W marcu 2023 roku rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 złożył Błażej Kmieciak, który jednocześnie pozostał w składzie komisji. Po kilku miesiącach, pod koniec maja, z członkostwa w komisji i funkcji jej wiceprzewodniczącego zrezygnował Andrzej Nowarski.
Powołanie członka komisji ds. pedofilii. Sejm zdecydował
We wtorek 28 listopada w porządku obrad Sejmu znalazł się punkt dotyczący powołania członka wspomnianej komisji. Dzień wcześniej Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prawniczki Karoliny Bućko, którą zgłosili posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL oraz Polski 2050. Natomiast kandydaturę Kacpra Świtkiewicza ze Stowarzyszenia na Rzecz Praworządności w Oświacie – zaopiniowano negatywnie.
Głosowanie w sprawie powołania członka komisji odbyło się przed godz. 14:00. Wobec tego, że żaden z kandydatów nie uzyskał większości 3/5 głosów, zostało przeprowadzone kolejne głosowanie, w ramach którego Sejm powołał członka komisji zwykłą większością. Za kandydaturą Karoliny Bućko głosowało 246 posłów, 202 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. 12 polityków nie wzięło udziału w głosowaniu. Prawniczka została powołana na członka Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.
Jeszcze przed tym rozstrzygnięciem Karolina Bućko wskazała podstawowe cele, jakie postawiłaby sobie, gdyby została wybrana na członka komisji. – Przede wszystkim kwestia dotycząca wsparcia osób pokrzywdzonych. Wyraźny sygnał, że komisja jest dla nich, a nie odwrotnie. Otwartość, zaufanie do komisji, rzetelne prowadzenie postępowań – podkreśliła w rozmowie z TVN24.
Czytaj też:
Spięcie Morawieckiego z Hołownią. „Zakasać rękawy, do roboty”Czytaj też:
Nowa Rzecznik Praw Dziecka. Sejm zdecydował