Justyna Kowalczyk druga w Oberhofie, pierwsza w Tour de Ski

Justyna Kowalczyk druga w Oberhofie, pierwsza w Tour de Ski

Justyna Kowalczyk zajęła w niemieckim Oberhofie drugie miejsce w sprincie na 1,6 km techniką klasyczną w zawodach z cyklu Tour de Ski w biegach narciarskich. Wygrała Słowenka Petra Majdic, wyprzedzając o 2,2 s Polkę i o 3,6 s Finkę Aino Kaisę Saarinen.
Kowalczyk zachowała pozycję liderki Tour de Ski, prowadzi także w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kolejnym etapem imprezy będą poniedziałkowe zawody w sprincie w stolicy Czech, Pradze. To druga wygrana Majdic w tegorocznej edycji tej niezwykle popularnej imprezy. Poprzednio triumfowała 1 stycznia w prologu, także w Oberhofie.

Polka w eliminacjach niedzielnego sprintu zajęła drugie miejsce. Szybszą od niej o 2,48 była tylko Finka Aino Kaisa Saarinen. Trzecia była Słowenka Petra Majdic. Od Saarinen dzieliło ją 5,25.

Bieg ćwierćfinałowy był popisem podopiecznej trenera Aleksandra Wierietielnego. Polka prowadziła od startu do mety, cały czas kontrolując sytuację na trasie. Uzyskała trzeci czas wszystkich ćwierćfinałów. Szybciej trasę przebiegły Czeszka Katerina Smutna oraz Majdic.

W półfinale Kowalczyk zajęła drugie miejsce, za Majdic, i pewnie awansowała do decydującego biegu. Te dwie zawodniczki zdominowały finałową rywalizację. Tylko one zmieniały się na prowadzeniu. Więcej sił na finiszu zachowała jednak Słowenka.