Copa America: Urugwaj!

Urugwaj po raz piętnasty wygrał turniej Copa America - piłkarskie mistrzostwa Ameryki Południowej i został najbardziej utytułowaną drużyną w historii tej imprezy. W finale w Buenos Aires Urugwaj pokonał Paragwaj 3:0 (2:0) po dwóch bramkach Diego Forlana i jednej Luisa Suareza.
Bohaterem spotkania w Buenos Aires był Diego Forlan, który od  początku turnieju nie potrafił trafić do bramki, a w finale udało mu się to aż dwukrotnie. To jednak nie on otworzył wynik spotkania - już w 12 minucie piłkę do  siatki skierował Luis Suarez, który dostał podanie od Diego Pereza.

Trzy minuty przed przerwą dał o sobie znać najlepszy piłkarza mistrzostw świata w RPA. Forlan wykorzystał podanie od Arevala Riosa, który odebrał piłkę jednemu z Paragwajczyków 20 metrów od ich bramki, i strzałem w długi róg nie dał szans Justo Villarowi.

Urugwajczycy poczuli, że są blisko zwycięstwa, tymczasem początek drugiej połowy wyraźnie należał do Paragwaju. W 54 minucie w poprzeczkę trafił Nelson Valdez. W końcówce meczu na boisku pojawił się narzekający na kontuzję Lucas Barrios, ale chwilę później doznał urazu. W ostatniej akcji meczu kropkę nad "i" postawił Forlan, a asystę przy bramce zaliczył wybrany najlepszym graczem turnieju Luis Suarez

Poprzednio "Urusi" triumfowali w Copa America w 1995 roku, kiedy byli gospodarzem turnieju finałowego. W klasyfikacji wszech czasów dzięki tegorocznemu zwycięstwu zdystansowali Argentynę, która 14-krotnie zwyciężyła w Copa America. Paragwaj na końcowy sukces czeka od 1979 roku. W drodze do finału tegorocznej edycji zespół paragwajski... nie wygrał meczu. W fazie grupowej zanotował trzy remisy, a w ćwierćfinale i półfinale wyeliminował rywali -  Brazylię i Wenezuelę - skuteczniej egzekwując rzuty karne.

Tegoroczny turniej zostanie zapamiętany jako klęska faworytów. W ćwierćfinale zostały wyeliminowane: broniąca trofeum Brazylia i grająca przed własną publicznością Argentyna, a także mające silne składy Chile i Kolumbia.