Temat: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Źródło: Fotolia / Tobias Arhelger
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest urzędem administracji rządowej obsługującym ministra rolnictwa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów z 26 października 1999 r.

Od 20 czerwca 2018 r. ministrem rolnictwa jest Jan Ardanowski.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wywodzi się od Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Koronnych, utworzonego 3 stycznia 1918 r. 17 sierpnia 1932 r. zlikwidowano funkcję ministra rolnictwa i dóbr narodowych oraz utworzoną 24 lipca 1923 r. fukcję ministra reform rolnych. Włączono je do ministerstwa rolnictwa i reformy rolnej.

Biura i departamenty

W skład Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wchodzą:

  • Gabinet Polityczny Ministra
  • Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii
  • Departament Doradztwa i Nauki
  • Departament Finansów
  • Departament Gospodarki Ziemią
  • Departament Hodowli i Ochrony Roślin
  • Departament Nadzoru Właścicielskiego
  • Departament Promocji i Jakości Żywności
  • Departament Płatności Bezpośrednich
  • Departament Prawno-Legislacyjny
  • Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich
  • Departament Rynków Rolnych
  • Departament Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej
  • Departament Strategii i Analiz
  • Departament Współpracy Międzynarodowej
  • Departament Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Ochrony Informacji Niejawnych
  • Biuro Administracyjno-Budżetowe
  • Biuro Dyrektora Generalnego
  • Biuro Kontroli
  • Biuro Ministra
  • Biuro Pomocy Technicznej
  • Biuro Prasowe

Jednostki organizacyjne podległe ministrowi

  • Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
  • Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Warszawie
  • Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie
  • Główny Inspektorat Weterynarii w Warszawie
  • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie
  • Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie
  • Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie
  • Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  • Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli
  • Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku
  • Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach
  • Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach
  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie
  • Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie
  • Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale
  • Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
  • Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu
  • Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie
  • Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
  • Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie
  • Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
  • Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

Jednostki organizacyjne nadzorowane przez ministra

  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie
  • Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego w Warszawie
  • Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej
  • Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie
  • Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ‒ Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie
  • Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin ‒ Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie
  • Instytut Ochrony Roślin ‒ Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu
  • Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
  • Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach
  • Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa ‒ Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
  • Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu
  • Instytut Zootechniki ‒ Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie
  • Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie
  • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie
  • Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Państwowy Instytut Weterynaryjny ‒ Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
  • Polski Klub Wyścigów Konnych w Warszawie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ks. dr Jana Dzierżona w Bogdańczowicach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały w Brzostowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Dobryszycach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera w Głubczycach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Komisji Edukacji Narodowej w Henrykowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce-Osadzie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Macieja Rataja w Mieczysławowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Osadników Wojskowych w Mieszkowicach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Nakle Śląskim
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. II Czechosłowackiej Brygady Spadochronowej w Nowosielcach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. prof. Władysława Szafera w Rzemieniu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu-Mokoszynie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Adolfa Dygasińskiego w Sichowie Dużym
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Sokołowie Podlaskim
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie w Starym Lubiejewie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Suwałkach
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Swarożynie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. I Armii Wojska Polskiego w Sypniewie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. mjr. pil. Władysława Szcześniewskiego w Widzewie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie
  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu
  • Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku
  • Zespół Szkół Ogrodniczych im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej
  • Zespół Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie
  • Zespół Szkół Rolniczych im. Wincentego Baranowskiego w Lututowie

Ministrowie rolnictwa i dóbr narodowych w II RP

  • Franciszek Wojda (17 listopada 1918 – 29 grudnia 1918)
  • Błażej Stolarski (29 grudnia 1918 – 16 stycznia 1919)
  • Stanisław Janicki (16 stycznia 1919 – 30 września 1919)
  • Zygmunt Chmielewski (30 września 1919 – 9 grudnia 1919)
  • Franciszek Bardel (13 grudnia 1919 – 9 czerwca 1920)
  • Franciszek Bujak (23 czerwca 1920 – 24 lipca 1920)
  • Juliusz Poniatowski (27 lipca 1920 – 17 lutego 1921)
  • Józef Raczyński (17 lutego 1921 – 26 maja 1923)
  • Jerzy Gościcki (28 maja 1923 – 27 października 1923)
  • Alfred Chłapowski (27 października 1923 – 14 grudnia 1923)
  • Józef Raczyński (17 grudnia 1923 – 7 stycznia 1924)
  • Stanisław Janicki (7 stycznia 1924 – 14 listopada 1925)
  • Władysław Kiernik (20 listopada 1925 – 14 maja 1926)
  • Józef Raczyński (15 maja 1926 – 21 czerwca 1926)
  • Aleksander Raczyński (21 czerwca 1926 – 30 września 1926)
  • Karol Niezabytowski (2 października 1926 – 7 grudnia 1929)
  • Wiktor Leśniewski (29 grudnia 1929 – 16 stycznia 1930)
  • Leon Janta Połczyński (18 stycznia 1930 – 22 marca 1932)

