Chiński dysydent, który odbywał karę 11 lat więzienia za napisane manifestu, w którym wezwał do przeprowadzenia reform demokratycznych w Chinach i zerwania z polityką jednej partii, zmarł w szpitalu z powodu niewydolności wielonarządowej. W maju bieżącego roku zdiagnozowano u niego nowotwór wątroby.
Przyznanie Liu Nagrody Nobla w 2010 roku spowodowało pogorszenie traktowania przez chińskie władze żony laureata Liu Xia, która pozostawała w areszcie domowym, bez dostępu do telefonu, internetu czy kontaktu z rodziną. Puste krzesło Liu na ceremonii wręczenia nagrody w Oslo stało się na tyle silnym symbolem represji władz, że chińskie wyszukiwarki internetowe zablokowały wyrażenie "puste krzesło”.
W 2008 roku Liu Xiaobo opublikował manifest wzywający do zakończenia jednopartyjnych rządów w Chinach i pokojowych politycznych przemian. Za tę publikację został skazany w roku 2009 na 11 lat więzienia.
Liu, były profesor literatury, odegrał wybitną rolę w demonstracjach na Placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku, krwawo stłumionych przez władze. Za udział w nich został ukarany 20 miesiącami pozbawienia wolności. Później skazano go na trzy lata obozu pracy i osiem miesięcy aresztu domowego.