Tygodnik "Wprost" po raz kolejny wyróżnił najlepsze firmy w najbardziej dynamicznych sektorach gospodatki, co było zwieńczeniem VI edycji rankingu najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw prowadzonego przez tygodnik. Gala wręczenia statuetek odbyła się 3 października w hotelu Marriott. W tym roku trafiły one do:
Laureaci INNOWATORÓW WPROST 2016:
- FARMACJA — CELTHER POLSKA
- ENERGETYKA — TAURON Sprzedaż
- PRZEMYSŁ — Lubelski Węgiel „BOGDANKA”
- BUDOWNICTWO — Griffin Real Estate
- USŁUGI DLA BIZNESU — Ptak Warsaw Expo / EVER GRUPA
- FINANSE — Vivus.pl
- NAUKA — Astra Zeneca Poland
- OSOBOWOŚĆ INNOWACJI — Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski
W dodatkowej kategorii - "OSOBOWOŚĆ INNOWACJI" - nagrodę przyznano prof. dr hab. n. med. Maciejowi Krzakowskiemu. Wybór ten uzasadniał Michał Lisiecki. – "Dawno nie spotkałam na swojej drodze tak uczynnego lekarza, (…) widać że po prostu lubi leczyć ludzi" – piszą o nim pacjenci. W środowisku medycznym też cieszy się uznaniem. Jest „notowany” na liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia. Od wielu lat z pasją realizuje swoją misję dla dobra chorych i cierpiących. Z oddaniem angażuje się w działania na rzecz rozwoju polskiej onkologii klinicznej i promuje rodzime osiągnięcia za granicą – mogliśmy usłyszeć.
Dobre geny
Od 2014 r. obok dużych firm inwestujących w dziedzinę badań i rozwoju, nagrody pod nazwą Dobre Geny Innowacji otrzymują również mniejsze firmy, które są autorami i realizatorami innowacyjnych rozwiązań, a które ograniczona skala działalności (niewielkie obroty, mała liczba zatrudnionych) wyłączała do tej pory z głównego rankingu. W tym roku statuetka Dobre Geny Innowacji trafiła do BleBox, producenta miniaturowych, bezprzewodowych i niezwykle prostych w obsłudze urządzeń pozwalających sterować oświetleniem, roletami, a w przyszłości ogrzewaniem, nawadnianiem i nie tylko, przy pomocy smartfona lub tabletu.
Po raz pierwszy wręczeniu Innowatorów "Wprost" towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu Mistrzowie E-Commerce realizowanego we współpracy z ABC DATA. Zwycięzcami zostali Lokoapp oraz Travelist. Lokoapp stworzył aplikacją modową Loko, która pozwala na wyszukiwanie i selekcjonowanie przedmiotów w taki sposób, w jaki randkowa aplikacja Tinder umożliwia dobieranie się w pary. Travelist z kolei prowadzi pierwszy polski internetowy klub podróżniczy.
Tygodnik „Wprost” wręczył też wyróżnienie „Dobre i Polskie”. Otrzymała je firma SemCo, rodzinne przedsiębiorstwo zajmujące się tłoczeniem olejów i sprzedażą nasion.
"Trud innowacji spoczywa na przedsiębiorcach"
Podczas uroczystej gali głos zabrał prezes PMPG Polskie Media S.A. - Michał M. Lisiecki. Podkreślał, jak ważne są w dzisiejszym świecie innowacje i cieszył się, że tą sferą biznesu wreszcie zainteresowali się także politycy. – W tym obszarze dużo się dzieje, również nasz rząd zapowiada duże zmiany, wsparcie, więc myślę, że ten obszar do innowacji jest. Jak wspomniał redaktor naczelny "Wprost" Jacek Pochłopień - Innowatory to nagrody z tradycjami, to już szósta edycja, to ponad 320 firm, które starały się już o zdobycie tej nagrody. Jest to konkurs, który stawia bardzo wiele wyzwań i przed państwem - ankieta i pytania, które zadajemy, nie są łatwe. To konkurs, który wiele wyzwań stawia i przed nami. Kapituły przyznające te nagrody muszą się czasem mocno nagłowić i podjąć bardzo trudne decyzje, wymaga to od nas wiele wysiłku – mówił.
