Świat i Europa: Wyborcze trzęsienie ziemi16maj2022, 15:14 —
W tym roku jeszcze odbędą się wybory w dwóch krajach członkowskich Unii Europejskiej. Oba te państwa to nasi niebezpośredni, ale jednak sąsiedzi: Szwecja przez morze, a Łotwa z dawnymi polskimi Inflantami to kraj bałtycki jak my. Sztokholm właśnie wstępuje do NATO, gdzie Polska jest od 23 lat. Zaś Ryga to ważny dla nas kraj z punktu widzenia współpracy z krajami bałtyckimi w ramach bloku anty-Rosja.
Czarnecki – (rozgoryczony) prorok9maj2022, 10:05 —
Jak się czuje człowiek, którego prognozy, przewidywania, analizy spełniają się po latach – choć wcześniej były albo zabijane szyderstwami czy inwektywami całego chóru „ekspertów” lub po prostu zabijane milczeniem?
Wojna propagandowa Kijów vs Moskwa2maj2022, 11:33 —
Na naszych oczach toczy się wojna informacyjna między Ukrainą a Rosją. Ofiara jest w tej wojnie bardzo sprawna, a agresor ją wyraźnie przegrywa.
Macron a Polska25kwi2022, 9:18 —
Z każdym prezydentem Francji, podobnie jak z każdym kanclerzem Niemiec czy prezydentem USA Warszawa powinna współpracować. Oczywiście nie za wszelką cenę i na zasadach obustronnych korzyści. Mamy poważne obszary potencjalnej współpracy z Paryżem: chodzi choćby o elektrownie jądrowe i współpracę militarną.
Jak Polska zabrała Rosji skarb...19kwi2022, 10:11 —
Wiadomość, że FIVB – światowa federacja siatkarska przyznała Polsce (i Słowenii) organizację mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn musiała bardzo zaboleć Rosję. To właśnie Federacja Rosyjska wydała olbrzymie pieniądze – 50 milionów euro – aby uzyskać prawo do organizacji tej najbardziej prestiżowej imprezy na planecie o nazwie „Volleyball”.
Bucza, Irpin – podróż do złego11kwi2022, 15:58 —
Właśnie co wróciłem z Ukrainy. Byłem w Kijowie oraz w owianych już na całym świecie tragiczną sławą Buczy i Irpinie. Była to wyprawa trzynastu europarlamentarzystów z jedenastu krajów ,w tym m.in. Polski, Niemiec, Francji, Danii, Hiszpanii, Rumunii, Słowacji, Litwy i Estonii.
Nasz „sport narodowy”, czyli żużlowy zimowy weekend4kwi2022, 12:38 —
Dziś ani słowa o polityce. Dziś nie napiszę tak, jak tydzień, dwa czy trzy tygodnie temu o sytuacji w Europie Wschodniej. Mam wrażenie, graniczące z pewnością, że będę miał okazję o tym pisać jeszcze, niestety, przez wiele kolejnych miesięcy.
USA i długa wojna...28mar2022, 11:04 —
Lokator Białego Domu powiedział prawdę. Ta wojna potrwa długo. Nie dodał tylko, że potrwa dłużej czy znacznie dłużej, dlatego, że USA – a więc NATO – nie chcą przekazać Ukrainie to, o co ta prosi.
Wuj Sam radzi...21mar2022, 14:26 —
Uwielbiam „Wujków Dobra Rada”, zwłaszcza zza oceanu. Oni zawsze wszystko wiedzą najlepiej, szczególnie gdy chodzi o Europę Wschodnią.
Co Polska ma zrobić w czasie wojny?14mar2022, 8:38 —
Życie w Polsce toczy się, ale wojna u sąsiada powoduje, że nic już chyba nie jest takie, jak było. Zdajemy jako naród i państwo wielki egzamin z sumienia i dobrej organizacji, przyjmując sprawnie na dziś już ok. 1,8 miliona uchodźców.
