Duch Rapallo, Ribbentropa i Mołotowa nad Europą?31sty2022, 9:44 —
Poważny, opiniotwórczy „Die Zeit” pisze o „egzystencjalnym zagrożeniu dla Polski” wynikającym z potencjalnej agresji Rosji na Ukrainę. Ale także o tym, że właśnie zagrożenie ze strony Moskwy scala głęboko podzieloną polską scenę polityczną.
Talibowie na salonach Zachodu24sty2022, 9:37 —
Informacja, że talibowie z Afganistanu składają właśnie oficjalną wizytę w Królestwie Norwegii pokazuje jedno: i tak wątły „kordon sanitarny” Zachodu wobec reżimu radykalnych islamistów – którzy przejęli władzę w kraju kontrolowanym przez ostatnie dwie dekady przez USA – właśnie skończył się, zanim się naprawdę zaczął.
Prorosyjskie głosowanie w senacie USA17sty2022, 10:27 —
Decyzja Senatu USA, który odrzucił sankcje dla firm powiązanych z Nord Stream 2, to bardzo zły znak. Oraz kolejny dowód na zbliżenie amerykańsko-rosyjskie. Przewidywałem to i pisałem o tym wcześniej.
Skandynawia bliżej NATO11sty2022, 17:00 —
Nie przypadkiem to kraje skandynawskie – obok państw tzw. „nowej Unii”, a szczególnie Polski i krajów bałtyckich – są w awangardzie unijnego sceptycyzmu – a może realizmu? – odnośnie Rosji.
Rosyjska lista plac i najemnicy z Unii Europejskiej3sty2022, 9:16 —
Headhunterzy z Kremla są sprawni. Lata temu wzięli skalp dwukrotnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, potem dwukrotnej prezydent Finlandii Tarji Halonen, a ostatnio premiera Francji Francois Fillona. Ta lista jest oczywiście dłuższa.
Rosja grozi światu. Czy USA pękną?20gru2021, 10:17 —
Wywiad zastępcy Siergieja Ławrowa – „wiecznego” ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, który ściga się z Andriejem Gromyko (przez 28 lat szefem MSZ Związku Sowieckiego, nazywanym „Mr Niet”), gdy chodzi o staż w tym resorcie, a dawno już prześcignął Wiaczesława Skriabina (szefa MSZ przez 3 lata, partyjny pseudonim „Mołotow”) – jest elementem psychologicznej wojny z Zachodem.
Czy francuska prasa uruchomi polityczną lawinę w Unii Europejskiej?13gru2021, 10:29 —
Nie lekceważyłbym afery politycznej, która rozpoczęła się ujawnieniem przez francuską gazetę o profilu liberalno-lewicowym „Liberation” bardzo niewygodnych faktów dla dwóch kluczowych instytucji UE oraz największej i najbardziej finansowanej przez Unię partii politycznej na poziomie europejskim.
Wojna w roku 2022? „Dwa ogniska zapalne”29lis2021, 11:14 —
Coraz więcej ekspertów poważnie rozważa możliwość wybuchu wojny o skutkach ponadregionalnych w przyszłym roku. Wymienia się tu dwa ogniska zapalne.
Kazachstan po raz jedenasty22lis2021, 10:22 —
Piszę te słowa w Kazachstanie, jednym z dziewięciu największych terytorialnie krajów świata, największym państwie Azji Centralnej, bogatym w surowce i mającym ambicje ponadregionalne. Jestem uczestnikiem konferencji interparlamentarnej w stolicy – Nur-Sułtan.
W cieniu mojego dziadka. Opowieść na Rok Powstań Śląskich15lis2021, 13:12 —
Senat RP ustanowił rok 2021 Rokiem Powstań Śląskich. Ucieszyłem się z tej decyzji jako wnuk człowieka, który będąc dyrektorem teatru w Sosnowcu zaangażował swój zespół – w porozumieniu z władzami powstańczymi – do wspierania...
Nowa era w relacjach Polski z Czechami i w ramach V-48lis2021, 10:19 —
Desygnacja na premiera Republiki Czeskiej lidera prawicowej ODS, Petra Fiali oraz powołanie nowego rządu w Pradze, wieści nową erę nie tylko w relacjach Polski i Czech, ale także w ramach V-4. Po raz pierwszy bowiem w 30-letniej historii najpierw Trójkąta Wyszehradzkiego, a potem – po rozwodzie Pragi i Bratysławy – Grupy Wyszehradzkiej we wszystkich krajach członkowskich rządzić będzie prawica – na prawo od Europejskiej Partii Ludowej (EPP).
