Lokalny przedsiębiorca działkę na obrzeżach Słubic kupił od gminy w 1998 roku, jednak dopiero dwie dekady później podjął decyzję, że chce zbudować na niej supermarket z niewielką stacją paliw. Gdy w 2020 roku wystąpił z pierwszym wnioskiem do burmistrza, rozpoczęła się trwająca już piąty rok urzędnicza batalia. Kolejne decyzje, odwołania i sądowe wyroki, protesty mieszkańców, którzy boją się, że stacja paliw zagrozi środowisku, zwiększony ruch ich bezpieczeństwu, zaś cała inwestycja zakłóci „spokój i harmonię” osiedla.
Gdy inwestor już miał nadzieję, że mimo wszystko ruszy z budową, do akcji wkroczyła rada miasta.
Sprawa pozornie wygląda tak, jak dziesiątki innych inwestycji, którym sprzeciwiają się okoliczni mieszkańcy. Inwestor twierdzi jednak, że w jego przypadku organy lokalnej władzy wykazują się ponadprzeciętną aktywnością. A to wszystko ma dziać się za sprawą „wpływowego sąsiada”, którym jest Marcin Jabłoński, wieloletni polityk PO i marszałek województwa lubuskiego.
– Wraz z liczną grupą mieszkańców osiedla współpracujemy z kancelariami prawnymi, które reprezentują nasze interesy w absolutnie słusznej, w naszym przekonaniu, sprawie – nie ukrywa w odpowiedzi na nasze pytania marszałek Jabłoński. – Byłem, jestem i będę aktywnym uczestnikiem wszelkich postępowań, do których wszyscy obywatele mają prawo – zapowiada.
Zarzuty odpierają też władze miasta, a burmistrzyni tłumaczy, że gmina podejmuje wyłącznie „uzasadnione” decyzje.
Bunt mieszkańców i upór inwestora
Inwestorem jest Krzysztof Mencel, znany w okolicach Słubic przedsiębiorca, który swój biznes prowadzi od końca lat 90-tych. Zbudował przez ten czas kilka stacji paliw z zapleczem handlowym i usługowym, głównie dla kierowców ciężarówek, którzy wożą towary do Niemiec. Dzisiaj interesy prowadzi razem z synem, Michałem, a kolejną inwestycją miał być supermarket. Działka nie leży jednak przy głównej trasie, lecz w spokojnej i zielonej okolicy, gdzie dominują jednorodzinne domy.
Dlatego przedsiębiorcy – jak sami twierdzą – chcą stworzyć „zaplecze” dla mieszkańców osiedla.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.