Życie na Marsie14mar2010, 19:00 —
Rozmowa ze Scottem Maxwellem, operatorem łazika na Marsie
Snajper w bombie7mar2010, 19:00 —
Pocisk z granatnika XM-25 może dosięgnąć wroga nawet wtedy, kiedy schowa się on za przeszkodą. Dane o celu zostają przekazane do granatu, który wybucha w wyznaczonym przez żołnierza miejscu, na przykład za rogiem budynku, za którym schronił się nieprzyjaciel. Na polach bitew zaczyna się era inteligentnych pocisków.
Jest tam kto?28lut2010, 19:00 —
Rozmowa z Sethem Shostakiem, głównym astronomem w SETI Institute.
Koniec gwiezdnej zimy21lut2010, 19:00 —
Słońce budzi się z tajemniczego snu, czyli okresu bardzo małej aktywności. Może to doprowadzić do zniszczenia lub wyłączenia satelitów komunikacyjnych. Przestaną działać telewizory i telefony. A to dopiero przygrywka do czekających nas kłopotów.
SMS palcem w powietrzu31sty2010, 19:00 —
Komputery odczytujące ruch, rozpoznające twarz i słowa, a nawet wirtualne postacie w grach poruszające się zgodnie z ruchem ciała gracza – takie możliwości dają nowe systemy opracowane przez największych producentów elektroniki i oprogramowania. SMS-a będziemy mogli napisać palcem w powietrzu.
Rakietochód26gru2009, 19:00 —
Tysiąc sześćset kilometrów na godzinę w 19 sekund przy przeciążeniu sięgającym 3 g? Już trzy zespoły pracują nad tym, by osiągnąć taką prędkość.
Zwiadowcy ludzkości26gru2009, 19:00 —
Są najbardziej oddalonymi od Ziemi obiektami, jakie stworzył człowiek. Po 32 latach kosmicznej podróży sondy Voyager dotarły do kresu Układu Słonecznego i zmierzają ku przestrzeni międzygwiezdnej. Niektóre urządzenia nadal pracują i przesyłają dane z pomiarów.
Rakietą na Słońce26gru2009, 19:00 —
Słońce wkrótce straci swoje ostatnie tajemnice. Rakieta Atlas V na początku lutego 2010 r. wyniesie w przestrzeń kosmiczną satelitę Solar Dynamics Observatory. Specjalnie wybrana orbita okołoziemska pozwoli na obserwację naszej gwiazdy 24 godziny na dobę. Pokładowe instrumenty będą przesyłać na Ziemię 150 mln bitów danych na sekundę. Do odbioru danych postawiono w Nowym Meksyku dwie anteny o średnicy 18 m.
Pogoda na zamówienie6gru2009, 19:00 —
Dlaczego fizyk Michio Kaku stawia ludzkość na pozycji zerowej w czterostopniowej skali rozwoju cywilizacji? Przede wszystkim dlatego, że nie potrafimy kontrolować pogody. Czy niedługo będzie to możliwe? Pierwsze próby już są podejmowane.
Telewizja Świętego Mikołaja29lis2009, 19:00 —
Przegapiłeś ostatni odcinek ulubionego serialu albo transmisję z meczu? Nic straconego, program będzie czekał na ciebie w telewizji internetowej. Dostępnej na żądanie, w każdej chwili.
Cherlawi mistrzowie22lis2009, 19:00 —
Współcześni sportowcy to herosi wszech czasów? Nic bardziej błędnego. Prehistoryczni Aborygeni byli szybsi niż Usain Bolt. Kobieta neandertalska w pojedynku „na rękę” pokonałaby Arnolda Schwarzeneggera. A mężczyźni z dawnej Afryki skakali wyżej niż dzisiejsi medaliści.
Klątwa boskiej cząstki22lis2009, 19:00 —
Co łączy ciekły hel, bagietkę i Al-Kaidę? To pech, który prześladuje Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). W centrum badań fizyki cząstek elementarnych CERN pod Genewą do jednego z elementów chłodzących nie dotarł prąd. Wszystko przez upuszczony przez ptaka kawałek bagietki, który dostał się do systemu zasilającego zderzacz.
Maszyny Świętego Mikołaja8lis2009, 19:00 —
Potrzebujesz nowego radia, telefonu komórkowego, zębatki do roweru lub zabawki dla dziecka? Wkrótce nie trzeba będzie kupować tych rzeczy w sklepie. Większość przedmiotów i brakujących części do różnych urządzeń będziemy mogli stworzyć samodzielnie. Drukując je na domowej trójwymiarowej drukarce.
Podglądanie przez ściany1lis2009, 19:00 —
Tajne służby będą potrafiły nie tylko podsłuchiwać nasze rozmowy, ale także nas podglądać. I to nie przez okna, ale przez ściany. Pierwszy krok został zrobiony – na lotniskach są instalowane urządzenia, które pokazują, co obserwowana osoba ukrywa pod ubraniem.
Miasto na wodzie25paź2009, 19:00 —
Ma 16 pokładów i 360 m długości, jest więc niemal o 100 m dłuższy od „Titanica”. Nad linię wody wystaje aż na 65 m. Największy statek pasażerski, który dotychczas powstał, przeszedł już pierwsze próby na wodzie, a w listopadzie 2009 r. zostanie przekazany armatorowi Royal Caribbean Cruise Lines. Pierwszy oceaniczny rejs rozpocznie w grudniu. „Oasis of the Seas” zbudowano w fińskim Turku.
Pozycja myślącego25paź2009, 19:00 —
Czy nasze myśli i opinie mogą zależeć od tego, w jakiej pozycji znajduje się nasze ciało? Wydawało się to niedorzeczne, zanim przeprowadzono doświadczenie, które potwierdziło istnienie takiej zależności.
Prąd bez kabla11paź2009, 20:00 —
Zapomniałeś naładować komórkę lub laptop? Naukowcy z MIT znaleźli rozwiązanie tych problemów. To bezprzewodowe zasilanie. Eric Giler, dyrektor założonej przez uczonych z MIT firmy WiTricity, twierdzi, że za rok przewody elektryczne zaczną znikać.
Kino w trzecim wymiarze27wrz2009, 19:00 —
To ma być rewolucja w technice filmowej. Do jednego z ujęć użyto aż stu kamer. Zrealizowany w technice trójwymiarowej pełnometrażowy „Avatar” Jamesa Camerona jest jedną z najbardziej oczekiwanych premier kinowych ostatnich lat. Pomysł twórcy „Titanica” przeleżał na półce dekadę, zanim technologia dorosła do jego realizacji.
Mądry przed szkodą13wrz2009, 20:00 —
Najlepiej się uczyć na błędach, szczególnie na cudzych – głosi powszechne przekonanie. Z badań wynika jednak, że znacznie lepiej przyswajamy wiedzę dzięki sukcesom niż porażkom
Nowe źródła energii6wrz2009, 19:00 —
Nowe źródła energii Powierzchnia Sahary pokryta kolektorami słonecznymi. Domy jednorodzinne produkujące prąd. Elektrownie zasilane śmieciami i elektrownie budowane w kosmosie. Samochody na wodę. Według agencji World Energy Council do 2050 r. globalne zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 100 proc. Dlatego już dzisiaj świat szuka alternatywnych wobec tradycyjnych źródeł prądu. I znajduje je w coraz bardziej zaskakujących i interesujących miejscach.