Wiadomo, że żadna z osób, które trafiły dziś do szpitala w Kwidzynie, nie byli szczepieni przeciwko odrze. O tym, czy faktycznie są oni zarażeni, ma być wiadomo w ciągu dwóch dni. Miejsce, w którym pracowali objęte zostało nadzorem epidemiologicznym. Zakład zatrudnia 4,5 tysiąca osób.
Do sprawy odniósł się na Twitterze Tomasz Augustyniak z pomorskiego sanepidu. „Ognisko odry w powiecie kwidzyńskim. 4 osoby nieszczepione, pracujące w dużej firmie produkcyjnej. Ustalamy osoby narażone z bezpośredniego kontaktu, prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne i uruchamiamy akcję szczepień. Komunikaty w najbliższym czasie na http://www.wsse.gda.pl” – podał.
Radio Gdańsk podaje z kolei, że prawdopodobnym źródłem zakażenia w Kwidzynie była osoba, która wróciła z Ukrainy. Mieszkała ona z trzema pozostałymi chorymi.
Od 1 stycznia do 31 października 2018 roku w Polsce odnotowano 144 zachorowania na odrę, co potwierdzają dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W całym 2017 roku doszło zaś do 63 takich przypadków.
Odra – objawy
Objawy pojawiają się po 10-12 dniach od zakażenia. Charakterystycznym objawem odry jest wysypka, która najpierw występuje w obrębie głowy, a później rozprzestrzenia się na całe ciało, jednak nie ona jest pierwszym, widocznym objawem. W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika), a następnie czerwona wysypka stopniowo zlewa się w plamy i obejmuje całą głowę i ciało. Są to swędzące, czerwone guzki, które zlewają się w wielkie plamy. Przed wystąpieniem wysypki pojawiają się inne objawy (2-4 dni wcześniej), takie jak złe samopoczucie, katar, gorączka, zapalenie spojówek i to one już powinny wzbudzić nasz niepokój. W tym okresie chory już zaraża innych.
Objawy towarzyszące odrze:
- męczący kaszel,
- gorączka (nawet 39-41℃),
- czerwone oczy,
- wrażliwość na światło (światłowstręt),
- bóle mięśni,
- katar,
- ból gardła.
Odra – diagnoza
Lekarz może potwierdzić odrę poprzez zbadanie wysypki skórnej i sprawdzenie objawów charakterystycznych dla tej choroby, takich jak białe plamki w jamie ustnej, gorączka, kaszel i ból gardła. Jeśli nie można potwierdzić diagnozy na podstawie obserwacji, lekarz może zlecić badanie krwi w celu wykrycia wirusa odry. Każda osoba, która zauważy u siebie lub swoich bliskich objawy odry, bądź miała kontakt z osobą zakażoną, powinna wybrać się w trybie pilnym do lekarza. Odra jest bardzo zaraźliwa.
Dorośli przechodzą ospę zdecydowanie gorzej niż dzieci. Nie oznacza to jednak, że choroba ta nie stwarza zagrożenia, jeśli wystąpi w dzieciństwie. W przebiegu odry może dojść do wysypki krwotocznej, drgawek, a nawet zgonu. Szczególnie ciężko mogą przechodzić odrę osoby z osłabionym układem odpornościowym i chorobami układu krążenia, a także kobiety w ciąży.
W 2017 roku liczba osób chorych na odrę w Europie wzrosła czterokrotnie w stosunku do 2016 roku, odnotowano 39 zgonów. Rosnąca liczba zachorowań na odrę jest związana z większą liczbą rodziców, którzy nie zgadzają się na szczepienia dzieci.
Program sczepień ochronnych
W związku z przypadkami zachorowań na odrę, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszkowie prowadzi dochodzenie epidemiologiczne i próbuje dotrzeć do wszystkich osób, które miały kontakt z chorymi. Ponadto uruchomiono procedury dotyczące pozyskania informacji na temat dzieci, które do tej pory nie były poddane szczepieniom ochronnym i skierowania ich do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciwko odrze. – Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność szkoły podstawowej w Pruszkowie, do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 osób dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę – zapewnia Maria Pawlak z PWIS w Warszawie.