-
Co dalej z polską energetyką? Minister chce ustawy do końca roku
– Ustawa o rynku mocy mogłaby w korzystnym scenariuszu zostać przyjęta jeszcze w tym roku – uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Gospodarka -
Ministerstwo Energii przejmuje kolejne spółki. Konsolidacja nadzoru
Ministerstwo Energii poinformowało, że 1 lipca przejęło nadzór nad państwowymi spółkami paliwowymi.
GospodarkaFirmy i rynki -
Reuters: Do Gdańska płynie transport irańskiej ropy naftowej
Jak ustaliła agencja Reuters, do Gdańska zmierza tankowiec z Iranu. Nie wiadomo jednak kto zamówił dostawę.
GospodarkaFirmy i rynki -
Polacy pracują nad innowacyjną technologią. Chcą pozyskiwać gaz ze złóż węgla
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy pracują nad metodą wydobywania metanu z pokładów węgla kamiennego, podała spółka.
GospodarkaFirmy i rynkiInnowacje -
Co dalej z ceną ropy? Wróciła do poziomu sprzed Brexitu
Po silnym spadkowym impulsie wywołanym wynikami referendum w Wielkiej Brytanii, notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu nadrabiają straty. W środę cena tego surowca powróciła niemalże do poziomów sprzed referendum: notowania ropy...
GospodarkaFirmy i rynki -
Co dalej z gazem z łupków? "Jeśli inwestycja wykaże mierne wyniki, to zawiesimy projekt"
– Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zdecyduje, czy kontynuować projekt łupkowy w zależności od wyników planowanego na czerwiec szczelinowania odwiertów w Wysinie na Pomorzu – poinformował prezes Piotr Woźniak.
GospodarkaEuropejskie łupki -
Kolejna debata o Nord Stream 2 w Parlamencie Europejskim
Z inicjatywy polskich eurodeputowanych Jerzego Buzka, Jacka Saryusza-Wolskiego oraz Zdzisława Krasnodębskiego 10 maja w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata o planowanym gazociągu Nord Stream 2 – informuje Biznes Alert.
GospodarkaFinanse i inwestycje -
"Gwarant rozwoju polskiego górnictwa". Powstała Polska Grupa Górnicza
Kompania Węglowa, inwestorzy, obligatariusze i związki zawodowe podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Górniczej - poinformowali sygnatariusze porozumienia. Inwestorzy, w tym spółki energetyczne, dokapitalizują PGG...
GospodarkaFirmy i rynki -
Minister energii: W Polsce powstanie przynajmniej jedna elektrownia jądrowa
– Polska nie wycofuje się z planów budowy elektrowni jądrowej i na pewno wybuduje przynajmniej jedną elektrownię – zadeklarował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
GospodarkaFinanse i inwestycjeKraj -
Czy Polska ma strategię w kwestii bezpieczeństwa energetycznego?
Rozwój rynku energii w Polsce obejmuje wiele segmentów. Kluczowym jest zapewnienie oraz stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego. Czy Polska wypracowała w tym zakresie strategię? Czy zintegrowany rynek jest receptą na...
Gospodarka -
Sejm uprościł Prawo geologiczne. Poszukiwania gazu z łupków przyspieszą?
Posłowie przyjęli rządowy projekt ustawy o wydobyciu gazu łupkowego. Ustawa wprowadza przepisy ułatwiające przyznawanie koncesji oraz prace poszukiwawcze.
Gospodarka -
Działania KE doprowadzą do wzrostu cen energii?
Interwencja Komisji Europejskiej w systemie handlu emisjami to niebezpieczny precedens, który może się powtórzyć – uważa Andrzej Dycha, wiceminister gospodarki. I choć wycofanie z rynku 900 mln uprawnień do emisji CO2 nie powinno...
Gospodarka Wideo -
Główny ropociąg Jemenu wysadzony
Zamieszkujący tereny plemienne Jemeńczycy ponownie zaatakowali biegnący przez ich terytorium ropociąg, czym zakłócili proces eksportu surowca.
Świat -
Osiem państw oceni rozbudowę Gazociągu Północnego
Według rosyjskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja potwierdziły swoją gotowość do udziału w przygotowywaniu oceny oddziaływania na środowisko...
GospodarkaFirmy i rynki -
Szejkowie, Unia i gaz
W Świnoujściu powstaje inwestycja, która pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Znaczenie terminalu doceniła także UE, która w znacznej części uczestniczy w finansowaniu projektu.
-
Paliwo z różnych źródeł
Dziesięciolecia uzależnienia od surowca rosyjskiego sprawiły, że niemal cała infrastruktura przystosowana jest do importu gazu z jednego kierunku. Niedługo ma się to jednak zmienić.
-
Gaz ziemny w kilku postaciach
Płynny, lotny, sprężony. Gaz ziemny przybiera różne formy, każda z nich różni się kalorycznością i zastosowaniem. Gaz robi karierę we współczesnym świecie, dzięki jego skropleniu lub sprężeniu może być transportowany na duże odległości....
-
Era gazu
O ile wiek XIX był wiekiem pary, a XX - ropy naftowej, to XXI będzie wiekiem gazu. Gaz jest ekologiczny, wystarczy go na długo. Technologia używana przy jego wydobyciu i transporcie pozwoli na łagodne przejście do ery wodoru.
WideoGaleria -
Supertechnologia na morzu
Statki przewożące gaz to pierwsza liga okrętowa. Nawet tankowce z ropą są kilka długości za nimi. Najbardziej nowoczesne i największe gazowce nie mają pod względem technologicznym równorzędnych partnerów. Chyba, że będą to lotniskowce...
Galeria -
Gazowa rewolucja
Amerykanie mają tyle gazu, że mogą wysyłać go gdzie chcą. W sukurs przychodzi im technologia skraplania gazu LNG, nie ma więc przeszkód, by szlaki transportowe surowca z Teksasu i Luizjany nie zahaczyły o Europę.
Gospodarka Galeria