Regionalna Dyrekcja Gospodarki Wodnej zwróciła się do państwowego Tauronu z pytaniem o szczególnie wysokie zasolenie Wisły. Tylko to przedsiębiorstwo prowadzi wydobycie na terenie podlegającym małopolskiej RDOŚ.
RDOŚ pisze do Tauronu Wydobycie. Pyta o Wisłę
– Wystosowaliśmy pismo do Tauronu Wydobycie z prośbą o monitorowanie wód, ponieważ zrzucają wody dołowe z wydobycia węgla do dopływów Wisły i stąd zasolenie tych rzek jest bardzo wysokie – potwierdziła dziennikarzom Ada Słodkowska-Łabuzek z RDOŚ w Krakowie.
Jak przyznał Mariusz Czop z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej, obecne zasolenie Wisły osiągnęło poziom groźny dla zwierząt żyjących w tej rzece. Zaznaczał, że możliwa jest powtórka z katastrofy na Odrze.
Greenpeace Polska ostrzega ws. polskich rzek
O poważnej sytuacji mówili też Greenpeace Polska. – Wciąż w Odrze jest bardzo wysokie zasolenie. Tak samo w Wiśle. Mało tego, sytuacja tej drugiej jest o wiele gorsza niż Odry – podkreślała Marta Gregorczyk.
Profesor Leszek Pazderski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podsumował całą sytuację prostymi słowami. – Odra i Wisła, kiedy dopływają do Górnego Śląska, są rzekami pierwszej klasy czystości, jeśli chodzi o zasolenie. To są tak naprawdę czyste, górskie rzeki. Poniżej Górnego Śląska zamieniają się, powiem wprost, w ścieki – ocenił.
Niemcy o katastrofie ekologicznej w Odrze
Z końcem września ubiegłego roku niemiecki resort środowiska opublikował raport dotyczący przyczyn katastrofy na Odrze. Wnioski były zbieżne z polskimi ustaleniami. „Najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci ryb w Odrze jest nagły wzrost zasolenia, który wraz z innymi czynnikami doprowadził do masowego wzrostu toksycznego dla ryb glonu ze słonawej wody” – wskazali wówczas niemieccy eksperci.
Jednocześnie autorzy analizy wyjaśnili, że „z powodu braku dostępnych informacji musieli pozostawić otwartą kwestię, co spowodowało nienaturalnie wysokie zasolenie”.
W październiku 2022 roku niemiecki dziennik TAZ donosił natomiast, że w wodach Odry ponownie wykryto zwiększony poziom zasolenia. Informacje te potwierdziło Ministerstwo Środowiska w Poczdamie. Przypomnijmy, że w sierpniu wysoka zawartość soli i niski stan wody spowodowały rozwój toksycznych alg, które miały być bezpośrednią przyczyną masowego śnięcia ryb.
Czytaj też:
Polacy będą jeździć po kawę do Niemiec? Jest znacznie tańsza niż u nasCzytaj też:
Dlaczego taksówki w Niemczech mają „budyniowy” kolor? Wytłumaczenie jest proste
Komentarze