z Cannes - Dzień 214maj2015 —
Drugi dzień na Festiwalu Filmowym w Cannes rozpocząłem z grubej rury - szaleńczym biegiem, na łeb na szyję do Pałacu Festiwalowego, aby zdążyć na premierowy pokaz „Mad Max: Fury Road”. Udało mi się jedynie minutami. Sęk tkwi w tym, że po seansie okazało się, że nogi bolą mnie tak bardzo, że z trudem przemieszczałem się z miejsca na miejsce. (#poświęcenie). Było jednak warto, bo nowa odsłona „Mad Maxa” to rozpędzony blockbuster, który stanowi nie lada ucztę dla oka i ucha.
Avengers: Czas Ultrona8maj2015 —
„Avengers: Age of Ultron”. Kolejny obraz z Marvelowej stajni jest dziełem, które od razu wrzuca widza w wir akcji, nie zatrzymując się, aby przedstawić nam bohaterów, czy przypomnieć co działo się poprzednio. Nie musi. Widzowie doskonale wiedzą na co się szykują i odrobili pracę domową w postaci obejrzenia poprzednich dziesięciu filmów, wchodzących w skład Marvel Cinematic Universe.
Daredevil, czyli Marvel does it again!1maj2015 —
Po tym jak Studio Marvela swoją serialową serią filmów o przygodach Avengersów zawojowało kina, światowy box-office oraz serca widzów, przyszedł czas, aby swoją pozycję ugruntować także na małym ekranie. Dwa lata temu do telewizji zawitali „Agenci T.A.R.C.Z.Y”, na początku tego roku „Agentka Carter”, teraz zaś przyszedł czas na pierwszy z czterech mini-seriali, wyprodukowanych przy współpracy z Netflixem. Wszystkie te produkcje mają jedną cechę wspólną - wszystkie wchodzą w skład tak zwanego Marvel Cinematic Universe, czyli połączonego świata wszystkich komiksowych produkcji Marvela, które trafiły na ekrany w różnorodnej formie w ostatnim dziesięcioleciu. Kolejnym elementem układanki będzie debiutujący w maju superhit: „Avengers: Czas Ultrona”. Zanim jednak nastąpi premiera tego filmu, porozmawiajmy o najnowszym sukcesie studia, czyli serialu „Daredevil”.
System (Child 44) rzeczywiście zagraża Rosji?25kwi2015 —
„System (Child 44)” Daniela Espinosy, film na podstawie powieści Toma Roba Smitha. Obraz, dotykający problemów systemowych stalinowskiego Związku Radzieckiego.
Złoty Czas na Gali Złotych Malin23kwi2015 —
Złote Maliny, impreza honorująca najgorsze filmy w Hollywood rozgrywa się co roku w wigilę Oscarów. Media rozwodzą się wtedy nad faktem sensowności przyznawania nagród za najgorsze osiągnięcia, skupiając się także na prezentacji listy zwycięzców. Mimo wszystko nikt nie podjął się opisania samej uroczystości. Pewnie dlatego, że dopiero od tego roku Gala jest wydarzeniem otwartym dla publiki, przygotowanym jak każde inne Award Show. Miałem możliwość uczestnictwa w tej niecodziennej imprezie i chętnie podzielę się wrażeniami z imprezy świętującej wszystko, co najgorsze w Hollywood.
Obrazoburcze „The Interview”?16kwi2015 —
„The Interview” / „Wywiad ze Słońcem Narodu” Evana Goldberga i Setha Rogena, obraz, który pod koniec zeszłego roku znajdował się na ustach wszystkich, zadebiutował właśnie na płytach DVD i Blu-Ray. W związku z tym postanowiłem przyjrzeć się czy film rzeczywiście wart był całego medialnego szumu, który się wokół niego wytworzył.
Mały wielki serial!8kwi2015 —
W najbliższą niedzielę na ekrany powraca długo wyczekiwana „Gra o Tron”. Jest to wiadomość, z której niezmiernie się cieszę. Jednak część mnie jeszcze bardziej raduje się z powrotu innej produkcji HBO, która w zaledwie kilka odcinków zaskarbiła sobie moje serce. Mowa o „Dolinie Krzemowej”.
Niezgoda na niski poziom "Zbuntowanej" - recenzja drugiej części trylogii "Niezgodna"27mar2015 —
„Zbuntowana” - druga część trylogii „Niezgodna” jest kolejnym z serii filmów „środkowych”, które wrzucają widza w akcję, tuż po zakończeniu poprzedniej części. Na początku przypomina się wprawdzie zasady działania świata przedstawionego - społeczeństwo, żyjące w zgliszczach Chicago podzielone jest na pięć frakcji. Podział ten ma zapewnić o pokoju społeczeństwa. Każdy zna swoje miejsce w szeregu, więc to powinno zapewnić spokój rządzącym. Do czasu. Nikt w końcu nie lubi, by mówiono mu co ma robić.