W skład rządu desygnowanego na premiera Papademosa wchodzą przedstawiciele socjalistycznego PASOK-u, konserwatywnej Nowej Demokracji oraz - po raz pierwszy od 1974 roku - skrajnie prawicowego ugrupowania Ludowe Stowarzyszenie Ortodoksyjne. Według oficjalnych informacji Ewangelos Wenizelos obejmie funkcję ministra finansów, a były komisarz unijny Stawros Dimas zostanie ministrem spraw zagranicznych Grecji. Wenizelos kierował resortem finansów w dotychczasowym gabinecie Jeorjosa Papandreu.
Rząd Papademosa to pierwszy od ponad 20 lat rząd koalicyjny w Grecji. W skład rządu nie weszli przywódcy dwóch największych partii - PASOK-u i Nowej Demokracji - poprzedni premier Jeorjos Papandreu i Antonis Samaras. Socjalistyczny PASOK obsadził w rządzie 13 ministerstw, Nowa Demokracja dwa, LA.O.S. jedno, a jeden minister jest bezpartyjny. Z powodu zaciekłych negocjacji o stanowiska szefów resortów zaprzysiężenie rządu musiano przesunąć z godz. 13 na 15. Państwowa telewizja grecka podała, że na początku przyszłego tygodnia nowy premier wygłosi expose i zwróci się do parlamentu z wnioskiem o wotum zaufania. Jest niemal pewne, że je uzyska, ponieważ rządowa koalicja dysponuje 254 głosami w 300-osobowym parlamencie.
Zaprzysiężenie Papademosa na premiera z zadowoleniem przyjęli kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy. - Cieszy mnie utworzenie pod pana przywództwem rządu szerokiej jedności narodowej, który zagwarantuje pełne wdrożenie porozumienia szczytu strefy euro z 27 października - oświadczył Sarkozy.
Przedterminowe wybory parlamentarne zaplanowano wstępnie na 19 lutego 2012 roku. Koalicyjny rząd ma urzędować do tego czasu. Jego głównym zadaniem będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji, o wartości 130 mld euro, na który przywódcy państw strefy euro zgodzili się w zeszłym miesiącu.Desygnowany na premiera Lukas Papademos ma 64 lata, jest ekonomistą, byłym prezesem Narodowego Banku Grecji i byłym wiceprezesem Europejskiego Banku Centralnego.
PAP, arb