Twitter – na czym polega?
Twitter pozwala zarejestrowanemu użytkownikowi na publikowanie pod swoim nickiem krótkich wiadomości – tzw. tweetów. Pozostali mogą je polubić, podać dalej lub skomentować. Niezarejestrowani mogą tylko czytać. Tweet to ograniczona początkowo do 140, a później do 280 znaków wiadomość tekstowa. Często do tekstu dodawane są pojedyncze krótkie filmy lub zdjęcia w niewielkich ilościach.
Twitter – historia
Za datę powstania Twittera uznano 21 marca 2006 roku. Twórcami aplikacji byli Jack Dorsey, Ev Williams, Noah Glass oraz Biz Stone. Do startupu odpowiedzialnego za serwis przez pewien czas należał także Kevin Systrom, prezes i współzałożyciel Instagrama. Nazwa „Twitter” przez twórców aplikacji tłumaczona była „niezobowiązującym charakterem” ćwierknięć (tweetów).
Twitter – znani użytkownicy
Jako zgrabne narzędzie do dzielenia się lakonicznymi spostrzeżeniami, Twittera szczególnie upodobali sobie ludzie zawodowo zajmujący się informacjami oraz osoby publiczne. Swoje konta w serwisie mają zarówno poszczególni dziennikarze, jak i całe redakcje, instytucje publiczne i prywatne firmy, celebryci, satyrycy oraz sportowcy. Duża aktywność na Twitterze cechuje m.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych, który w przeciwieństwie do wielu polityków, tweetując rzadko korzysta z pomocy specjalistów od PR.
W 2018 roku najpopularniejszymi użytkownikami Twittera na świecie byli kolejno: @katyperry, @justinbieber, @barackobama, @rihanna, @taylorswift13, @TheEllenShow, @ladygaga, @Youtube, @Cristiano, @jtimberlake. W Polsce największe profile należały do TVN24, MTV Polska, Roberta Lewandowskiego, Radosława Sikorskiego, Papieża Franciszka, Donalda Tuska, Zbigniewa Bońka, Newsweeka Polska, Andrzeja Dudy i Tomasza Lisa. Wśród najbardziej angażujących byli z kolei Tomasz Lis, TVP Info, PiS, Krzysztof Stanowski i Rafał A. Ziemkiewicz.