Pełen cennych zabytków, znany z bogatej oferty kulturalnej Kraków ponad 40 lat temu jako pierwsze miasto w Europie został wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO. Stolica Małopolski to ważny ośrodek akademicki i nowoczesna metropolia odważnie wdrażająca rozwiązania proekologiczne.
Powietrze i zieleń
Kraków to jedyne dotychczas miasto w Polsce, w którym obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Wprowadzenie go poprzedzono programem dofinansowania wymiany pieców. Inwestycje miejskie powstają z uwzględnieniem kwestii odnawialnych źródeł energii, wdrożono program termomodernizacji domów jednorodzinnych, ograniczany jest też ruch samochodów na rzecz komunikacji miejskiej. Miasto uczestniczy również w programie, którego celem jest dążenie do zeroemisyjności CO2. W Krakowie realizuje się wiele przedsięwzięć skupionych na zieleni. W ostatnich dwóch latach miasto wydało na nie ok. 300 mln zł – m.in. na rewitalizację starych parków, zakładanie nowych czy sadzenie roślin pyłochwytnych i łąk kwietnych wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych.
Kompleksowe podejście
Troska o ekologię i zieleń wynika z potrzeby wdrożenia rozwiązań, które pomogą rozprawić się z problemem smogu, ale też ze sposobu myślenia o rozwoju metropolii. – Kompleksowa troska o miasto i mieszkańców to cały szereg działań, które wzajemnie się uzupełniają – podkreśla Jacek Majchrowski, prezydent miasta. – Kultura, rozwój oraz innowacje, troska o powietrze, zieleń i jakość życia przenikają się w Krakowie, a działania podejmowane w każdym z tych obszarów skutkują zmianami i nowymi rozwiązaniami proponowanymi w innych dziedzinach. Sprawiają, że Kraków jest dziś tak chętnie wybierany jako miejsce do życia, edukacji i biznesu, do organizowania wydarzeń kulturalnych i sportowych – dodaje.
Rozwój i dziedzictwo
Współpraca biznesu ze środowiskiem naukowym oraz samorządem przekłada się na atrakcyjne możliwości rozwoju oferowane przez stolicę Małopolski. – Kraków dynamicznie się rozwija i jednocześnie oferuje świetne warunki do rozwoju innowacji; przyciąga wielki i mały biznes: instytucje finansowe, firmy z sektora high-tech, start- -upy. Krakowskie talenty tworzą produkty i usługi na światowym poziomie, a odważne pomysły oraz kreatywne projekty znajdują uznanie w świecie biznesu i nauki – ocenia Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta miasta ds. zrównoważonego rozwoju. Krakowska strategia rozwoju opiera się na idei miasta jako miejsca przyjaznego do życia, mającego charakter otwartej i kreatywnej metropolii rozwijającej gospodarkę opartą na wiedzy i korzystającej z bogatego dziedzictwa oraz potencjału kulturowego. – Kraków uczestniczy w wielu międzynarodowych inicjatywach łączących kulturę, innowacje i sprawy społeczne, takich jak Sieć Miast Kreatywnych, N.I.C.E. (Network for Innovations in Culture and Creativity in Europe) czy Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), w której Kraków przewodzi 300 metropoliom świata i podejmuje temat relacji dziedzictwo – środowisko. To kultura jest nośnikiem zmian społecznych. Nie przypadkiem pierwsze inicjatywy ekologiczne i narracje prośrodowiskowe pojawiły się w obrębie wydarzeń kulturalnych i festiwali. Tam narodziła się pogłębiona refleksja na ten temat, która weszła do języka polityki, ruchów społecznych, wpłynęła na myślenie o miastach i kierunkach i rozwoju – podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.