Drużyna polskich szablistek wystąpi na olimpiadzie

Drużyna polskich szablistek wystąpi na olimpiadzie

Polskie szablistki, zajmując ósme miejsce w turnieju drużynowym Pucharu Świata w Algierze, zapewniły sobie olimpijską kwalifikację i wystąpią w tegorocznych igrzyskach w Pekinie. Zawody wygrały Amerykanki.

Przed ostatnim turniejem, którego wyniki wpływały na kwalifikacje olimpijskie, musiały zostać spełnione dwa warunki, by Polki wywalczyły paszporty do Pekinu - zespoły Rosji i Ukrainy powinny obronić pozycje w czołowej "czwórce" rankingu światowego, a zajmujące w nim siódmą lokatę podopieczne trenera Arkadiusza Roszaka nie mogły pozwolić się wyprzedzić Włoszkom.

Oba te warunki zostały spełnione - Rosjanki i Ukrainki zajęły wyższe miejsca niż Chinki, a Polkom w sukurs przyszły również Koreanki, które w półfinale wygrały z Włoszkami 45:40. Gdyby ekipa Italii wystąpiła w finale, to ósme miejsce "biało-czerwonych" byłoby zbyt niskie do zapewnienia olimpijskiej kwalifikacji.

Polki, walczące w Algierze w składzie: Aleksandra Socha, Irena Więckowska (obie AZS AWF Warszawa), Bogna Jóźwiak (OŚ AZS Poznań) i Katarzyna Karpińska (KKSz Konin), w 1/8 finału pokonały Kanadyjki 45:20, a w ćwierćfinale uległy późniejszym triumfatorkom - Amerykankom 43:45.

W spotkaniach o miejsca 5-8 przegrały kolejno z Chinkami 38:45 oraz Francuzkami 43:45.

W finale zespół USA wygrał z Koreą Płd. 45:39.