Ameryka postawiła na Trumpa. Z całego świata płyną komentarze

Ameryka postawiła na Trumpa. Z całego świata płyną komentarze

Dodano:   /  Zmieniono: 9
Donald Trump podczas wiecu
Donald Trump podczas wiecu / Źródło: Newspix.pl / ABACA
Po zwycięstwie Donalda Trumpa z całego świata płyną komentarze. Wśród gratulacji pojawiają się też głosy sceptycyzmu. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ocenił, że wygrana kandydata Republikanów w wyborach prezydenckich w USA oznacza, że współpraca między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejskiej będzie "trudniejsza".

– Będzie trudniej, na pewno będzie ciężej, niż z poprzednią administracją, ale on (Trump - red.) jest wybranym w wolnych wyborach prezydentem – podkreślił Schulz na antenie radia Europe1. Podkreślił, że UE musi szanować wybór Amerykanów i wyraził nadzieję, że uda się nawiązać nić współpracy. – Normalną współpracę uważam za jak najbardziej możliwą – zaznaczył.

Zdaniem szefa francuskiego MSZ Jean-Marca Ayraulta po wygranej Trumpa stosunki między USA i Europą nie mogą ulec osłabieniu. Zapowiedział, że Paryż będzie musiał dokonać oceny nowych kierunków polityki Trumpa. Zaznaczył, że Francja oczekuje deklaracji w kwestiach takich jak zmiany klimatu, czy konflikt w Syrii.

Nigel Farage, były lider konserwatywnej populistycznej brytyjskiej partii UKIP, której postulatem przez wiele lat było wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z UE, jeszcze przed podaniem wyników wyborów pytał na Twitterze, "czy to będzie dzień Brexitu w Stanach Zjednoczonych". Stwierdził, że ma nadzieję, że się tak stanie.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk opublikował na Twitterze zdjęcie listu w gratulacjami dla nowo wybranego prezydenta USA. Jak podkreślił "strategiczne partnerstwo miedzy UE i Stanami Zjednoczonymi jest zakorzenione we wspólnych wartościach umiłowania wolności, poszanowania dla praw człowieka, demokracji oraz wiary w wolny rynek". Były premier Polski zaznaczył, że obecnie "ważniejsze niż kiedykolwiek jest wzmocnienie stosunków transatlantyckich". Padło także zaproszenie dla Donalda Trumpa, by ten odwiedził Europę, a także wziął udział w szczycie unijno-amerykańskim.

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję na współpracę oraz "wyjście rosyjsko-amerykańskich relacji ze stanu kryzysu, w którym obecnie się znajdują". Premier Węgier Viktor Orban pogratulował Trumpowi wygranej we wpisie na Facebooku. "Cóż za wspaniała wiadomość. Demokracja wciąż żyje".

Czytaj także

 9
  • Skrzypek na dachu IP
    Donald Trump obnizy podatki .
    Nie wierzy w globalne ocieplenie z winy czlowieka bo dwutlenek wegla nie ma zadne
    wplywy na temperature ziemi a kto nie wierzy to niech sprawdzi wykazy czestotliwisci
    absorbcijne w podczerwieni i widoczne to pokazuje ze para wodna ma dzialania wazne .
    Ale jak to opodatkowac bo sie nie da i teczowa lewica eurobolszewikow jest bezradna .
    • Marek Nowy meksyk IP
      Brawo TRUMP PIERWSZY dzien po wyborach gielda nowojorska ostro do gory
      • Obywatel IP
        Brawo Trump! Brawo Amerykanie! Dość lewackiego koszmaru! Świat się budzi i nic tego nie zatrzyma - ani wasze miliony, ani wasza chora propaganda, ani wasi sprzedajni polotycy. Słyszycie lewaki?! Do budy! Vox populi, vox Dei!
        • widzacy IP
          wreszcie skoncza sie wyklady Clintona za 500-750 milionow $ , milionowe przekrety przez administracje demokratow dojdzie do normalnosci jak pomalu zaczyna sie u  NAS.Tylko bez osadzenie winnych nic sie nie zmieni musza byl aresztowania ,wysokie grzywny odbieranie majatkow z przestempstw w USA i w POLSCE
          • franek IP
            SRAJCIE w gacie, wy NIEMOTY z Unii Europejskiej !!! Bo na to NIC nie mozecie poradzic, wy gamonie gargamelskie i JEŁOPY !!! USA to swiatowe mocarstwo nr 1 i mozecie im naskoczyc.....Poza tym wygrała DEMOKRACJA prawdziwa, nie sterowana jak ta, której wy jestescie gorącymi orędownikami !!!