22 lipca 2008
-
"Uważam prezydenta za chama"
Poseł PO Janusz Palikot odnosząc się do publikacji "Dziennika" dotyczącej spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego i szefa MSZ Radosława Sikorskiego ws. tarczy antyrakietowej, oświadczył, że wypowiedzi głowy państwa "są chamskie".
Kraj -
Moskwa: Rosja i Wenezuela podpisały porozumienie gospodarcze
Prezydenci Rosji i Wenezueli, Dmitrij Miedwiediew i Hugo Chavez, podpisali w Moskwie cztery porozumienia między rosyjskimi firmami naftowymi a państwowym wenezuelskim przedsiębiorstwem energetycznym PDVSA.
Gospodarka -
Białoruś: Łukaszenko bierze się za internet?
Zatwierdzone w czerwcu przez parlament nowe prawo prasowe stanowi m.in., że media internetowe na Białorusi będą musiały podlegać rejestracji, podobnie jak do tej pory inne media.
Świat -
Peru: festiwal świnek morskich
Podczas trzeciego dorocznego Festiwalu Świnek Morskich w peruwiańskim mieście Huacho w regionie Lima wybrano największą, najszybszą, najlepiej ubraną oraz... najsmaczniejszą świnkę.
Życie -
Juszczenko ponownie zeznawał w sprawie próby jego otrucia
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ponad cztery godziny składał zeznania w Prokuraturze Generalnej w Kijowie w związku z próbą otrucia go przed czterema laty.
Świat -
Ministerstwo Zdrowia zwróciło pieniądze za leczenie nieubezpieczonych pacjentów
Ministerstwo Zdrowia zwróciło Wojewódzkiemu Podkarpackiemu Szpitalowi Psychiatrycznemu w Żurawicy pieniądze za leczenie nieubezpieczonych pacjentów. Tak zadecydował Sąd Najwyższy. Na konto szpitala wpłynęło już 111 tys. zł.
Gospodarka -
Serbia: demonstracja przeciw uwięzieniu Karadżicia
Serbska policja rozpędziła we wtorek grupę około 100 skrajnych nacjonalistów protestujących w centrum Belgradu przeciwko aresztowaniu byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia.
Świat -
Pracownicy BP wyjeżdżają z Rosji
Sześćdziesięciu pracowników koncernu BP oddelegowanych do pracy w brytyjsko-rosyjskim joint venture TNK-BP wyjedzie z Rosji najpóźniej w terminie dwóch-trzech miesięcy z powodu trudności stwarzanych przez władze rosyjskie - potwierdziło...
Gospodarka -
Wielowieyski zastąpi Geremka
Andrzej Wielowieyski obejmie mandat europosła po zmarłym tragicznie prof. Bronisławie Geremku.
Kraj -
Mniej biurokracji przy budowie dróg?
Jedno zezwolenie zamiast dwóch decyzji administracyjnych wydawanych inwestorom przy budowie dróg - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach na drogach, przyjęty we wtorek przez sejmową komisję infrastruktury.
Gospodarka -
Ziobro: Tusk mógł dopuścić się przestępstwa
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska złożył w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie poseł PiS Zbigniew Ziobro.
Kraj -
Ukraina chce wycofania Floty Czarnomorskiej
Ukraina, która zabiega o przyjęcie do NATO, przygotowała projekt ustawy w sprawie wycofania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej z Krymu.
Świat -
Przyczyny inflacji w Polsce
Członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar powiedział, że polska inflacja różni się od inflacji globalnej. Widać to we wskaźniku tzw. inflacji bazowej (popytowej), która w czerwcu wyniosła 2,2 proc.
Gospodarka -
Groclin przeniesie się do Warszawy
Komisja ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej wyraziła zgodę na przeniesienie Groclinu Dyskobolii SSA z Grodziska Wielkopolskiego do Warszawy oraz zmianę nazwy klubu na KSP Polonia Warszawa SSA.
Życie -
10 procent Lenina
W mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie znajduje się już nie więcej niż 10 proc. ciała Lenina - powiedział deputowany Dumy Państwowej Rosji Władimir Miedinski, co - jego zdaniem - jest jeszcze jednym argumentem za usunięciem mumii z...
Życie -
Traktat Lizboński: Irlandia ma się wypowiedzieć w grudniu
Na grudniowym szczycie UE Irlandia ma zamiar przedstawić swoje stanowisko w sprawie dalszego losu Traktatu Lizbońskiego, po odrzuceniu dokumentu w czerwcowym referendum.
