Leki odtwórcze o wartości dodanej (z ang. value added medicines) to farmaceutyki, które w innowacyjny sposób wykorzystują znaną i sprawdzoną na konkretnym polu terapeutycznym molekułę. Aktywny składnik takiego leku połączony z innymi molekułami, inaczej zaaplikowany lub użyty w nowym wskazaniu, może zadziałać w ramach zupełnie nowej terapii. Dobrym przykładem jest zastosowanie metforminy (leku na cukrzycę) w terapii skierowanej do pacjentów ze stanem przedcukrzycowym (tzw. prediabetyzm). – Dzięki naszym działaniom polscy pacjenci ze stanem przedcukrzycowym pierwsi na świecie mają dostęp do terapii preparatem refundowanym. Już zgłosiły się do nas inne kraje, które chcą wdrożyć tę ideę u siebie. W efekcie trafi ona do pacjentów w 23 krajach na całym świecie – informuje Michał Nitka, prezes Teva Pharmaceuticals Polska.
Innym przykładem odkrywania nowych wskazań dla znanych molekuł jest lek, który był przez dłuższy czas stosowany w leczeniu białaczki. Jak się okazało, ma on także korzystne działanie w terapii wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. – Dorejestrowanie nowego wskazania to dla pacjentów szansa na terapię schorzenia, która wcześniej nie była dla nich dostępna – podkreśla Michał Nitka. O innowacyjnym podejściu do znanej molekuły mówimy też wówczas, gdy udostępniamy inną formę jej podania, umożliwiającą nowe zastosowanie. To chociażby udostępnienie pacjentom fentanylu (upowszechnionego w formie plastrów lub roztworu do wstrzykiwań i stosowanego w leczeniu bólu onkologicznego oraz w znieczuleniu ogólnym w czasie zabiegów chirurgicznych) w formie tabletek doustnych o unikalnym procesie uwalniania. Dzięki temu lek pomaga pacjentom cierpiącym na tzw. ból przebijający.
Udane mariaże
Innowacja w medycynie to nie tylko przełomowe terapie. To też łączenie obszarów terapeutycznych, dzięki czemu powstają nowe, jak na przykład stomatodiabetologia. W Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób. Dodatkowy milion żyje z niezdiagnozowaną chorobą z obszaru diabetologii. Cukrzyca jest wykrywana średnio po sześciu-dziewięciu latach od rozpoczęcia, gdy u ponad 50 proc. chorych występują już powikłania naczyniowe. Tymczasem wiele objawów można zaobserwować wcześniej w obrębie jamy ustnej. Ich skojarzenie przez stomatologa z wczesną fazą cukrzycy może pomóc w zdiagnozowaniu tej choroby. Dlatego we współpracy z Teva Pharmaceuticals Polska powstała Koalicja Wczesnego Wykrywania Cukrzycy pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Celem projektu jest poprawa diagnozowania cukrzycy i wzrost świadomości pacjentów. W ramach akcji Koalicji stomatolodzy będą mogli skierować na bezpłatne badanie poziomu glukozy we krwi kilkadziesiąt tysięcy pacjentów, u których dostrzegą niepokojące symptomy. Przykładem łączenia obszarów terapeutycznych z korzyścią dla pacjenta są również leki zawierające dwie molekuły odpowiadające na różne potrzeby zdrowotne – na przykład preparaty stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, które mają różne punkty działania, są z różnych grup itp. Łącząc lek z jednej i drugiej grupy, ułatwiamy pacjentowi terapię, zmniejszamy działania niepożądane i uzyskujemy lepszy efekt kliniczny.
Aplikacje dla zdrowia
Medycyna coraz częściej sięga również po technologiczne nowinki, które mogą poprawić jakość życia pacjentów. Są to choćby aplikacje mobilne umożliwiające pacjentom większą kontrolę nad swoim zdrowiem. Jedną z nich jest NieKichaj.pl – aplikacja dla alergików lub osób podejrzewających u siebie alergię. Umożliwia ona stały dostęp do informacji o obecności i stężeniu alergenów na danym obszarze Polski i pozwala na przesyłanie danych do lekarza oraz na znalezienie najbliższego lekarza alergologa. Inhalatory, które przesyłając informacje o zużyciu leków, dają sygnał o zagrożeniu zdrowia pacjenta, aplikacje, które przewidują np. wystąpienie stanu depresyjnego u pacjentów z chorobą dwubiegunową lub u osób chorujących na depresję, to inne przykłady łączenia medycyny z technologią. Rozwój telemedycyny przekłada się jednak na konieczność regulacji tego obszaru. Z tego powodu w październiku br. powołano Fundację Telemedyczna Grupa Robocza. Jej celem jest rozwój rozwiązań telemedycznych, a także wiedzy i świadomości społeczeństwa w zakresie telemedycyny i e-zdrowia. g
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.