Film o Marii Skłodowskiej-Curie i antypolska dyskryminacja1lis2021, 10:38 —
W poruszającym filmie fabularnym „Radioactive” Marjane Satrapi, będącym opowieścią o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, główna bohaterka wykrzykuje do swojej siostry, że na Sorbonie jest dyskryminowana, bo jest Polką. Już gdy jest uznanym naukowcem, do Nagrody Nobla zostaje zgłoszony tylko jej mąż-Francuz, a nie ona – i o tym też jest ta fabuła. Dopiero po jego interwencji zostaje to zmienione i dostają razem Nobla w dziedzinie fizyki. Po śmierci Piotra Curie jest atakowana przez francuskie media, które podkreślają w pejoratywnym kontekście jej polskie pochodzenie. I to również pokazuje „Radioaktywność”.
3xC, czyli talibowie i polityka międzynarodowa25paź2021, 14:32 —
Ciekawa, charakterystyczna i, niestety, celna jest dyplomacja Kabulu. Tak, tak, talibów z afgańskiego Kabulu. Relacje z Chinami mają od razu świetne – Pekin zapowiada na potęgę inwestycje na terenie Afganistanu, a już przejął bazę w Bagram, którą Amerykanie zostawili w popłochu razem z militarnym ekwipunkiem wartym setki (sic!) milionów dolarów.
Odciąganie Turcji od Rosji leży w polskim interesie18paź2021, 14:00 —
Zakończyłem dopiero co oficjalną wizytę w Turcji. Ten kraj, pięć lat po nieudanym zamachu stanu i próbie obalenia prezydenta Erdogana, w coraz większym stopniu staje się „playmakerem” nie tylko w swoim najbliższym sąsiedztwie (Irak, Syria), ale także w Azji Środkowej (dawna Azja sowiecka) oraz w jakiejś mierze także na Kaukazie Południowym (Azerbejdżan).
Unia Europejska: „Bałkany, macie czekać!”11paź2021, 10:29 —
Jeszcze niedawno dwudniowy szczyt Unia Europejska – Bałkany Zachodnie miał miejsce w Polsce, w Poznaniu. A teraz mieliśmy już kolejny szczyt: na Słowenii, opodal miasta Kranj, na historycznym zamku Brdo. Szczyt był dwudniowy, odbył się w połowie zeszłego tygodnia i na pewno nie przyspieszył akcesji do Unii sześciu krajów bałkańskich tam reprezentowanych.
Niemiecka europosłanka wsparła Polskę. „Obawy dot. Nord Stream 2 były uzasadnione”5paź2021, 11:27 —
Miło, jak ktoś przyznaje, że to Polska i Polacy w sprawach międzynarodowych mieli rację. Tak też się stało w ostatnich dniach, gdy czołowa europosłanka Zielonych, moja koleżanka z Komisji Kontroli Budżetu w PE (i koordynator swojej frakcji w tejże Komisji) Viola von Cramon-Taubadel stwierdziła, iż „wszystkie artykułowane od dawna obawy Polaków dotyczące Nord Stream 2 były, niestety, uzasadnione. Nie była to panika, tylko uzasadniona obawa”. Dodała również, że: „(…) bardzo ważne jest, żeby Polska wciąż nagłaśniała temat Nord Stream 2.”
Rząd, opozycja, Haydn i rola kapelmistrzów w politycznej orkiestrze4paź2021, 11:25 —
Rząd i opozycja. Monolog kontra monolog. Monologi dwa. Często generujące kakofonię, bo gdy dwóch mówi naraz, to nikt nie słyszy drugiego. Nie słyszy, bo nie chce słyszeć. Żeby było jasne: nie jest to wcale polska specyfika. Występuje to pod różnymi szerokościami geograficznymi i nikogo to specjalnie nie dziwi. Te monologi, które nawet nie są wysłuchiwane – bo i po co? To „stały fragment gry”.
Były premier Katalonii aresztowany w Sardynii. „Hiszpania ostrzy sobie zęby na Puigdemonta”27wrz2021, 13:15 —
Na Sardynii odbywają się mistrzostwa świata siatkarzy do lat 21. Siatkarze trenera Daniela Pińskiego, niegdyś świetnego zawodnika i reprezentanta Polski, wygrali mecze z Kubą 3-1, Bahrajnem 3-0 i Bułgarią 3-0. Ale Sardynia znalazła się na ustach opinii publicznej zupełnie nie z tego powodu. Właśnie w tym południowym regionie Włoch, słynącym z turystyki, ale także silnych wpływów mafii (choć podobno nie tak silnych, jak na Sycylii), został aresztowany były premier Katalonii Carles Puigdemont.
Dobrze zarabia się tylko na wolnym rynku. „Medyku i nauczycielu, zostańcie hydraulikami!”21wrz2021, 14:03 —
Możemy zazdrościć budowlańcom, biadolić, że przez ich wysokie zarobki rosną ceny mieszkań i koszty budowy domów. Ale tak po prostu jest i będzie. Natomiast oświata i służba zdrowia to konstytucyjna powinność państwa. Tu nie ma wolnego rynku, a pracodawcą jest państwo.