Igrzyska Sportów Intelektualnych

Chińczyk Bu Xiangzhi pokonał Ukraińca Antona Korobowa 1,5:0,5 w finale szachów szybkich w rozgrywanych w Pekinie 1. Światowych Igrzyskach Sportów Intelektualnych. Brązowy medal zdobył Zhang Zhong (Singapur), który w decydującym pojedynku wygrał 2:1 z Brazylijczykiem Alexandrem Fierem.

W finale turnieju kobiet w szachach szybkich Bułgarka Antoaneta Stefanowa wygrała z Chinką Zhao Xue 2:0. W spotkaniu o brązowy medal Huang Qian (Chiny) pokonała Jovankę Houskę (Wielka Brytania) 2:1. Stefanowa wygrała fazę zasadniczą. Miejsca 5-6. podzieliły Natalia Pogonina (Rosja) i Joanna Dworakowska (Polska). Cztery najlepsze zawodniczki z fazy zasadniczej awansowały do półfinału.

W szachach szybkich na partię przeznaczonych jest 25 minut, a na ruch pięć sekund. W szachach błyskawicznych partia rozgrywana jest w ciągu trzech minut, a na wykonanie ruchu zawodniczki i zawodnicy mają po dwie sekundy.

Otwarcie igrzysk odbyło się 3 października. Rozgrywane są w pięciu dyscyplinach: brydżu, go, szachach, warcabach i xciang-qi (szachach chińskich).

Szefem Międzynarodowego Stowarzyszenia Sportów Intelektualnych (IMSA) jest Francuz Jose Damiani, prezydent Światowej Federacji Brydżowej (WBF).

W 2008 roku w Pekinie odbyły sie Igrzyska Olimpijskie (8-24 sierpnia) oraz Paraolimpijskie (6-17 września).