Świat -
Drugi kryzys kubański?
Amerykański generał ostrzegł Rosję, że stacjonowanie na Kubie jej bombowców strategicznych oznaczałoby dla Waszyngtonu "przekroczenie czerwonej linii".
Świat -
TVP pozywa Ministra Skarbu
Zarząd TVP SA podjął decyzję o wniesieniu do sądu pozwu o uchylenie uchwał Ministra Skarbu Państwa, który jako walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, odmówił udzielania absolutorium członkom zarządu oraz Rady Nadzorczej.
Kraj -
UE będzie negocjować z Ukrainą zniesienie wiz
Unia Europejska rozpocznie dialog o zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy - ogłosiła komisarz UE ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero- Waldner.
Świat -
Areszt dla kobiet w ciąży zgodny z Konstytucją
Obowiązujące przepisy zawierają już - choć nie wyrażony wprost - nakaz odstąpienia od tymczasowego aresztowania kobiety w ciąży ze względu na to, że pociągałoby to za sobą wyjątkowo ciężkie skutki dla niej i dziecka, którego oczekuje -...
Kraj -
Obama: w Iraku poczyniono postępy
Kandydat Demokratów w amerykańskim wyścigu prezydenckim Barack Obama podkreślił na konferencji prasowej w stolicy Jordanii Ammanie, że w Iraku poczyniono postępy w dziedzinie bezpieczeństwa, a teraz potrzebne są rozwiązania polityczne.
Świat -
Pozwolenie na budowę Stadionu Narodowego
Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podpisał pozwolenie na budowę Stadionu Narodowego w Warszawie. Będzie to jedna z najważniejszych aren mistrzostw Europy 2012 w Polsce i na Ukrainie.
Gospodarka -
PiS: złamano obyczaj parlamentarny
Sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich nie udało się we wtorek zająć wnioskiem o uchylenie immunitetu poselskiego Zbigniewowi Ziobrze (PiS). Na obrady w małej salce stawiło się około 100 posłów PiS; w atmosferze kłótni...
Kraj -
Polak zginął, sikając na tory
Po tygodniu od tragicznego w skutkach zajścia na londyńskiej stacji Vauxhall zidentyfikowano zwłoki mężczyzny, który zginął porażony prądem. Ofiarą okazał się Polak, który oddawał mocz na tory. Nie wiedział, że robi to na szynę...
Życie -
Wypadek w Serbii: organizatorzy złamali przepisy
Wyniki kontroli przewoźnika - właściciela autokaru, który w ub. piątek uległ wypadkowi w Serbii, świadczą że współodpowiedzialność za naruszanie przepisów dotyczących czasu jazdy, przerw i odpoczynków kierowców ponosi organizator wyjazdu...
Kraj -
Akt oskarżenia przeciwko b. posłowi PO
Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. wiceprezydentowi Krakowa, b. posłowi PO Tomaszowi Sz. Zarzuca mu się, że wraz z innymi osobami doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy i...
Kraj -
"Lesbijki nie muszą pochodzić z Lesbos"
Sąd nie podzielił opinii trojga mieszkańców greckiej wyspy Lesbos, którzy utrzymywali, że kobiety o orientacji homoseksualnej obrażają ich tożsamość nazywając się lesbijkami.
Życie -
Warszawa: tragiczna śmierć noworodka
Nie udało się uratować noworodka, który w poniedziałek wieczorem został wyrzucony z drugiego piętra kamienicy w Warszawie. Dziewczynka zmarła niedługo po przewiezieniu do szpitala. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa...
Kraj -
Jerozolima: buldożer staranował kilka samochodów
Buldożer, który wyjechał z placu budowy, umyślnie staranował kilka pojazdów w Jerozolimie. Jego kierowca został zastrzelony - podały izraelska policja i służby bezpieczeństwa.
Świat -
Stokłosa na razie nie wyjdzie z aresztu
Biznesmen i b. senator Henryk Stokłosa nie wyjdzie na razie z aresztu - zdecydował warszawski Sąd Apelacyjny utrzymując w mocy decyzję sądu niższej instancji przedłużającą areszt do końca września.
Kraj -
Rocznica wypadku pod Grenoble
W rok po wypadku polskiego autokaru pod Grenoble mieszkańcy regionu i rodziny ofiar oddają hołd tragicznie zmarłym pielgrzymom. Przedstawiciele polskich władz wręczyli odznaczenia za szczególną ofiarność podczas akcji ratunkowej.
