Trudno znaleźć osobę, która nie miałaby żadnej możliwości skorzystania w przyszłym roku z Funduszy Europejskich. Przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, przedszkola i żłobki, urzędy i agencje zatrudnienia… długo można by wymieniać tych, którzy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie i realizować własne projekty. Kolejna duża grupa to uczestnicy – odbiorcy działań realizowanych dzięki unijnemu wsparciu, czyli bezrobotni, uczniowie, studenci, pracownicy przedsiębiorstw itp. Wszystkie te osoby korzystają z unijnego wsparcia w sposób aktywny, bezpośredni. Pośrednio korzyści odniosą jednak właściwie wszyscy – używając nowych dróg, instalacji, jeżdżąc komunikacją publiczną czy oddychając lepszym powietrzem.
Innowacyjny biznes
Firmy będą nadal wspierane w umacnianiu swojej innowacyjności i budowaniu przewa-gi na podstawie wiedzy. Te prowadzące już działalność będą mogły się starać o dotacje na realizowanie i wdrażanie prac badawczo-rozwojowych i współpracę z przedstawicielami świata nauki. Warto tu pamiętać, że innowacyjność może się opierać nie tylko na zaawansowanych technologiach, ale również na wzornictwie. Wsparcie finansowe będzie również dostępne na tworzenie zaplecza badawczo-rozwojowego – zarówno na własne potrzeby, jak i w celu świadczenia usług innym przedsiębiorcom. Dotacje na większe projekty będą dostępne w programie „Inteligentny rozwój”, a na mniejsze w programach regionalnych. Wiele możliwości będzie znów dla firm, które planują podbój rynków zagranicznych. Będą mogły uczestniczyć w branżowych programach promocji lub indywidualnie starać się o dofinansowanie udziału w targach czy misjach gospodarczych. Nowe możliwości otworzą się również dla start-upów z całej Polski.
Na początku przyszłego roku swoją działalność rozpoczną liczne akceleratory, czyli instytucje pomagające przekuć pomysł w biznes. Część z nich w programie Scale Up będzie nastawiona na wsparcie osób mających gotowe pomysły i wstępne badania. Pomogą im zbudować strukturę firmy, dokończyć prace nad produktem, a przede wszystkim stworzą możliwość współpracy z dużymi korporacjami. To nie tylko szansa na konsultacje z autorytetami w biznesie, ale również doskonała okazja do nawiązania pierwszych kontaktów handlowych. Po ukończeniu procesu akceleracji nowe spółki będą miały szansę na dotacje oraz pozyskanie inwestorów kapitałowych. Z kolei akceleratory ePionier będą przyjmować osoby, które chcą pracować zespołowo nad rozwiązaniem problemów społecznych lub gospodarczych, które wskaże administracja publiczna. W wyniku tych prac powstaną nowe produkty informatyczne, z którymi w przyszłości ich autorzy będą mogli wejść na rynek, zakładając spółkę. Udziałowcem będzie mógł w niej być również akcelerator. W tym programie wsparcie nie ma charakteru dotacji, ale specjalistycznego doradztwa i mentoringu w celu wypracowania prototypu produktu, który docelowo mógłby podlegać komercjalizacji. Na dotacje niezmiennie będą też miały szansę osoby, które zdecydują się założyć niewielką i niekoniecznie innowacyjną firmę, aby stworzyć w ten sposób miejsce pracy dla siebie i ewentualnych pracowników. Takie dofinansowanie udzielane będzie przez urzędy pracy i wybrane organizacje pozarządowe. Na inwestycje przedsiębiorcy będą też mogli otrzymywać pożyczki i poręczenia i nie będzie tu wymogu, aby miały one przełomowy charakter.
