Z początkiem 2012 roku wejdą w życie kolejne zapisy Rekomendacji S, zaostrzające zasady udzielania kredytów hipotecznych - czytamy w "Pulsie Biznesu".
Od stycznia banki oceniając zdolność kredytową będą przyjmować, że klient jest w stanie spłacić zadłużenie w czasie nie dłuższym niż 25 lat. Tymczasem gazeta przytacza badania Amron-Safrin, z których wynika, że 65 proc. kredytów mieszkaniowych udzielonych w ostatnich kwartałach tego roku przekraczało te granicę. Rekomendacja zmniejsza również limit obciążenia dochodów gospodarstw domowych obsługą zobowiązań kredytowych udzielanych w walucie obcej do 42 proc. zarobków (obecnie 65 proc.).
Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów zmiany w zasadach udzielania kredytów mogą spowodować spadek popytu na mieszkania, co pociągnie za sobą spadki cen nieruchomości.