– Myślę, że wszyscy wiążemy duże nadzieje z programami rządowymi, które w tej chwili się tworzą. Duża w tym dzisiaj rola superministra Mateusza Morawieckiego oraz osób, które ciężko pracują nad tymi programami, podejmują duże wyzwania. My bardzo kibicujemy temu programowi, dobrze, że on jest. Jest czemu kibicować, ale i jest co twórczo krytykować – zauważał.
– Natomiast solą przedsiębiorstwa, to są państwo tu zgromadzeni. Gdyby rząd był w stanie samodzielnie planować i centralnie wprowadzać innowacje, dbać o ich rozwój, to niewątpliwie komunizm przegoniłby kapitalizm - a tak nie jest. Ten trud spoczywa właśnie na przedsiębiorstwach: żeby te innowacje wdrażać skutecznie i abyśmy mogli awansować w światowych rankingach innowacyjności. Pewnie państwo wiecie, w najnowszym rankingu poszliśmy do przodu - na 39 miejsce z 46, więc spory awans. Ale jak dzisiaj rano wspomnieliśmy na konferencji Round Table Mixer - my na tej 46. pozycji już byliśmy wcześniej. Utrzymanie tej pozycji na tak konkurencyjnym rynku nie jest proste – zaznaczył prezes wydawca "Wprost".
Jak wybieraliśmy nagrodzonych
Ranking Innowatory „Wprost” zrealizowany został na podstawie autorskiego badania INNOVATION RESEARCH. Badanie weryfikuje nakłady na badania i rozwój oraz inwestycje w innowacje i ich praktyczne zastosowanie w biznesie. Laureaci zostali wybrani spośród firm, które wypełniły specjalną ankietę. „Z kilkuset ankiet, które nadchodzą do redakcji, wybieramy po 5-8 nominowanych w każdej kategorii, a następnie, po dokładnej analizie zarówno ankiet, jak i osiągnięć danej firmy i jej faktycznego zaangażowania w rozwój innowacji, wybieramy firmy, które naszym zdaniem zasłużyły na wyróżnienie. Wśród nagrodzonych są zarówno giganci, firmy, które są motorami innowacji w polskiej gospodarce, jak i mniejsze podmioty, których produkty, projekty lub działalność na polskim rynku wpisuje się w podnoszenie innowacyjności gospodarki” – mówi o kulisach badania Jacek Pochłopień, redaktor naczelny tygodnika „Wprost”.
W trakcie pięciu poprzednich edycji rankingu Innowatory WPROST w sumie nominowanych do nagród było ponad 300 firm, a ponad 70 otrzymało nagrody. Łącznie wręczono 96 statuetek.
Partnerami honorowymi VI edycji Innowatorów WPROST były: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji. Partnerami strategicznymi projektu Innowatory WPROST 2016 były PKN Orlen oraz PKO Bank Polski. Projekt wspierały również NASK, PTAK WARSAW EXPO, Vivus oraz Boehringer Ingelheim.
Komentarze
TECHNOLOGIA WIRELESS - J. Kaczyński za wynalezienie zdalnego sterowania do Prezydenta i Premiera.
FINANSE - M. Morawiecki. Za opracowanie sposobu na dwukrotne wydanie tej samej złotówki. Na innowacje w planie Morawieckiego oraz na 500+ jednocześnie.
SPOŁECZEŃŚTWO - A. Macierewicz za bezprecedensowy program integracji i wyrównywania szans, gdzie na własnym przykładzie dowodzi, że obłęd i choroba psychiczna dają się pogodzić z piastowaniem najważniejszych funkcji w Państwie.
BUDOWNICTWO - B. Szydło za program bezkosztowej budowy mieszkań.
FARMACJA - znowu A. Macierewicz za wypracowanie stu procentowej lekoodporności, szczególnie względem środków wspomagających terapie chorób psychicznych.
USŁUGI DLA BIZNESU - A. Duda za wynalezienie metody na obniżenie ceny akcji banków.
EKOLOGIA - J. Szyszko za opracowanie przełomowej metody ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery poprzez wycinkę lasów.