Głos z Ameryki - Opium polityków13gru2009, 19:00 —
Ben Bernanke, ubiegający się o drugą kadencję prezes amerykańskiego banku centralnego, zebrał cięgi podczas przesłuchania przed senacką komisją do spraw bankowości. Najostrzej krytykował go – choć brzmi to nieprawdopodobnie – przewodniczący komisji Chris Dodd, demokrata ze stanu Connecticut.
Głos z Ameryki - Nowa normalność8lis2009, 19:00 —
Coś musi być w powietrzu albo w wodzie. Rządzący demokraci doskonale wiedzą, że wprowadzane przez nich podwyżki podatków i programy olbrzymich wydatków budżetowych nie pobudziły procesu tworzenia miejsc pracy ani nie zmniejszyły bezrobocia. A mimo to chcą tę politykę kontynuować.
Głos z Ameryki - Ponury optymizm1lis2009, 19:00 —
W połowie października nowojorski indeks Dow Jones po raz pierwszy od roku osiągnął wartość 10 tys. punktów. To z pewnością jakiś postęp i dowód przekonania inwestorów, że gospodarka się ożywia. Mimo to zbierają się nad nami czarne chmury.
Magia liczb25paź2009, 19:00 —
W czasach ZSRR rosyjscy ekonomiści Nikołaj Szmielow i Władimir Popow dostrzegli cechę gospodarki rynkowej, której nie pojęło wielu ich kolegów żyjących w kapitalizmie: „W świecie wolnych cen wszystko jest powiązane. Zmiana jednego elementu wpływa na miliony innych elementów”.
Głos z Ameryki - Umocnić dolara!18paź2009, 19:00 —
Ekipa Obamy musi się uporaćz dwoma olbrzymimi problemami gospodarczymi– dolar umiera, a bezrobocie eskaluje (we wrześniu wzrosło do 9,8 proc.). W takiej sytuacji Biały Dom powinien zastosować propodażowy program Mundella i Laffera.
Głos z Ameryki - Strategia bez wyjścia11paź2009, 20:00 —
Amerykański bank centralny będzie mógł odtrąbić sukces w walce z kryzysem dopiero wtedy, gdy wycofa się z prowadzonej od roku polityki podaży łatwego pieniądza. Innymi słowy, potrzebna jest mu strategia wyjścia, której niestety...
Głos z Ameryki - Małe firmy leżą20wrz2009, 19:00 —
Wskaźnik bezrobocia w USA wzrósł z 9,4 proc. w lipcu do 9,7 proc.w sierpniu. Ujawnił się poważny problem wynikający z różnic między firmami wielkimi a małymi, a więc między tymi, którzy mają, a tymi, którzy nie mają.
Głos z Ameryki - Wpadki Obamy30sie2009, 20:00 —
Co ma poczta do opieki zdrowotnej? Może w tej głębokiej myśli Obamie chodziło o to, że prywatne firmy oferujące ubezpieczenia zdrowotne doskonale sobie radzą, podczas gdy państwowy system spada w otchłań niewypłacalności?
Głos z Ameryki - Gotówka za gruchoty16sie2009, 20:00 —
Należę do zwolenników kapitalistycznej gospodarki wolnorynkowej, więc to, co zaproponuję w następnym zdaniu, do tych przekonań zupełnie nie pasuje. Opowiadam się bowiem za rozszerzeniem programu dopłat do nowych samochodów.
Schyłek Ameryki2sie2009, 20:00 —
Ironia historii. Europa dąży do redukcji podatków i wydatków budżetowych, do ograniczenia przepisów regulujących gospodarkę. Przyjmuje zasady podobne do najważniejszych założeń programu Ronalda Reagana. Tymczasem Stany Zjednoczone cofają się do dawnego, nieudanego socjalistycznego modelu praktykowanego w starej Europie.
