Rok szkolny zbliża się ku końcowi. Za kilka tygodni uczniowie udadzą się na upragnione wakacje. Tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej właśnie opublikowało harmonogram kolejnego roku szkolnego – 2025/2026. Jak się okazuje, zarówno dzieci, jak i rodziców, czekają od września spore zmiany.
MEN o nowych zasadach ferii zimowych
Największa z nich dotyczy organizacji ferii zimowych. Odbędą się one w trzech, a nie jak to było dotąd, czterech turach. MEN tłumaczyło, że zdecydowano się na taki krok po wsłuchaniu się w liczne prośby w tej sprawie.
„Zmiana w składzie dotychczasowych grup spowoduje, że w niektórych sąsiadujących ze sobą województwach ferie będą trwały w tym samym terminie (co pozwoli zrealizować często zgłaszany postulat rodziców)” – przekazało ministerstwo.
- Od 19 stycznia do 1 lutego ferie będą mieć uczniowie z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego
- Od 2 do 15 lutego ferie będą mieć uczniowie z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego i opolskiego
- Od 16 lutego do 1 marca ferie będą mieć uczniowie z województw: podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i śląskiego
Kalendarz roku szkolnego 2025/2026. Kiedy dni wolne?
Kalendarz roku szkolnego 2025/2026 przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce:
- zimową – na Boże Narodzenie – od 22 grudnia do 31 grudnia
- wiosenną – na Wielkanoc – od 2 do 7 kwietnia
Na razie nie wiadomo, kiedy odbędą się egzaminy ósmoklasisty oraz matury. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ma na to czas do 20 sierpnia.
Uczniowie klas maturalnych zakończą rok szkolny 24 kwietnia a pozostali uczniowie będą się uczyć do 27 czerwca. Wakacje potrwają do 31 sierpnia.
Czytaj też:
Nauczyciele apelują do szefowej MEN. „Absurd i brak szacunku”Czytaj też:
Kościół kontra MEN. Biskupi nie zostawili suchej nitki na pomyśle rządu