W święta folgujesz sobie z jedzeniem? Dietetyk proponuje skuteczne „odtrutki”17kwi2022, 15:43 —
Jajka w majonezie, pieczone mięsa, sałatki, kiełbasy, mazurki i serniki... Większość z nas w święta totalnie sobie folguje. W efekcie ostatniego dnia świąt czujemy się ociężali, często też pojawiają się różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. A zaraz majówka i kolejna okazja do biesiadowania. Dlaczego po świętach warto przeprowadzić detoks organizmu opowiada Ula Mijakoska – dietetyczka i diet coach.
Methemoglobinemia - objawy. Przyczyny ciemnej krwi u ludzi18lis2021, 8:32 —
25-letnia kobieta, stosująca miejscowy lek znieczulający z powodu bólu zęba, najprawdopodobniej nie zdawała sobie sprawy, jakie mogą być skutki jego przedawkowania. Jej przypadek został opisany na łamach „New England Journal of Medicine”.
Gdy największym marzeniem jest... dziecko – o uczuciu bezsilności, o którym trzeba mówić głośno14lut2021, 9:34 —
Chociaż o leczeniu niepłodności mówi się coraz otwarciej, rozdzierające poczucie bezsilności, z jakim zmagają się pary, trudne jest do wyobrażenia tym, którzy ze spłodzeniem dziecka nie mieli żadnych trudności. Na szczęście współczesna medycyna może pomóc spełnić marzenia o posiadaniu potomstwa, zapewnia w rozmowie z Wprost.pl lek. Katarzyna Kozioł z Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum.
4 fakty, które powinni poznać przeciwnicy in vitro10lut2021, 6:44 —
In vitro dla jednych oznacza nadzieję na rodzicielstwo, inni traktują je jako dopust boży. Poznajcie najważniejsze naukowe fakty dotyczące zapłodnienia pozaustrojowego.
Niepłodność to choroba, którą można leczyć. Ekspert: Dotyka aż 15 proc. par14sty2021, 20:29 —
– Czas działa na niekorzyść pary. Jeśli pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, nie można zwlekać z wizytą w specjalistycznej klinice – ostrzega lek. Urszula Ajdacka z warszawskiej kliniki nOvum i wyjaśnia, jak przebiega diagnostyka przyczyn niepłodności.
Wspaniałe wieści dla pacjentek z rakiem jajnika. Nowe leki już dostępne13sty2021, 11:03 —
Dzięki zastosowaniu inhibitorów PARP, grupy leków ukierunkowanej molekularnie stosowanych w leczeniu podtrzymującym, możliwe jest opóźnienie wzrostu raka jajnika i wydłużenie czasu przeżycia wolnego od progresji choroby. Od listopada 2020 r. pacjentki z zaawansowanym rakiem jajnika w Europie mogą być nimi leczone.
Psycholog: Nie czekaj na cud. To od ciebie zależy, czy nowy rok będzie lepszy2sty2021, 7:35 —
Życzenia noworoczne były monotematyczne: oby nowy rok był lepszy. Żyjemy nadzieją, że stanie się cud – jakaś magiczna siła sprawi, że będzie lepiej, spokojniej, bezpieczniej, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z tego, przyszłość leży w naszych rękach. – Nie mów „muszę”, „chcę”, „powinienem”. Stań przed lustrem i powiedz z pełną odpowiedzialnością „wybieram” – mówi Dariusz Parzelski, psycholog sportu z warszawskiej kliniki Life Institute.
To wyjątkowo trudny czas dla par z niepłodnością. Jak można je wspierać?27gru2020, 6:13 —
Za nami Święta Bożego Narodzenia, które powinny być dla nas czasem relaksu i odpoczynku, także tego psychicznego. Jednak dla niepłodnych par to często wyjątkowo trudny okres. Muszą się zmierzyć z napływającymi zewsząd życzeniami szybkiego zajścia w ciążę czy posiadania dziecka – opowiada w rozmowie z Wprost.pl lek. Katarzyna Kozioł, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Jak wspierać pary, które podejmują starania o dziecko innymi metodami?
Onkolog: O raku wątroby mówi się mało, bo jego przyczyna jest wstydliwa23gru2020, 19:45 —
Rak wątrobowokomórkowy to zdecydowanie najczęściej występujący (w ok. 90%) pierwotny nowotwór złośliwy wątroby. Jest jednocześnie szóstym na świecie pod względem częstości występowania i zajmuje dziesiąte miejsce wśród przyczyn zgonów spowodowanych nowotworami w krajach rozwiniętych. W najbliższych latach przewiduje się dalszy wzrost częstości jego występowania. O sytuacji polskich pacjentów, w rozmowie z Wprost.pl, opowiada dr Artur Drobniak z Kliniki Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Zdrowe produkty też mogą szkodzić, powodując stan zapalny. Wyjaśniamy, dlaczego20gru2020, 20:30 —
Jak pokazuje analiza Googe Trends na przestrzeni ostatniej dekady co roku zainteresowanie tematem diety wśród Polaków wzrasta wraz z chęcią wdrożenia w życie postanowień noworocznych, by w kolejnych miesiącach sukcesywnie maleć. W okresie Świąt Bożego Narodzenia to nie dieta nam w głowie, a raczej świąteczne przysmaki.