Świat -
Ukraina "stowarzyszona" z UE
Szefowie dyplomacji "27" zgodzili się wstępnie, by negocjowaną umowę o współpracy UE z Ukrainą nazwać "stowarzyszeniem", zastrzegając, że nie zobowiązuje to do otwarcia w przyszłości negocjacji członkowskich.
Świat -
Sikorski zmienił zdanie o prezydencie?
Szef MSZ Radosław Sikorski oświadczył, że przypisywane mu słowa o prezydencie Lechu Kaczyńskim "są odwrotnością tego, co sądzi". Chodzi o cytowaną przez "Dziennik" wypowiedź, w której Sikorski miał powiedzieć: "można być prezydentem, ale...
Kraj -
"Kolejny 22 lipca, a ustawy antyubeckiej nie ma"
Dzień 22 lipca, rocznica przyjęcia manifestu PKWN, powinien być Dniem Pamięci Ofiar Komunizmu i przypominać zło systemu komunistycznego oraz hańbę tych, którzy mu służyli - uważa były marszałek Sejmu Marek Jurek.
Kraj -
Ksiądz nakłaniał do zabicia córki?
Prokuratura bada, czy proboszcz w jednej z podczęstochowskich wsi nakłaniał lekarza do pozbawienia życia noworodka - jego domniemanej córki. Sam ksiądz - według relacji jego przełożonych - zaprzecza jakoby był ojcem dziecka i twierdzi,...
Kraj -
Sejm oddał hołd Bronisławowi Geremkowi
Sala numer 14 w budynku G - najstarszej części polskiego Sejmu - otrzymała imię prof. Bronisława Geremka. W sali tej często spotyka się Komisja Spraw Zagranicznych.
Kraj -
Miodowicz: "Dziennik" kłamie
To kłamstwo wyssane z palca - tak Konstanty Miodowicz, poseł PO i były szef kontrwywiadu, skomentował w rozmowie z „Wprost” informacje „Dziennika” na temat Wydziału VI, czyli specjalnej komórki UOP, a później w...
Tylko u Nas -
Nowa Missy Elliott
We wrześniu do sklepów powinien trafić najnowszy album Missy Elliott, "Block Party". Zestaw promuje piosenka "Best, Best".
KulturaMuzyka -
Solowe DVD wokalisty Korn
Wokalista Korn, Jonathan Davis, szykuje solowe DVD. Koncertowego wydawnictwa należy spodziewać się jesienią.
KulturaMuzyka -
I AM X znów w Polsce
Oficjalnie potwierdziła się wiadomość o jesiennym koncercie Chrisa Cornera i jego projektu I AM X 16 listopada w warszawskim klubie Proxima.
KulturaMuzyka -
Mafijny gang chciał kupić Lazio Rzym
Jeden z najgroźniejszych i najpotężniejszych gangów neapolitańskiej kamorry - Casalesi usiłował kupić Lazio Rzym, ustaliła prokuratura z Wiecznego Miasta, prowadząca dochodzenie w sprawie próby tego klubu piłkarskiego.
Życie -
"PiS-owski układ w mediach podtrzymany"
Decyzja klubu Lewicy o wstrzymaniu się od głosu w głosowaniu nad wetem prezydenta do noweli ustawy medialnej oznacza "podtrzymanie PiS-owskiego układu w mediach publicznych" - powiedział Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Kraj -
"Aresztowanie Karadzicia szansą dla Serbii"
Koordynator unijnej dyplomacji Javier Solana ocenił, że aresztowanie Radovana Karadżicia otwiera drogę do uznania "pełnej współpracy" Serbii z trybunałem ds. zbrodni w byłej Jugosławii i dalszego zbliżenia tego kraju do UE.
Świat -
65 godzin pracy w tygodniu?
Unia Europejska chce od przyszłego roku wydłużyć dopuszczalny tygodniowy czas pracy w krajach członkowskich z 48 do 65 godzin - donosi dziennik "Polska".
Gospodarka -
Radovan Karadżić aresztowany
63-letni Radovan Karadżić, były przywódca Serbów bośniackich i jeden z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy wojennych z okresu wojny w byłej Jugosławii, został aresztowany w Serbii - poinformował rząd serbski.
Świat -
Auto Geremka było sprawne technicznie
Sprawne technicznie były oba samochody, które brały udział w wypadku, w którym zginął prof. Bronisław Geremek - wynika z opinii biegłego. Poinformowała o tym rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.
Kraj -
Przed nami 2 szczyty inflacyjne?
