Dwie trzecie Hiszpanów opowiada się za zrównaniem praw par homoseksualnych z tymi, jakie mają małżeństwa - pokazały wyniki sondażu opublikowane przez dziennik "El Pais".
W sondażu przeprowadzonym przez państwowe centrum badań socjologicznych w dniach 25-30 czerwca wzięło udział 2,5 tysiąca Hiszpanów.
Według badaczy, jednopłciowe związki na wzór małżeństw popiera 66,2 proc. Hiszpanów. Przeciwnych takim związkom jest 26,5 proc. ankietowanych.
Zdania na temat możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne są podzielone i to niemal po połowie: 48,2 proc. dopuszcza taką ewentualność, 44,1 proc. - sprzeciwia się adopcji.
Ten sam sondaż pokazał, że ponad 79 proc. ankietowanych uważa się za katolików. Tymczasem Kościół katolicki jest przeciwny zalegalizowaniu związków nieformalnych, w tym także związków homoseksualnych, które, zdaniem Watykanu, zaprzeczają zasadzie rodziny opartej na małżeństwie.
sg, pap