Z szacunku dla środowiska i klimatu
Zarówno przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe, jak i osoby indywidualne będą mogły się starać o dofinansowanie na działania, które przyczynią się do poprawy stanu naszego środowiska. Wsparcie to będzie dotyczyło inwestycji w odnawialne źródła energii. Szansę mają zarówno te podmioty, które chcą w ten sposób obniżyć swoje koszty, jak również takie, które zamierzają na energii odnawialnej zarabiać. Kolejna pula wsparcia będzie przeznaczona na poprawę efektywności energetycznej. Zalicza się tu takie działania jak docieplenie budynków, ale również inne rozwiązania ograniczające zużycie energii, np. wymiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne. Fundusze unijne wesprą też walkę ze smogiem, którego głównym źródłem jest niska emisja – czyli przede wszystkim kominy naszych domówi i kamienic. Zarówno wspólnoty mieszkaniowe, jak i mieszkańcy ogrzewający swoje domy piecami na paliwo stałe będą mogli się starać o dofinansowanie do wymiany pieca na bardziej ekologiczny, np. gazowy.
Walka o lepsze jutro
Unijne dotacje powędrują również na realizację przedsięwzięć, które mają pomóc
zwykłym ludziom w zapewnieniu sobie lepszego życia. Wachlarz działań jest tu bardzo szeroki, a skorzystają z nich osoby niemalże w każdym wieku – od przedszkolaka po emeryta. Pierwszy rodzaj wsparcia jest przeznaczony na tworzenie takich warunków edukacyjnych – zarówno dla najmłodszych, jak i tych dużo starszych – aby zdobyta wiedza i kwalifikacje dawały szansę na dobrą pracę w dorosłym życiu. Dla najmłodszych środki są przeznaczane na tworzenie miejsc w przedszkolach i urozmaicanie programów edukacyjnych. Kolejno wsparcie idzie do szkół – na nowoczesne wyposażenie i zajęcia dodatkowe. W przypadku szkół zawodowych dotacje pomagają również włączyć w przygotowywanie programów nauczania i realizację zajęć praktycznych przedsiębiorców z branż powiązanych z kierunkiem nauczania. Dla studentów opracowywane są nowe – bardziej dostosowane do oczekiwań pracodawców – programy, a nawet kierunki studiów. Doktoranci również mają wiele możliwości.
Dzięki unijnemu wsparciu ich praca naukowa staje się znacznie bardziej ukierunkowana na potrzeby biznesu. Dzięki temu jej efekty mają szansę trafić na półki „rynkowe”, a nie „archiwalne”. Otwiera się również wiele możliwości współpracy międzynarodowej. Zresztą – z programu Erasmus plus korzystać mogą również studenci, szczególnie ci z niepełnosprawnością i znajdujący się w trudnej sytuacji, oraz uczniowie szkół zawodowych, wyjeżdżając na zagraniczne stypendia i staże. Druga kategoria unijnej pomocy kierowana jest do osób, które nie radzą sobie ze znalezieniem i utrzymaniem pracy, chociaż ze względu na wiek zdecydowanie już powinny mieć pod tym względem ustabilizowaną sytuację. Dotyczy to szczególnie osób młodych, które nie uczą się, nie szkolą i nie pracują, ale nie tylko. Na wsparcie mogą liczyć również osoby z niepełnosprawnościami, matki wracające na rynek pracy, osoby w wieku 50+ czy też ludzie opuszczający zakłady karne.
Pomoc czeka na nich w urzędach pracy oraz licznych agencjach czy organizacjach pozarządowych, które realizują projekty na ich rzecz. W pierwszej kolejności identyfikowane są słabe i mocne strony każdej osoby. Na bazie tego opracowywany jest Indywidualny Plan Działania, który wskazuje kroki przybliżające do znalezienia pracy. Na tej podstawie dana osoba kierowana jest na szkolenia zawodowe czy staże zawodowe. Może również liczyć na dofinansowanie do zmiany miejsca zamieszkania. Bezrobotne młode mamy mają ułatwiony dostęp do żłobków i innych form opieki nad pociechami. Osoby z niepełnosprawnościami mają z kolei wyrównywane szanse na znalezienie pracy np. poprzez dofinansowanie dostosowania miejsca pracy do ich specyficznych potrzeb. MoN. g
Gdzie szukać informacji
Bezpłatne informacje o możliwościach wsparcia uzyskasz w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich. Ich lista znajduje się na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.