Polscy siatkarze awansowali bez gry

W trwającym w Pradze meczu grupy D mistrzostw Europy siatkarzy Bułgarzy wygrali dwa sety z Niemcami i dzięki temu Polacy, bez względu na wynik rywalizacji ze Słowakami (początek o 18.00), zakwalifikowali się do kolejnej fazy turnieju.
Jednym z warunków awansu biało-czerwonych było wywalczenie przez Bułgarów przynajmniej dwóch partii w potyczce z podopiecznymi Raula Lozano. Rozstrzygnęli na swoją korzyść dwa sety - 25:16 i 26:24.

Polacy, obrońcy tytułu, mają nadal szanse na zajęcie w grupie D pierwszego miejsca, które zagwarantowałoby im bezpośredni awans do  ćwierćfinału. Po pierwsze jednak Niemcy muszą wygrać jeszcze jednego seta w meczu z Bułgarami, a po drugie biało-czerwoni zwyciężyć Słowację trzema punktami, czyli 3:0 lub 3:1.

W razie porażki mogą zająć drugie lub trzecie miejsce i w środę zagrają w Karlowych Warach w barażach. Ich rywalem będą prawdopodobnie Czesi lub Portugalczycy.

Ze względu na drabinkę bardziej korzystnie jest uplasować się na  trzeciej pozycji w grupie D. Wtedy, po wygranej w barażach, w  ćwierćfinale można ominąć Rosję, zdecydowanego faworyta turnieju.