Kardiolog: Pacjenci najchętniej na wszystko braliby tabletki. Gdy pytam o dietę, robią wielkie oczy5gru2020, 18:31 —
– Pacjenci często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, na co są chorzy. Tak samo z arytmiami. Arytmia to jest taki szeroki worek, do którego możemy wrzucić kilkadziesiąt rozpoznań, a pacjent mówi „mam arytmię”. No i jak zaczynam dopytywać, to pacjent nie ma pojęcia na co tak naprawdę choruje. Często też się zdarza, że nie wie na co bierze leki – opowiada w rozmowie z Wprost.pl dr n. med. Anna Ścibisz z warszawskiej kliniki Life Institute. Czy pacjent kardiologiczny jest wyjątkowo trudnym pacjentem i jak medycyna stylu życia może uleczyć polską służbę zdrowia?
Cera w dobie pandemii27lis2020, 15:00 —
Choć maseczki chronią nas przed groźnymi patogenami, mogą negatywnie wpływać na cerę. O najczęstszych problemach ze skórą mówi dr Kamila Padlewska, specjalista dermatolog.
Rak prostaty. Ciągle nie ma leczenia dla polskich pacjentów!19lis2020, 16:49 —
Choć w Unii Europejskiej liczba zgonów z powodu raka prostaty spadła w ostatnich latach o 7 proc. w Polsce od pięciu lat obserwujemy wzrost śmiertelności o 18 proc. Powody można wymienić chociażby dwa: niechęć do profilaktycznych badań i brak dostępu do najlepszych terapii, gdy nowotwór zostanie już zdiagnozowany.
Czy zapalenie płuc może zabić? Zdziwisz się!17lis2020, 17:29 —
Pneumokokowe zapalenie płuc to zakaźna i bardzo groźna bakteryjna choroba płuc, którą można złapać w dowolnym miejscu i czasie. W ciężkich przypadkach może skończyć się hospitalizacją, a nawet zagrażać życiu. 12 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Zapalenia Płuc, który ma zwrócić uwagę na tą zapomnianą i bagatelizowaną chorobę. To ważne szczególnie w czasie pandemii koronawirusa, kiedy jeszcze bardziej niż zwykle powinniśmy zapobiegać zapaleniom płuc.
Kobiety nie chrapią? Ależ tak!2paź2020, 15:00 —
Żarty o trzęsącym się w posadach domu pod wpływem męskiego chrapania zna najprawdopodobniej każdy. Jednak w tej kwestii obie płcie mogą podać sobie ręce. Chrapanie jest objawem nieprawidłowości. Nieleczone może prowadzić do bezdechu śródsennego, a nawet śmierci.
Chcesz poprawić urodę i zatrzymać młodość? Tego chirurg plastyczny ci nie powie2paź2020, 15:00 —
W czasach gdy gabinety medycyny estetycznej pojawiają się niemal na każdym rogu, oni mówią „STOP”. Eksperci z warszawskiej kliniki Life Institute tłumaczą, że tylko holistyczne podejście do pacjenta gwarantuje zachowanie zdrowia, urody i pogody ducha.
Przede wszystkim higiena28sie2020, 15:00 —
Dzieci z racji miesięcy izolacji mają gorszy start w szkole niż rok temu. Ale zamiast panikować, musimy nauczyć je podstawowych zasad higieny. A od dyrekcji szkół wymagać większego zaangażowania – sugeruje dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog z kliniki MML w Warszawie.
Sezon chorobowy tuż-tuż. Jak uniknąć infekcji wirusowych?21sie2020, 15:01 —
Świat jeszcze nie uporał się z pandemią koronawirusa, a już za chwilę przyjdzie nam się zmierzyć z inną, dobrze nam znaną infekcją wirusową – grypą. Jak wzmocnić swoją odporność – wyjaśnia Szczepan Więckowski, lekarz rodzinny i pediatra z warszawskiej kliniki MML.
Krótka opowieść o tym, jak po jednym 20-minutowym treningu ledwo doszłam do auta11sie2020, 9:40 —
Jeśli prowadzenie serwisu medyczno-zdrowotnego jest nie tylko twoją pracą, ale także pasją, a w dodatku jesteś młodą kobietą po ciąży i z zapchanym kalendarzem, odkrycie kolejnego, nowatorskiego sposobu na schudnięcie jest prawdziwą gratką. Tak trafiłam na trening EMS. Skoro tak ćwiczy Grażyna Wolszczak, a figury zazdrości jej niejedna nastolatka, to musiałam spróbować.