Elżbieta II miała polskie korzenie. Trzeba sięgnąć głęboko w przeszłość

Elżbieta II miała polskie korzenie. Trzeba sięgnąć głęboko w przeszłość

Królowa Elżbieta II
Królowa Elżbieta II Źródło: Shutterstock / Fred Duval
Zmarła w ubiegłym roku królowa Elżbieta II wywodzi się z dynastii Windorów. Mało kto wie, że jej dalekim krewnym jest polski król panujący w XV wieku.

Królowa Elżbieta II przyszła na świat jako córka Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. Pochodziła z rodu Windsorów, której dynastią macierzystą byli wywodzący się z niemieckiej Saksoni-Anhaltu Wettynowie. Dziadek Elżbiety II, Jerzy V, zmienił nazwisko na Windsor ze względów politycznych – niemieckie nie kojarzyło się dobrze w czasie I wojny światowej.

Jednak jeśli sięgnąć głębiej, to okazuje się, że monarchini miała także polskiego przodka. Prowadzi do tego zawiła wyliczanka genealogiczna.

Historia rodzinna Elżbiety II

Portal historia.org.pl ustalił, że panująca od 1952 r. Elżbieta II jest krewną Kazimierza Jagiellończyka.

Elżbieta II jest córką, Jerzego VI, który był synem wspomnianego Jerzego V, który był synem Edwarda VII, który był synem Wiktorii Hanowerskiej, która była córką Edwarda Augusta Hanowerskiego, który był synem Jerzego III Hanowerskiego, który był synem Fryderyka Ludwika Hanowerskiego, który był synem Jerzego II Hanowerskiego, który był synem Jerzego I Hanowerskiego, który był synem Zofii Doroty Wittelsbach, która była córką Fryderyka V, który był synem Fryderyka IV, który był synem Ludwika VI Wittelsbacha, który był synem Marii Hohenzollern, która była córką Kazimierza Hohenzollerna, który był synem Zofii Jagiellonki, która była córką Kazimierza Jagiellończyka.

Jeden z komentujących zwrócił przy tym uwagę, że korzenie większości Polaków są chłopskie, zaś Kazimierz Jagiellończyk był Litwinem, a jego żona Elżbieta Rakuszanka – Austriaczką. Inny zwrócił uwagę, że Jagiellończyk miał też korzenie piastowskie – jego babcia, Julianna Twerska, była spokrewniona z Piastami.

Osiemnaścioro dzieci Zofii Jagiellonki

Na uwagę w tej historii zasługuje córka Kazimierza i Elżbiety, Zofia. Doczekała się ona jeszcze liczniejszego potomstwa niż matka. Urodziła aż osiemnaścioro dzieci, które także zostawały władcami lub za nich wychodziły. Portal wyjaśnia, że tym samym krew Jagiellonów zaczęła krążyć w krwiobiegu europejskich dworów.

Inną znaną brytyjską krewniaczką Jagiellonów jest Wiktoria Hanowerska, czyli królowa Wiktoria.

Czytaj też:
Co łączy Kazimierza Jagiellończyka z Tutanchamonem? Brytyjska archeolożka ujawnia
Czytaj też:
Młodziutka księżniczka wyszła za „zgrzybiałego” króla. Ostatnia żona Jagiełły bohaterką skandalu

Źródło: historia.org.pl, WPROST.pl