Ministrowie reform rolnych

  • Stanisław Osiecki (27 lipca 1923 – 15 grudnia 1923)
  • Zdzisław Ludkiewicz (19 grudnia 1923 – 3 lipca 1924)
  • Stanisław Janicki (3 czerwca 1924 – 22 lipca 1924)
  • Wiesław Kopczyński (22 lipca 1924 – 25 kwietnia 1925)
  • Józef Radwan (20 listopada 1925 – 14 maja 1926, od 25 kwietnia 1925 jako p.o.)
  • Józef Raczyński (15 maja 1926 – 21 czerwca 1926)
  • Witold Staniewicz (26 czerwca 1926 – 23 sierpnia 1930)
  • Leon Kozłowski (4 grudnia 1930 – 23 marca 1932)

Ministrowie rolnictwa i reformy rolnej w II RP

  • Seweryn Ludkiewicz (17 sierpnia 1932 – 9 maja 1933)
  • Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski (10 maja 1933 – 28 marca 1935)
  • Juliusz Poniatowski (28 marca 1935 – 30 września 1939)

Kierownicy resortu rolnictwa i reform rolnych w PKWN 1944

  • Andrzej Witos (21 lipca 1944 – 9 października 1944)
  • Edward Osóbka-Morawski (9 października 1944 – 31 grudnia 1944)

Ministrowie rolnictwa i reform rolnych 1944–1951

  • Edward Bertold (31 grudnia 1944 – 28 czerwca 1945)
  • Stanisław Mikołajczyk (28 czerwca 1945 – 5 lutego 1947)
  • Jan Dąb-Kocioł lutego (1947 – 26 maja 1951)

Ministrowie rolnictwa 1951–1981

  • Jan Dąb-Kocioł (26 maja 1951 – 18 marca 1954)
  • Edmund Pszczółkowski (18 marca 1954 – 30 marca 1956)
  • Antoni Kuligowski (30 marca 1956 – 10 stycznia 1957)
  • Edward Ochab (10 stycznia 1957 – 27 października 1959)
  • Mieczysław Jagielski (27 października 1959 – 30 czerwca 1970)
  • Józef Okuniewski (30 czerwca 1970 – 16 lutego 1974)
  • Kazimierz Barcikowski (16 lutego 1974 – 17 grudnia 1977)
  • Leon Kłonica (17 grudnia 1977 – 12 lutego 1981)
  • Jerzy Wojtecki (12 lutego 1981 – 3 lipca 1981)

Ministrowie rolnictwa i gospodarki żywnościowej 1981–1985

  • Jerzy Wojtecki (3 lipca 1981 – 23 marca 1983)
  • Stanisław Zięba (23 marca 1983 – 6 listopada 1985)

Ministrowie rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej 1985–1989

  • Stanisław Zięba (12 listopada 1985 – 19 września 1988)
  • Kazimierz Olesiak (27 września 1988 – 1 sierpnia 1989)
  • Czesław Janicki (12 września 1989 – 20 grudnia 1989)

Ministrowie rolnictwa i gospodarki żywnościowej 1989

  • Czesław Janicki (20 grudnia 1989 – 31 grudnia 1989

Ministrowie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej

  • Czesław Janicki (12 września 1989 – 6 lipca 1990)
  • Janusz Byliński (14 września 1990 – 12 stycznia 1991)
  • Adam Tański (12 stycznia 1991 – 23 grudnia 1991)
  • Gabriel Janowski (23 grudnia 1991 – 8 kwietnia 1993)
  • Andrzej Śmietanko (26 października 1993 – 6 marca 1995)
  • Roman Jagieliński (7 marca 1995 – 10 kwietnia 1997)
  • Jarosław Kalinowski (25 kwietnia 1997 – 31 października 1997)
  • Jacek Janiszewski (31 października 1997 – 26 marca 1999)
  • Artur Balazs (26 marca 1999 – 19 października 2001)
  • Jarosław Kalinowski (19 października 2001 – 3 marca 2003)
  • Adam Tański (3 marca 2003 – 2 lipca 2003)
  • Wojciech Olejniczak (2 lipca 2003 – 31 maja 2005)
  • Józef Pilarczyk (31 maja 2005 – 31 października 2005)
  • Krzysztof Jurgiel (31 października 2005 – 5 maja 2006)
  • Andrzej Lepper (5 maja 2006 – 22 września 2006, 16 października 2006 – 9 lipca 2007)
  • Wojciech Mojzesowicz (31 lipca 2007 – 16 listopada 2007)
  • Marek Sawicki (16 listopada 2007 – 26 lipca 2012)
  • Stanisław Kalemba (31 lipca 2012 – 17 marca 2014)
  • Marek Sawicki (17 marca 2014 – 16 listopada 2015)
  • Krzysztof Jurgiel (16 listopada 2015 – 19 czerwca 2018)
  • Jan Ardanowski (od 20 czerwca 2018)

Powiązane teksty