Oenzetowski organ zajmujący się badaniem przestrzegania praw człowieka na świecie w siódmym sprawozdaniu dotyczącym Polski
, co zagrozić może „efektywnemu i niezależnemu wykonywaniu powierzonego mu mandatu”.Krytycznie o sytuacji wokół TK
Dużo miejsca w sprawozdaniu poświęcono również kryzysowi wokół Trybunału Konstytucyjnego. „Komitet jest zaniepokojony negatywnymi skutkami zmian prawnych wynikających z ustaw o TK z listopada i grudnia 2015 roku oraz lipca 2016 roku, a także lekceważeniem orzeczeń Trybunału” - wskazano. Członkowie Komitetu jako zagrożenie dla praworządności uznali również odmowę publikacji wyroków Trybunału z marca i sierpnia 2016 roku. W związku z krytyką działania władz, wydano zalecenia, w których stwierdzono, że „państwo powinno zapewnić szacunek i ochronę integralności oraz niezależności Trybunału Konstytucyjnego, a także jego członków, a ponadto wprowadzić w życie wszystkie jego orzeczenia”.
„Komitet wzywa państwo do natychmiastowej publikacji wszystkich wyroków, powstrzymania się od podejmowania kroków, które utrudniałyby funkcjonowanie Trybunału i transparentny, bezstronny proces mianowania jego członków” - wskazano.
Ustawa antyterrorystyczna na celowniku
Komitet Praw Człowieka skrytykował także część zapisów tzw. ustawy antyterrorystycznej z 2016 roku, w tym wprowadzoną na jej mocy do Kodeksu karnego definicję „przestępstwa o charakterze terrorystycznym”, która jest „szeroka i nieprecyzyjna".
W dokumencie znalazło się po raz kolejny wezwane do udostępnienia informacji ze śledztwa w sprawiedoniesień o rzekomym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach.
W zaleceniach dotyczących innych kwestii oceniono, że Polska powinna wzmocnić przepisy antydyskryminacyjne w związku ze „wzrostem liczby incydentów przemocy, mowy nienawiści i dyskryminacji wynikającej z kwestii rasowych, narodowościowych, pochodzenia etnicznego, religii czy orientacji seksualnej”.
Inne kwestie
Komitet w opinii zajął się także kwestią dostępności aborcji, przeciągłości procesu karnego, braku precyzyjnych zapisów w Kodeksie karnym dotyczących niewolnictwa czy tortur (w definicji wynikającej z umów międzynarodowych, którymi związana jest Polska - red.), zdarzających się przypadków przedłużanych ponad konieczność aresztów przed procesem, sytuacji mediów publicznych wynikającej z nowej ustawy oraz prawa do prywatności, które może być zagrożone na mocy ustaw o Policji i "antyterrorystycznej".
Cały dokument w języku angielskim można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Komitetu Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych.