Nowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie szczepień przeciw HPV27kwi2022, 18:30 —
Szczepienia przeciw wirusowi HPV chronią przed zachorowaniem na groźne nowotwory. Panel doradczy WHO zalecił zmianę w systemie szczepień. Wystarczy pojedyncza dawka szczepionki przeciwko HPV dla dziewcząt – wskazali eksperci.
Witamina D wycofana z obrotu. Jest komunikat GIF27kwi2022, 15:31 —
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Vigantol. Chodzi o witaminę D w postaci kropli.
Obiecujący lek biologiczny na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc27kwi2022, 14:00 —
Naukowcy z NUS Biological Sciences w Singapurze odkryli nową właściwość białka znajdującego się w ludzkich płucach. Wyniki badań będą podstawą do opracowania leków biologicznych mających pomóc chorym z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). To wyniszczająca choroba, która jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie.
Co to jest inteligencja żywieniowa i kto ją posiada?26kwi2022, 18:28 —
Dlaczego mamy na coś ochotę i sięgamy po ten, a nie inny produkt do zjedzenia? Co podpowiada nam organizm? Nasze wybory mogą niż mądrzejsze, niż wcześniej sądzono – wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z University of Bristol w Wielkiej Brytanii.
Twoje ciało potrzebuje tłuszczu. Zjedzenie tłustego owocu uchroni cię przed groźną chorobą26kwi2022, 15:32 —
Mowa oczywiście o awokado. Najnowsze badania dowodzą, że zjedzenie dwa razy w tygodniu awokado zmniejsza ryzyko wstąpienia zawału serca. Naukowcy podkreślają, że to ważna informacja, bo według danych Światowej Organizacji Zdrowia, choroby sercowo-naczyniowe są przyczyną zgonów prawie 18 milionów osób rocznie.
Leki na nadciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. GIF wydał komunikat26kwi2022, 13:40 —
Na terenie Polski wycofano kilkadziesiąt serii leków na nadciśnienie tętnicze. Powodem było wykrycie zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego dziennego limitu spożycia. Komunikat uzasadniający decyzję wydał Główny inspektor Sanitarny. Sprawdź, czy masz te leki w domu.
Opłata cukrowa. Ile pieniędzy trafiło do NFZ i na co zostały wydane?26kwi2022, 11:10 —
Opłata cukrowa to podatek od środków spożywczych nakładany na producentów, który ma ich motywować do redukowania ilości cukru i substancji słodzących w oferowanych towarach. Ma też wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i ograniczyć spożycie słodkich napojów. Kwota, która w tym roku trafiła do Narodowego Funduszu Zdrowia, jest mniejsza, niż się spodziewano – poinformował resort zdrowia.
Mleka roślinne. Korzystne dla zdrowia, ale czy również dla środowiska?25kwi2022, 19:54 —
Rozpoczynasz dzień od filiżanki świeżo zmielonej kawy z mlekiem? A może dodajesz do niej odrobinę mleka? Wiele osób mleko krowie zastępuje napojem, zwanym też mlekiem roślinnym. Wybór jest ogromny. Zanim sięgniesz po mleko owsiane, sojowe, migdałowe czy kokosowe, sprawdź, czy jego produkcja jest przyjazna dla środowiska.
Od maja flozyny – leki na niewydolność serca będą refundowane. To przełom w terapii – mówią lekarze25kwi2022, 12:30 —
Niewydolność serca to nieuleczalna choroba, na którą cierpi w Polsce 1,2 mln osób. Rokowania w niewydolności serca są tym lepsze, im wcześniej rozpoznane jest schorzenie i im wcześniej włączy się skuteczną terapię. Refundacja inhibitorów SGLT2 – flozyn umożliwi wdrożenie terapii przedłużających życie i poprawiających jego jakość pacjentom dotkniętym chorobą – wskazują lekarze.
Na jej punkcie oszalał cały świat. Sprawdź, jakie korzyści przynosi zdrowiu24kwi2022, 22:35 —
Chodzi o glon o nazwie chlorella, niedostrzegalny gołym okiem jednokomórkowy organizm o wyjątkowych właściwościach. Ze względu na wartości odżywcze chlorella jest tak popularna, że rocznie produkuje się jej aż 2000 ton w 70 krajach na całym świecie.
Pierzasta zieleń tego zioła ozdobi wiosenne dania. Poprawia też samopoczucie24kwi2022, 16:13 —
Mowa o koperku. Jego świeży, trawiasty smak sprawia, że jest on doskonałym dodatkiem do wiosennych sałatek, past jajecznych i dań z ryb. Wspiera układ trawienny, łagodzi bóle żołądka i jelit. Badania wskazują, że poprawia też samopoczucie.
Choroba Alzheimera: 10 sygnałów ostrzegawczych23kwi2022, 22:31 —
Naukowcy wskazują, że pierwsze objawy choroby mogą pojawiać się nawet już w 40. roku życia, chociaż zdarzają się przypadki jeszcze młodszych pacjentów. Stowarzyszenie Alzheimera wymienia 10 sygnałów ostrzegających o chorobie. Sprawdź, czy występują u ciebie lub kogoś z rodziny.
Co się stanie, jeśli odstawisz cukier na 15 dni?23kwi2022, 20:30 —
Co się stanie, jeśli przestaniesz jeść cukier przez 15 dni? Pamiętaj, że cukier jest nie tylko w słodyczach i lodach. Zawierają go też napoje bezalkoholowe, napoje energetyczne, płatki zbożowe, pakowane produkty spożywcze, a nawet kawa z dodatkiem syropu.
Nadchodzi sezon na rabarbar! To warzywo ma dobroczynny wpływ na zdrowie23kwi2022, 8:16 —
Drożdżowy placek czy kompot z rabarbarem to dla wielu niezapomniany smak dzieciństwa. Ale rabarbar sprawdza się nie tylko w kuchni, ma również walory prozdrowotne: dobrze wpływa na wzrok, poprawia cerę. Najnowsze badania wskazują, że ma nawet działanie antynowotworowe.
Herbata: z cukrem czy bez? Potencjalne korzyści dla zdrowia22kwi2022, 17:05 —
Herbata to popularny na całym świecie jeden z najzdrowszych napojów. Czy jednak zawsze? To zależy od rodzaju herbaty i od tego, co do niej dodamy – tłumaczą dietetycy. Sprawdź, czy warto pić ją gorzką, czy posłodzić.
Stłuszczenie wątroby. Uwaga: zwiększa też ryzyko chorób serca22kwi2022, 11:01 —
Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że jedna na cztery dorosłe osoby na świecie jest dotknięta niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Dla osób z cukrzycą typu 2 częstotliwość występowania tej choroby jest jeszcze wyższa, może dotyczyć ponad połowy tej populacji. Dowiedziono, że stłuszczenie wątroby zwiększa zachorowalność na choroby serca.
Jaki jest średni wzrost kobiet na świecie? Najwyższe są Łotyszki21kwi2022, 14:00 —
Okazuje się, ze trudno jest ocenić dokładny średni wzrost kobiet na całym świecie, ponieważ każdy kraj ma swój własny sposób pomiaru i raportowania tych danych. Wiadomo na pewno, że najwyższe są mieszkanki Łotwy. Ich średni wzrost to 169,8 cm.