Ziółkowski na łamach „Rzeczpospolitej” analizował ostatnie zmiany w relacjach polsko-białoruskich i wskazywał na przyszłe kierunki współpracy. Zaznaczył, że Białoruś „ceni sobie projekt Partnerstwa Wschodniego” i „staje się znów aktywna w projektach współpracy transgranicznej”. Wymienił podpisanie przez Mińsk umowy oświatowej, stopniowe otwieranie kraju na ruch bezwizowy, usunięcie kilku barier we współpracy gospodarczej. „ Podstawowym naszym staraniem i postulatem pozostaje legalizacja Związku Polaków na Białorusi” – podkreślił.
Wiceminister odniósł się również do zasad funkcjonowania TV Biełsat. Ziółkowski pisał, że strona białoruska przygotuje ofertę dotyczącą retransmisji TVP Polonia na Białoruś. Zaznacza tu, że znajomość języka polskiego w społeczeństwie białoruskim jest szeroka. „Postulaty modernizacji TV Biełsat we współpracy MSZ z TVP nie są nowe. Istotna jest zarówno kwestia finansowania tego przedsięwzięcia (stosunkowo wysokie), jak i model zarządzania nim”
„Chętnie podejmiemy z doświadczonym białoruskim zespołem Biełsatu dyskusję, jak zmienić to medium, by mogło ono zyskać właściwego donatora i prestiż liczącego się ośrodka białoruskiej komunikacji. Dotychczasowa umowa MSZ RP – TVP o stworzeniu TV Biełsat została już wypowiedziana” – dodał.