To będzie długa wojna7mar2022, 9:03 —
Sądzę, że wojna Rosji z Ukrainą potrwa jeszcze długo. Mam wrażenie, że w tej chwili na naszych oczach na globalnej szachownicy dokonują się pewne ruchy, aby wojnę tę „limitować”. Na przykład, żeby ograniczyć ją do terytorium Ukrainy, a może nawet niecałej Ukrainy.
Od biura poselskiego w Kijowie, przez Majdan do… wojny28lut2022, 10:52 —
Patrząc na telewizyjne obrazki z wojny wypowiedzianej przez Rosję Ukrainie, przed moimi oczyma przesuwa się film z mojej aktywności na kierunku ukraińskim właśnie. O prozachodnich tęsknotach naszych wschodnich sąsiadów mogłem przekonać się osobiście już wiele lat temu.
Wojna, czyli już nic nie będzie takie, jak było...21lut2022, 9:05 —
Koncentracja wojsk Federacji Rosyjskiej na granicy z Ukrainą jest największą mobilizacją tamtejszej armii od upadku komunizmu i Związku Sowieckiego, a więc od trzech dekad. To nie przelewki.
Dlaczego nie warto wchodzić do strefy euro14lut2022, 9:36 —
Czas na poważną – a nie tandetną, propagandową czy pseudopolityczną – debatę na temat przyjęcia euro w Polsce. Ostatni głos w tej sprawie Stefana Kawalca – wiceministra finansów w pierwszych rządach postsolidarnościowych i w pierwszym rządzie SLD-PSL (1991-94), jednej z głównych twarzy ekipy Leszka Balcerowicza – może być początkiem takiej debaty.
Wielka gra. Każdy ma coś do ugrania7lut2022, 10:59 —
Wschodnia Europa może być – choć nie musi – w przededniu wojny. Warto przeanalizować, jakie są interesy poszczególnych państw w kontekście jednego z największych kryzysów na arenie międzynarodowej w tym stuleciu.
Duch Rapallo, Ribbentropa i Mołotowa nad Europą?31sty2022, 9:44 —
Poważny, opiniotwórczy „Die Zeit” pisze o „egzystencjalnym zagrożeniu dla Polski” wynikającym z potencjalnej agresji Rosji na Ukrainę. Ale także o tym, że właśnie zagrożenie ze strony Moskwy scala głęboko podzieloną polską scenę polityczną.
Talibowie na salonach Zachodu24sty2022, 9:37 —
Informacja, że talibowie z Afganistanu składają właśnie oficjalną wizytę w Królestwie Norwegii pokazuje jedno: i tak wątły „kordon sanitarny” Zachodu wobec reżimu radykalnych islamistów – którzy przejęli władzę w kraju kontrolowanym przez ostatnie dwie dekady przez USA – właśnie skończył się, zanim się naprawdę zaczął.
Prorosyjskie głosowanie w senacie USA17sty2022, 10:27 —
Decyzja Senatu USA, który odrzucił sankcje dla firm powiązanych z Nord Stream 2, to bardzo zły znak. Oraz kolejny dowód na zbliżenie amerykańsko-rosyjskie. Przewidywałem to i pisałem o tym wcześniej.
Skandynawia bliżej NATO11sty2022, 17:00 —
Nie przypadkiem to kraje skandynawskie – obok państw tzw. „nowej Unii”, a szczególnie Polski i krajów bałtyckich – są w awangardzie unijnego sceptycyzmu – a może realizmu? – odnośnie Rosji.
Rosyjska lista plac i najemnicy z Unii Europejskiej3sty2022, 9:16 —
Headhunterzy z Kremla są sprawni. Lata temu wzięli skalp dwukrotnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, potem dwukrotnej prezydent Finlandii Tarji Halonen, a ostatnio premiera Francji Francois Fillona. Ta lista jest oczywiście dłuższa.