Możliwe, że lato nadejdzie szybciej, niż się tego spodziewamy. Według przewidywań meteorologów normy temperatur w okresie kwiecień-lipiec mają zostać znacząco przekroczone.
To najcieplejsza wiosna od lat
Chociaż początkowo kwietniowe anomalie pogodowe miały znacząco obniżyć średnią miesięczną temperaturę, nadchodzące ocieplenie według meteorologów wyrówna ten bilans. Synoptycy zakładają, że przeciętna suma opadów oscylować będzie w granicach normy.
IMGW informuje, że średnia miesięczna temperatura w kwietniu przekroczy normy o 1-2 stopniach w całym kraju. Podobnych wyników możemy spodziewać się w maju. Biorąc pod uwagę, że tegoroczny marzec okazał się jednym z najcieplejszych od lat, wiosna 2025 może znaleźć się w czołówce rankingu na najcieplejsze miesiące w roku w ujęciu wieloletnim.
Początek lata przyniesie upały?
Chociaż meteorolodzy zaznaczają, że opublikowane dane stanowią jedynie model eksperymentalny, jeśli ich przewidywania się sprawdzą, pierwszą falę upałów odczujemy już na przełomie czerwca i lipcu. Średnie miesięczne temperatury w Warszawie, Wrocławiu, Opolu, czy Rzeszowie mają przekroczyć 20 stopni Celsjusza.
W całym kraju mogą się pojawić liczne anomalie pogodowe. Zdaniem specjalistów z IMGW mamy do czynienia ze znacznym przyspieszeniem zmian klimatycznych.
Nie ulega wątpliwości, że 2024 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów temperatury powietrza w Polsce. Średnia obszarowa temperatura powietrza dla całego kraju wyniosła aż 11 st. Celsjusza i była o ponad 2 stopnie wyższa od średniej z 30-lecia – informuje IMGW, zaznaczając, że w 2025 roku możemy spodziewać się pobicia tego rekordu.
IMGW podkreśliło, że „mimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak odległą przyszłość”.
Czytaj też:
Potężna różnica w temperaturze. Tak rozłoży się to na poszczególne rejony PolskiCzytaj też:
Przedstawili listę TOP kierunków na lato. Słoneczna Bułgaria od 1090 zł