RPP powinna zdecydować się na jedną podwyżkę stóp, ale dopiero w październiku, biorąc pod uwagę obecne tempo wzrostu płac - ocenia Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem czekają nas dwa szczyty inflacyjne, w sierpniu i na...
Gospodarka -
600 boisk z programu „Orlik”
W tym roku ma powstać w całym kraju 600 boisk z programu "Orlik". I powstanie - zapewnia Ministerstwo Sportu. Ale dlaczego ma się to udać, skoro w zeszłym roku, za rządów PiS, powstało ich tylko 28 - pyta "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Euro-2012: Warszawa anglojęzyczna
Przed Euro 2012 na stołecznych ulicach staną nowe znaki informacyjne w języku angielskim. Już wkrótce zapowiedzi na stacjach metra będą czytane w dwóch językach - zapowiada "Życie Warszawy".
Przegląd prasy -
Polacy za nauką angielskiego
Aż 91 proc. Polaków opowiada się za tym, by nauka języka angielskiego rozpoczynała się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika".
Przegląd prasy -
Tarcza antyrakietowa: dzieli nas tylko jedno zdanie
"Rzeczpospolita" ustaliła, że Amerykanie są skłonni spełnić warunek dotyczący umieszczenia w Polsce na stałe jednej baterii patriotów pod amerykańskim dowództwem. Negocjatorzy nie potrafią jednak znaleźć odpowiedniego zapisu, który...
Przegląd prasy -
Kolejne łapówki w Sopocie?
W 2006 r. 30 tys. zł miał zażądać za pozwolenie ma nadbudowę poddasza od syna ówczesnej senator SLD Ewy Serockiej Cezary Jakubowski, wtedy wiceprezydent Sopotu odpowiedzialny za sprawy lokalowe, członek PO i przyjaciel Jacka Karnowskiego...
Przegląd prasy -
„Nie” dla polskich inwestycji w Iraku
Władze w Bagdadzie chciały kupić od nas - szybko i za gotówkę - uzbrojenie, maszyny rolnicze, a nawet przetwórnię mleka. Proponowały też, by Polska objęła protektoratem gospodarczym jedną z prowincji. Rząd w Warszawie wykazał znikome...
Przegląd prasy -
12 mld złotych na stocznie
Na 12 mld złotych wyliczył nominalną wartość pomocy publicznej dla stoczni Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - pisze "Gazeta Wyborcza".
Przegląd prasy -
Radio Maryja prosi o datki
Najpierw był apel o poparcie w sprawie geotermii, teraz prośba o pieniądze. Ojciec Tadeusz Rydzyk rozpoczął szeroką publiczną zbiórkę na odwierty geologiczne w Toruniu. Za pośrednictwem Radia Maryja prosi o datki i podaje numer konta...
Przegląd prasy -
Walka z symbolami komunizmu
Posłowie zamierzają znów walczyć z pomnikami. Wyjątkowo zgodnie PO i PiS chcą, aby burzyć te zawierające treści antypatriotyczne - pisze "Metro".
Przegląd prasy -
2008-07-22
Kolejne łapówki w Sopocie?; „nie” dla polskich inwestycji w Iraku ; 12 mld złotych na stocznie; Radio Maryja prosi o datki; walka z symbolami komunizmu – o tym piszą dzisiejsze gazety.
Przegląd prasy -
Sopot: wiceprezydent też brał?
W 2006 r. 30 tys. zł miał zażądać za pozwolenie ma nadbudowę poddasza od syna ówczesnej senator SLD Ewy Serockiej Cezary Jakubowski, wtedy wiceprezydent Sopotu odpowiedzialny za sprawy lokalowe, członek PO i przyjaciel Jacka Karnowskiego...
Kraj -
„Nie” dla polskich inwestycji w Iraku
Władze w Bagdadzie chciały kupić od nas - szybko i za gotówkę - uzbrojenie, maszyny rolnicze, a nawet przetwórnię mleka. Proponowały też, by Polska objęła protektoratem gospodarczym jedną z prowincji. Rząd w Warszawie wykazał znikome...
Gospodarka -
12 mld złotych na stocznie
Na 12 mld złotych wyliczył nominalną wartość pomocy publicznej dla stoczni Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - pisze "Gazeta Wyborcza".
Gospodarka -
Dolly zagraża wybrzeżom Teksasu
Nasilający się tropikalny sztorm Dolly w Zatoce Meksykańskiej zagraża części stanu Teksas i sąsiadującym wybrzeżom Meksyku.
Świat