Małysz trzeci w Obersdorfie

Małysz trzeci w Obersdorfie

Austriak Gregor Schlierenzauer wygrał w niemieckim Oberstdorfie inauguracyjny konkurs 55. edycji Turnieju Czterech Skoczni. Drugi był Szwajcar Andreas Kuettel, a trzecie miejsce zajął Adam Małysz.
Najlepszy polski skoczek powtórzył sukces sprzed dwóch lat, kiedy również w zawodach otwierających TCS zajął trzecie miejsce. Wtedy w klasyfikacji końcowej 53. edycji prestiżowej imprezy był czwarty.

W sobotę Małysz atakował podium z szóstego miejsca zajmowanego po pierwszej serii. Dwukrotny medalista olimpijski w pierwszej próbie lądował na 132 metrze. Pokazywany na telebimach trener Hannu Lepistoe wyglądał na zadowolonego, ale nie do końca. Podobnie zresztą jak sam zawodnik, chociaż punktowo tracił bardzo niewiele do większości wyprzedzających go skoczków.

Wyjątkiem był Schlieranzauer, który uzyskał 135,5 m i od Małysza wywalczył blisko dziewięć punktów więcej. Niespełna pięć punktów dzieliło Polaka od lidera Pucharu Świata Simona Ammanna. Szwajcar skoczył 135 m.

W pierwszej serii zaskakująco dobrze wypadli Austriak Martin Koch - 135 m i Fin Janne Ahonen - 132,5 m, którzy dotychczas w tym sezonie nie imponowali formą. Obaj minimalnie wyprzedzali Małysza. Pewną niespodzianką było dopiero siódme miejsce i 131,5 Norwega Andersa Jacobsena, uważanego za jednego z faworytów turnieju.

Małe różnice punktowe w czołówce gwarantowały emocje w drugiej serii. Kiedy Jacobsen poleciał na odległość 135 m wiadomo było, że walka o podium będzie bardzo zacięta. Zaraz za nim na progu stanął Małysz i odparł atak młodszego o osiem lat rywala. 134 m i 0,6 pkt więcej.

Chwilę później Ahonen zepsuł skok i przestał się liczyć. Jednak ciągle na start czekało czterech zawodników. Szwajcar Andreas Kuettel uzyskał aż 136,5 m, trzy metry dalej niż w pierwszej serii, i pozostał przed Polakiem.

Zaraz po nim Koch i Ammann lądowali znacznie bliżej i spadli za podium. W tym momencie Małysz miał już pewne co najmniej trzecie miejsce. Pozostało tylko czekać co zrobi rewelacyjny Schlierenzauer.

16-latek potężnie się wybił i pięknie leciał. Zastrzeżenia można mieć tylko do lądowania, ale brak telemarku wymusiła fantastyczna odległość - 142 m. Austriakowi zabrakło półtora metra do obowiązującego od trzech lat rekordu Norwega Sigurda Pettersena.

Zwycięstwo Schlierenzauera, który dzięki wygranej wyprzedził Ammanna w klasyfikacji generalnej PŚ, było zdecydowane. Kuettela wyprzedził o dziesięć, a Małysza aż o 16 pkt. Triumf nastolatka z wypełnionego po brzegi stadionu wokół skoczni (mieści 24 tysiące widzów) śledzili jego rodzice. Mama nawet nie starała się ukryć wzruszenia.

To trzecie zwycięstwo Schlierenzauera w tym sezonie. Był także trzeci i czwarty (nie startował na inaugurację cyklu w Kuusamo). Austriak z pewnością pozostanie faworytem bukmacherów do końcowego zwycięstwa w TCS.

"On jest teraz niesamowity. Będzie bardzo trudno go dogonić, ale będziemy próbowali - ocenił na gorąco Małysz. Ja oddałem dzisiaj dwa dobre skoki, w dodatku na obiekcie, który nie bardzo mi pasuje. Jest dobrze".

29. miejsce w konkursie zajął Kamil Stoch. Na półmetku był 24., ale w drugiej próbie nie zdołał nawet przekroczyć granicy 120 m. Zresztą do finałowej trzydziestki awansował dość szczęśliwie, bowiem przegrał rywalizację w parach z Norwegiem Ljoekelsoeyem. Zakwalifikował się jako jeden z tzw. lucky losers.

Stefan Hula, trzeci polski skoczek w konkursie, został zdyskwalifikowany po pierwszej serii za zbyt luźny w pasie kombinezon.

Kolejny konkurs już w poniedziałek w Garmisch-Partenkirchen. W niedzielę kwalifikacje.