7 najbardziej spektakularnych bibliotek świata. Ich wnętrza kryją w sobie tajemnice9maj2022, 8:57 —
Jeśli biblioteka kojarzy ci się z nudną i dość przewidywalną przestrzenią, z pewnością nie byłeś jeszcze w miejscach z tej listy. Niektóre biblioteki to prawdziwe architektoniczne perełki, obok których ciężko przejść obojętnie każdemu, kto kocha piękne wnętrza.
Niezwykły pomysł w Krakowie. „Chcemy zaskoczyć przechodnia treścią, której się nie spodziewa”3maj2022, 11:10 —
Przekonuje, że pisanie ma właściwości terapeutyczne. I że nie każdy może „wielkim poetą być”, a mimo to pisać powinien. Bo pisanie pomaga nam dać sobie radę z samymi sobą i z otaczającą nas rzeczywistością. Michał Zabłocki, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich stworzył jeszcze jeden, ważny projekt. Można podziwiać go... z ulicy.
Polski naukowiec doceniony za granicą. Prof. Hazem Kalaji jest autorem wyjątkowego medycznego wynalazku30kwi2022, 12:29 —
W tegorocznym rankingu najlepszych naukowców w dziedzinie nauk rolniczych w Polsce zajął 3 miejsce na 1000. Jego świat to rośliny, o których uważa, że niewiele jeszcze wiemy na ich temat. Prof. dr hab. Hazem M. Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego nieustannie podkreśla ich rolę w naszym życiu, odkrywa ich potencjał, a także przekazuje tę wiedzę dalej. Jest m.in. autorem pomysłu na „antywirusową roślinną maseczkę”.
O tym materiale będzie jeszcze głośno. Grafen i jego zastosowanie w biomedycynie28kwi2022, 11:00 —
Jest biokompatybilny, wytrzymały mechanicznie i można wykorzystać go do tworzenia sztucznych kości. Grafen i jego pochodne należą do substancji, w których dzisiejsza medycyna może pokładać wielkie nadzieje. Badania nad materiałem prowadzą aktualnie naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki. Specjalnie dla „Wprost” opowiedzieli o swoich najnowszych odkryciach.
Czego nie mówić tym, którzy stracili bliskich? Odpowiada psycholog z Centrum Weterana17mar2022, 20:01 —
Żołnierz walczy nie tylko na froncie, ale i po powrocie z wojny – o normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Niektórzy jednak nie wrócą, a ich najbliższe rodziny będą musiały poradzić sobie ze stratą. Jak im w tym pomóc? Rozmawiamy z Natalią Grzeszczuk, psychologiem z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Pomoc dla Ukrainy. „Wprost” inicjuje akcję z Fundacją Świętego Mikołaja1mar2022, 16:46 —
Redakcja „Wprost” postanowiła przekazać 100% przychodu ze sprzedaży subskrypcji cyfrowych w marcu 2022 dla pogrążonej w wojnie Ukrainy. Środki trafią do Fundacji Świętego Mikołaja, która zajmuje się pomocą ukraińskim dzieciom.
Każda „włosowa historia” jest zupełnie inna. Wywiad z ekspertką trychologii Anną Mackojć25gru2021, 12:35 —
Zazwyczaj włosy traktujemy jako ozdobę naszego ciała. Mają dobrze wyglądać i nie sprawiać kłopotów. Jednak zapominamy, że odbijają się na nich choroby, niedobory witamin, stres, problemy skóry głowy. Włosy warto więc badać – jak każdy inny element organizmu. O tym, czego potrzebują włosy rozmawiamy z Anną Mackojć, uznaną trycholog i biotechnolog.
Bezdomny – ofiara systemu czy kowal własnego losu? Rozmowa ze Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi21lis2021, 12:30 —
Bezdomność to nadal jeden z problemów Europy XXI wieku i krajów rozwiniętych. Okazuje się, że brudna, śmierdząca i pijana osoba to tylko stereotyp – bezdomnym może być bowiem młody i pracujący człowiek znajdujący się w życiowym kryzysie. Czy jako społeczeństwo możemy temu zaradzić?
Joanna Keszka: Od wielu lat walczę o to, żeby seks przestał być bronią, którą się strzela w kobiety14lut2021, 12:30 —
Joanna Keszka, autorka książek „Potęga zabawnego seksu. Przepisy na seks, jak kochać się sprośnie i radośnie” i „Grzeczna to już byłam” sama mówi o sobie, że jest trenerką kreatywnego seksu. W walentynkowej rozmowie z „Wprost” kolejny raz przełamuje tematy tabu dotyczące seksualności – mówiąc o tym, o co inni wstydzą się nawet zapytać.
Znany ginekolog komentuje wyrok TK w sprawie aborcji: „Cofa kraj w jakości opieki medycznej”24paź2020, 11:30 —
W dniu 22 października 2020 r. decyzją Trybunału Konstytucyjnego aborcję z przyczyn embriopatologicznych uznano za niezgodną z konstytucją. Decyzja ta spotkała się z protestami wielu kobiet, które nie godzą się na to, by ktoś inny decydował o ich ciele. Wyrok TK specjalnie dla Wprost komentuje dr Tadeusz Oleszczuk, ginekolog-położnik.