Legitymację emeryta wydaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i jest ona potwierdzeniem nabycia prawa do świadczenia emerytalnego, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Od 2023 roku jest dostępna w dwóch formach: plastikowej karty lub elektronicznej mLegitymacji.
Ogólnopolska Karta Seniora to autorski program Stowarzyszenia MANKO z Krakowa, które od 27 lat aktywnie działa na rzecz seniorów.
Która jest bardziej popularna?
Karta seniora – w przeciwieństwie do legitymacji emeryta i rencisty – nie jest wydawana automatycznie, a jedynie na odpowiedni wniosek. Kartę może otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat bez względu na posiadanie prawa do świadczeń.
Ogólnopolska Karta Seniora jest wydawana bezpłatnie w miastach i gminach, które przystąpiły do stworzonego przez Stowarzyszenie MANKO Programu Gmina Przyjazna Seniorom i współfinansują wydawanie karty. Takich miast i gmin jest obecnie 290. W Polsce kartę seniora ma już – według Stowarzyszenia MANKO – 650 tys. osób, które dzięki temu korzystają ze zniżek i ulg, które oferuje już 4300 firm, które przystąpiły do współpracy ze stowarzyszeniem. Kartę mogą otrzymać również seniorzy z miast i gmin, które nie przystąpiły do programu. Muszą jednak wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej glosseniora.pl i zapłacić 35 zł za rok i 50 zł za dwa lata.
Legitymacją emeryta może się w Polsce pochwalić blisko 9 mln osób.
Jakie korzyści dają obie karty?
Ogólnopolska Karta Seniora upoważnia do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury, w hotelach, pensjonatach, kawiarniach, w pociągach, autobusach, czy na basenach i siłowniach. Lista jest naprawdę długa. Zniżki, które przysługują właścicielom legitymacji emeryta opisał portal Infotuba.pl.