Małysz 1. w Obersdorfie!

Małysz 1. w Obersdorfie!

321 dni czekał najlepszy polski skoczek narciarski Adam Małysz na wygraną w zawodach Pucharu Świata. Triumfował w niemieckim Oberstdorfie, odnosząc 30. zwycięstwo pucharowe w karierze.
Małysz po raz pierwszy wygrał zawody Pucharu Świata 17 marca 1996 roku w Oslo-Holmenkollen. Tam też 12 marca ubiegłego roku po raz ostatni stanął na najwyższym stopniu podium.

W sobotnim konkursie w pierwszej serii Małysz poszybował na odległość 132,5 metra i dał się wyprzedzić tylko dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu z Turynu Austriakowi Thomasowi Morgensternowi, który oddał skok o półtora metra dłuższy. Tylko Austriak i Polak lądowali w pierwszej serii poza granicą 130 metrów. Trzecie miejsce zajmował Fin Janne Ahonen, który po skoku na odległość 128,5 m tracił do Małysza 8,7 pkt.

W drugiej serii linię 130 metrów przekroczyło dziesięciu zawodników. Najdalej skoczyli Austriak Martin Koch, lider klasyfikacji Pucharu Świata - Norweg Anders Jacobsen i Małysz - po 137 m. Skoczek z Wisły miał nieco kłopotów przy lądowaniu, ale pewnie wyszedł na prowadzenie. Morgenstern zaprezentował się słabiej - skoczył o 5,5 metra bliżej od Polaka i z sukcesu mógł cieszyć się Małysz.

Pozostali Polacy zajęli dalsze miejsca, nie wchodząc do finału. 42. miejsce ex aequo zajęli Stefan Hula i Robert Mateja, skacząc po 100,5 m. Kamil Stoch był dopiero 50., uzyskując ledwie 93 metry.

Dzięki zwycięstwu Małysz awansował na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Prowadzący Norweg Anders Jacobsen wyprzedza go o 290 punktów.