Głos z Ameryki - Bezrobotna Ameryka19lip2009, 20:00 —
Po miesiącach wprowadzania w życie gigantycznego pakietu bodźców monetarnych i fi skalnych należałoby oczekiwać, że lada chwila w Stanach Zjednoczonych dojdzie do ożywienia gospodarczego. Niestety, z danych płynących z rynku pracy...
Głos z Ameryki - Government Motors14cze2009, 20:00 —
Stany Zjednoczone kupiły sobie koncern samochodowy – podatnicy amerykańscy zapłacili za ponad 70 proc. udziałów w General Motors. Czy nazwa firmy zostanie zmieniona na Government Motors [government – rząd], dopiero się okaże, ale inne poważne zmiany w spółce są nieuniknione.
Głos z Ameryki - Chora Ameryka7cze2009, 20:00 —
Lawrence Kudlow Nikt nie uwierzy, że rozszerzenie systemu ubezpieczeń zdrowotnych o dodatkowe 50 mln Amerykanów nie zwiększy wydatków budżetowych. Wbrew temu, co mówią ludzie Baracka Obamy, koszty wzrosną – i to gigantycznie – nawet o 2 bln dolarów rocznie. Już dziś zadłużenie funduszu ubezpieczeń zdrowotnych Medicare wynosi ok. 80 bln USD.
Głos z Ameryki - Kapitalizm kolesiów10maj2009, 20:00 —
Lawrence Kudlow USA zdają się odchodzić od kapitalizmu demokratycznego w kierunku państwowego korporacjonizmu. Działania administracji Obamy mogą się okazać fatalne w skutkach dla giełd i wzrostu gospodarczego. Czy rząd dąży do przejęcia kontroli nad najważniejszymi sektorami gospodarki?
Głos z Ameryki - Idiotyzm ratunkowy26kwi2009, 20:00 —
Czy Amerykanie znowu zaprotestują przeciwko programom ratunkowym? Wszystko na to wskazuje. Z licznych publikacji prasowych wynika, że firmy sprzedające ubezpieczenia na życie mają otrzymać wsparcie ze środków rządowego programu ratunkowego. To bezsens.
Głos z Ameryki - Skandal Obamy29mar2009, 20:00 —
Grupa ubezpieczeniowa AIG otrzymała 30 mld USD pomocy publicznej i przeszła pod kontrolę państwa. Jednocześnie wypłaciła 165 mln USD premii i nagród swoim menedżerom, m.in. tym zajmującym się ryzykownymi instrumentami finansowymi. Ta sprawa dowodzi, że rząd w Waszyngtonie całkowicie spaprał sprawę przejęcia tej gigantycznej instytucji finansowej.
Głos z Ameryki - Moralny hazard8mar2009, 20:00 —
Na czym polega proponowana redystrybucja dochodów? Na tym, że zabierze się pieniądze kredytobiorcom, terminowo spłacającym zobowiązania, aby je dać dłużnikom. Gigantyczny pakiet ratunkowy dla Amerykanów z kredytami hipotecznymi, przedstawiony przez prezydenta Baracka Obamę, to po prostu słabo zakamuflowany program ochrony pewnych grup społecznych.
Głos z Ameryki - Igranie z Chinami8lut2009, 22:00 —
Lawrence Kudlow Gospodarz programu Kudlow & Company w telewizji CNBC, były ekonomista Fed w Nowym Jorku Jedna trzecia senatorów głosowała 26 stycznia 2009 r. przeciwko mianowaniu Tima Geithnera na stanowisko sekretarza skarbu USA. Jego kandydatura przeszła stosunkiem głosów 60:34. To najniższy rezultat, jaki uzyskał polityk nominowany na ten urząd od czasów II wojny światowej.
Głos z Ameryki - Obama jak Reagan25sty2009, 22:00 —
To zdanie spodobałoby się Johnowi Maynardowi Keynesowi. Barack Obama wygłosił je 8 stycznia na Uniwersytecie George’a Masona w Waszyngtonie. Ogłosił wówczas amerykański plan odnowy i reinwestycji, zwany też pakietem bodźców gospodarczych.