Bayern kończy słabą jesień wielkim strzelaniem

Bayern Monachium wygrał na wyjeździe z VfB Stuttgart 5:3 w niedzielnym meczu 17. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Niemiec. Trzy bramki mistrza kraju zdobył Mario Gomeza, który do 2009 roku był zawodnikiem ekipy gospodarzy. Losy spotkania rozstrzygnęły się już w pierwszej połowie, kiedy do bramki VfB trafili Gomez, Thomas Mueller i Francuz Franck Ribery.
Bayern popsuł ligowy debiut w roli trenera ekipy ze Stuttgartu Bruno Labbadii, który przed tygodniem zastąpił Jensa Kellera. Zespół ze  Stuttgartu z dorobkiem 12 pkt zajmuje przedostanie miejsce w tabeli. Bawarczycy, mimo efektownego zwycięstwa tuż przed przerwą zimową, nie mogą uznać tej rundy za udaną. Po 17 kolejkach zajmują piątą pozycję w tabeli i do prowadzącej Borussii Dortmund tracą aż 14 punktów. Szansy na zmniejszenie dystansu do lidera nie wykorzystał w  niedzielę Bayer Leverkusen, który na własnym boisku zremisował z Freiburgiem 2:2. Punkt dla  gospodarzy uratował kwadrans przed końcem meczu Patrick Helmes. Goście zremisowali po raz pierwszy w tym sezonie.

Bayer, podobnie jak FSV Mainz, traci do BVB 10 punktów. Zespół z  Dortmundu nie wykorzystał natomiast szansy, aby zostać najlepszą w  historii drużyną rundy jesiennej niemieckiej ekstraklasy i zakończył tę fazę rozgrywek z dorobkiem 43 pkt. Pięć lat temu Bayern Monachium zdobył 44.

Borussia zdominowała jednak jesienne rozgrywki Bundesligi. Ustanowiła ligowe rekordy wygrywając osiem kolejnych spotkań wyjazdowych i nie przegrywając 15 meczów z rzędu. Do osiągnięcia największej w  historii liczby punktów w rundzie potrzebowała zwycięstwa we Frankfurcie, ale przegrała z Eintrachtem 0:1 po bramce lidera klasyfikacji strzelców Greka Theofanisa Gekasa. Cały mecz w barwach gości rozegrał Łukasz Piszczek, a Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski pojawili się na boisku w drugiej połowie, odpowiednio w 64. i 73. minucie gry. Tym samym Dortmundczycy przegrali w rundzie dwa spotkania - pierwsze (22 sierpnia z Bayerem Leverkusen 0:2) i  ... ostatnie. We Frankfurcie po raz pierwszy w sezonie stracili punkty na wyjeździe.

Na innych stadionach uwagi zwróciły dwa wydarzenia: hat-trick Hiszpana Raula Gonzaleza, który poprowadził Schalke 04 Gelsenkirchen do zwycięstwa 3:0 nad FC Koeln oraz gol dla FC Kaiserslautern Chorwata Srdjana Lakicia już w 23. sekundzie spotkania z  Werderem Brema.